Wpis z mikrobloga

S5 0014+81
aktywna, supermasywna czarna dziura - czyli kwazar, oraz jej wielkość na tle naszego Układu Słonecznego.

Znajduje się w odległości ok. 12 miliardów lat świetlnych i ma jasność obserwowaną 16.5 magnitudo!
Masa jej wynosi ok. 40 miliardów mas Słońca.

Gdyby znajdowała się w odległości 280 lat świetlnych od nas, czyli 18 milionów razy dalej niż Słońce
dostarczała by taką samą ilość energii na każdy metr kwadratowy powierzchni Ziemi jak nasz gwiazda.
Jeszcze inaczej - kwazar ma jasność 25 tysięcy razy większą niż jasność wszystkich gwiazd Drogi Mlecznej.

Gdyby się wydawała duża, to dodam tylko, że na obrazku Układ Słoneczny ma 80AU,
są to okolice końca Heliosfery, dla przykładu Pluton jest w połowie tej odległości.

#kosmos #kosmosboners #nasa #astronomia #ciekawostki #nauka #gruparatowaniapoziomu
Pobierz M.....t - S5 0014+81
aktywna, supermasywna czarna dziura - czyli kwazar, oraz jej wi...
źródło: comment_PsaRkx33HVHQJqQziDlmB214m1PWZQJR.jpg
  • 113
Co za bełkot i masło maślane
kwazar to nie czarna dziura
i czarna dziura nie emituje zadnego światła wiec nie jest jaśniejsza od niczego.
Jak już to kwazar jest jasny pozerany przez czarną dziurę i emituje rozbłyski gamma.
@Morit: Kied byłem jeszcze w liceum czy na studiach zawsze mi się wydawało niepotrzebne dodawanie źródła na podstawie czego coś napisałem. Teraz jak już samemu trzeba się uczyć zawsze mi brakuje źródła na podstawie czego ktoś coś stwierdził. :)

Kwazary to nie są czarne dziury a galaktyki aktywne. Drobna różnica. W ich środku znajdują się super masywne czarne dziury, które rzeczywiście odpowiadają za większość wytwarzanej energii. Materia z dysków akrecyjnych podczas
@michal100c: Zgadza się, cały trik polega na tym, że tą nazwą kest określany zarówno kwazar jak i sama czarna dziura, a na obrazku powyżej jest horyzont zdarzeń dla tej czarnej dziury, bez dysku akrecyjnego, stąd taki opis i uproszczenie.

A z definicją kwazara jako aktywnej galaktyki też bym się trochę kłócił, bo do samego kwazara nie należą np. gwiazdy oddalone od czarnej dziury itp. które należą przecież do galaktyki.

A tak
@PomidorovaLova: żeby zobaczyć kwazary na własne oczy, właściwie potrzebowalibyśmy po prostu wehikułu czasu. Wszechświat jest w dużej skali jednorodny, to nie jest tak, że kwazary są daleko od nas w sensie odległości. To raczej twory z zamierzchłej przeszłości, pewien etap ewolucji galaktyk. Trzeba pamiętać, że w tak ogromnych skalach jak miliardy lat świetnych przestrzeń i czas nie mogą być rozpatrywane oddzielnie. Za wiki:

Ponieważ świecenie kwazarów jest efektem spływu materii do
@IamHater: Są kwazary widoczne gołym okiem.
I wcale nie jest to jakiś relikt przeszłości, wiadomo, że czym dalej tym bardziej w przeszłość, ale to nie znaczy, że na obecnym etapie rozwoju galaktyki nie ma aktywnych czarnych dziur.. albo, że chwilowo nieaktywna nie będzie dalej znowu aktywna itp..

A co do odległości.. najbliższa gwiazda jest daleko, centrum naszej własnej galaktyki jest daleko.. każda inna galaktyka przerażająco jest daleko.. wszystko jest daleko :)
@Morit: ale #!$%@? o_O

Z drugiej strony dobry kandydat to przejścia przez horyzont zdarzeń - samo przejście badacz przeżyje. Problem w tym że to bilet w jedną stronę, przynajmniej tak wynika z naszej dotychczasowej wiedzy bo jak z niej wyjść?
jest jakaś teoria w której życie rozwija się na planetach nie w ekosferze tylko w takiej strefie bliskości kwazarów? Czy to jest niemożliwe?


@bojesieminusow: Kwazary napier... promieniowaniem we wszystkich zakresach. Raczej trudno bo nieregularne rozbłyski jetów gamma czy promieniowania rentgenowskiego silnie utrudniałyby rozwój życia. Już nie mówiąc o samej zwykłej, nieregularności dostaw promieniowania np. podczerwonego. To jakby nasze Słońce raz spało i byśmy mieli mróz niczym na księżycach Jowisza a raz
@Morit: daleko to względne pojęcie ( ͡° ͜ʖ ͡°) A czarne dziury są aktywne cały czas, w ogóle całe zjawisko kwazarów wynika po prostu z obecności paliwa, silnik działa bez przerwy. Nie napisałem, że kwazary są "magicznie" związane z dawnymi czasami - po prostu na obecnym etapie życia galaktyk trudniej już o paliwo. Miliardy lat temu kwazary występowały całe rzędy wielkości częściej.

Chodzi mi tylko o to,
@Morit: wydaje mi się, że pozwoliłeś sobie przy tym wpisie na absurdalne uproszczenia i skróty myślowe.
Piszesz o czarnej dziurze a później, że to jest kwazar. Kwazar to cała galaktyka, która w swoim centrum ma aktywną supermasywną czarną dziurę. Droga Mleczna gdy była młoda też prawdopodobnie była kwazarem.

W trzecim akapicie porównujesz ilość wypromieniowywanej przez Słońce energii z energią całej galaktyki z aktywnym jądrem (sic!). Nie ta skala, porównujesz pszczołę do
@jombsik: Powtażasz się, to już wszystko było powiedziane wyżej.

Kwazar jest aktywnym jądrem galaktyki jak już, nazywanie go galaktyką jest również błędem jeśli mamy się czepiać.

Porównuje jasność, do jasności Słońca, które jest najjaśniejszą rzeczą jaką ludzie znaja.
Ale porównuje również obok do jasności wszystkich gwiazd razem wziętych z Drogi Mlecznej.