Wpis z mikrobloga

Jak dawniej ocieplano drewniane domy?
Myślałem o budowie domu drewnianego ok. 70 m2, być może szkieletowego, ale taki dom właściwie nie jest drewniany... To raczej dom z waty szklanej/ mineralnej, a tego nie chcę używać bo zależy mi na naturalnych materiałach. Czy zamiast waty można użyć np. słomy z technologii strawbale lub innego naturalnego materiału do ocieplania? Zależy mi jednak żeby dom z zewnątrz i wewnątrz miał drewniane ściany.
Ciekawi mnie jak taki stary szwedzki dom jak na zdjęciu był ocieplony? Jak dawniej ocieplano takie domy drewniane? Czy w ogóle czymś ocieplano?

#dom #ciekawostki #budownictwo #pytanie #ekologia #energetyka #architektura #zdrowie #nauka #historia #szwecja #skandynawia
Lagarna - Jak dawniej ocieplano drewniane domy?
Myślałem o budowie domu drewnianego ...

źródło: comment_9mAHMEobGKMv5FAPpTT15ox6KjpGCn91.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ppiasq: W większości jest, ale dodaje się tam żywicę syntetyczną, a więc ogólnie jest naturalnym materiałem. "Do wytwarzania wełny mineralnej używa się: kamienia bazaltowego, gabro, dolomitu albo kruszywa wapiennego. Stosowany jest również materiał, który pochodzi z recyklingu, jakim jest brykiet mineralny. Materiały topi się w wysokiej temperaturze (w przypadku bazaltu jest to +1400 °C), przez co następuje proces rozwłóknienia. Do powstałych włókien dodaje się specjalną żywicę i formuje konkretne
  • Odpowiedz
@graf_zero: Azbesty to też naturalne materiały występujące w przyrodzie. Taki leżący na dachu eternit jest niegroźny. To wdychanie pyłu przy obróbce jest mocno szkodliwe dla układu oddechowego.
  • Odpowiedz
@ppiasq: Ok, ale wata nie jest jednak naturalna, ma sztucznie dodane rakotwórcze formaldehydy i fenol. Ponadto jej naturalna cześć także budzi zastrzeżenia jeśli chodzi o zdrowie. Tak więc tyle jeśli chodzi o to.
  • Odpowiedz