Wpis z mikrobloga

@uosiu: Z granulatu gumowego możesz zrobić płytki gumowe na plac zabaw, uszczelki i wiele innych.
Domyślam się, że granulat z opon nie ma już takim właściwości jak "nowy" granulat, ale zapewne spokojnie możesz go wykorzystać.
@uosiu: > Pył gumowy dodaje się najczęściej do mieszanek gumowych, z których wyrabia się takie produkty jak progi zwalniające, słupki, wysepki, dywaniki samochodowe, maty gumowe itp.

Rozdrobnione opony w postaci miału coraz powszechniej wykorzystuje się jako dodatek do asfaltów wpływający na zwiększenie trwałości, elastyczności, twardości, przyczepności oraz zmniejszenie odbicia światła. Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania wykazały, że taki ulepszony asfalt wykazuje znakomite parametry. Poruszające się po nim pojazdy mają o 25%
@uosiu: @Tomek1902: pozwolę sobie zacytować
"Wysoka kaloryczność granulatów gumowych oraz ich pozytywny wpływ na procesy spalania miałów węglowych czynią je poszukiwaną alternatywną domieszką dla ciepłownictwa i cementowni. "

"Obecność granulatu gumowego w miale węglowym powoduje poprawienie procesów spalania na ruszcie, w wyniku czego zmniejsza się emisja substancji szkodliwych do środowiska."
@KrolWlosowzNosa: znów cytat
"Odzysk energetyczny, około 60 % wyprodukowanego tonażu opon trafia w postaci zużytego ogumienia do pieców cementowni i w znacznie mniejszym stopniu do ciepłowni. Takie działanie umożliwia szybką utylizację zalegających na składowiskach dużych ilości opon, mimo to odzysk energetyczny jest najmniej pożądanym sposobem zagospodarowania odpadów gumowych. Wartość energetyczna opon jest wyższa niż węgla i wynosi 31,4 kJ/kg. Spalanie opon może jednak odbywać się tylko w specjalnie do tego celu