Wpis z mikrobloga

Ciekawe ilu mających się za katolików robi ten błąd ( ) Prawidłowy to: „C†M†B”, co odnosi się do zwrotu „Christus Mansionem Benedictat” („Niech Chrystus błogosławi ten dom”). a nie „K+M+B” (Kacper, Melchior i Baltazar). Kolejne litery nie są oddzielone „plusami”, lecz krzyżami, czyli znakami błogosławieństwa.

#wiara #katolicyzm #chrzescijanstwo
xandra - Ciekawe ilu mających się za katolików robi ten błąd (✌ ゚ ∀ ゚)☞ Prawidłowy to...

źródło: comment_pTNOZTdNNJz3l5ftj0Re2VjQm2BzlIrW.jpg

Pobierz
  • 193
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@xandra: no ja też śląskie, no i jak to jest na kolędzie? bo rozumiem, że przyjmujesz, ministranci nic nie piszą? czy widzą Twój napis i sobie odpuszczają? Kiedy sobie piszecie te napisy na drzwiach, skoro robicie to sami? jest jakaś data umowna? konkretnie dzisiaj?
  • Odpowiedz
@Miedziany_Brodacz: Ja nie przyjmowałam, babcia, ja się ewakuowałam do kuchni jakby ksiądz chciał machać tym pędzlem po pokojach. Tym razem była niespodzianka dla babci, bo nowy proboszcz wpadł dosłownie na 2 minuty, zostawił obrazek, zgarnął kopertę, zanim babcia mu ją podała i zniknął jak sen złoty ;)
Babcia pisze dzień przed. A inni to różnie.
  • Odpowiedz
  • 1
@xandra z tym słowackim to żart. Moim zdaniem dyskusja o C+M+B czy K+M+B ma tyle sensu czy bardziej prawidłowo jest gdy na Wiglii jest barszcz czy zupa rybna lub grzybowa.

@Miedziany_Brodacz u mnie na Kaszubach ministranci tego nie piszą pod czas kolędy, tylko w Trzech Króli zabiera się z kościoła kredę i samemu się piszę. Oczywiście obok kredy w kościele jest puszka na ofiary ( ͡º ͜ʖ͡
  • Odpowiedz
@xandra: A dla mnie te wszystkie symbole nie mają nic wspólnego z prawdziwą wiarą i Chrześcijaństwem.

Wystarczy tylko przeczytać Biblię by się o tym przekonać :)
  • Odpowiedz
Najlepsze ( najgorsze) jest to, że mnie od małego w kościele na religi oszukiwali albo sami księża nie wiedzieli. Dopiero niedawno dowiedziałem się że to nie o imiona chodzi. Swoją drogą chyba nawet imiona nie są wymienione w Biblii. Są mędrcy że wschodu.
Podobnie ma się sprawa z często widzianymi w kościele literami IHS. Na religii uczono mnie, że to od ihtios - ryba jako postne danie a to guzik prawda. IHS
  • Odpowiedz
@xandra: "(…) Błogosławieństwo domów, których drzwi znaczy się krzyżem Chrystusa, cyfrą roku oraz tradycyjnymi inicjałami świętych Mędrców (K + M + B), co tłumaczy się formułą: "Christus mansionem benedicat". Pisze się je pobłogosławioną kredą. Gesty te, wykonane przez grupy dzieci w towarzystwie starszych, wyrażają prośbę o błogosławieństwo Chrystusa przez wstawiennictwo tych świętych Mędrców. Jest to też okazja do zbiórki ofiar na cele charytatywne i misyjne. (za: "Dyrektorium o pobożności ludowej
  • Odpowiedz