Wpis z mikrobloga

S5 0014+81
aktywna, supermasywna czarna dziura - czyli kwazar, oraz jej wielkość na tle naszego Układu Słonecznego.

Znajduje się w odległości ok. 12 miliardów lat świetlnych i ma jasność obserwowaną 16.5 magnitudo!
Masa jej wynosi ok. 40 miliardów mas Słońca.

Gdyby znajdowała się w odległości 280 lat świetlnych od nas, czyli 18 milionów razy dalej niż Słońce
dostarczała by taką samą ilość energii na każdy metr kwadratowy powierzchni Ziemi jak nasz gwiazda.
Jeszcze inaczej - kwazar ma jasność 25 tysięcy razy większą niż jasność wszystkich gwiazd Drogi Mlecznej.

Gdyby się wydawała duża, to dodam tylko, że na obrazku Układ Słoneczny ma 80AU,
są to okolice końca Heliosfery, dla przykładu Pluton jest w połowie tej odległości.

#kosmos #kosmosboners #nasa #astronomia #ciekawostki #nauka #gruparatowaniapoziomu
M.....t - S5 0014+81
aktywna, supermasywna czarna dziura - czyli kwazar, oraz jej wi...

źródło: comment_PsaRkx33HVHQJqQziDlmB214m1PWZQJR.jpg

Pobierz
  • 113
  • Odpowiedz
@PomidorovaLova: od dziecka moim marzeniem jest żeby mogli mnie zamrozić(z możliwością odmrożenia obv( ͡° ͜ʖ ͡°) ) i żeby wybudzali mnie na rok co jakieś 100 lat czy coś, żebym mógł sprawdzać jak rozwinęła się technologia, co już wiemy itd.
  • Odpowiedz
@bojesieminusow: Pewnie nie, większość wysokoenergetycznych zjawisk skutkuje wysokoenergetycznym promieniowaniem, które uniemożliwia pewne przeprowadzanie i stabilność związków chemicznych. Na pewno w dżetach na biegunach jest dużo promieniowania rentgenowskiego, w zależności od osi obrotu może to sterylizować spory obszar wokół siebie. Dodatkowo jest duża szansa, że jeśli jesteś 280 lat świetlnych od kwazara, to jak coś wyewoluuje tam, to w 10k lat pewnie i tak cała planeta zrobi "chlup".
  • Odpowiedz
@bojesieminusow: Ciekawe pytanie. Nigdy o czymś takim nie słyszałem, raczej wprost przeciwnie - kwazary są silnym źródłem promieni rendgenowskich i gamma, a te są zabójcze. A już dżety z takiego czegoś to czyste promienie śmierci ;)

Poza tym gwiazdy dają nam nie tylko światło ale też oddziaływanie grawitacyjne, "bezpieczną bańkę" - w sporym uproszczeniu - z heliosfery itp.. Ale jako pewna "pomoc" dla życia z dodatkową energią, w bezpiecznych odległościach, pod
  • Odpowiedz
@Morit:

Zobaczyć, zobaczymy - teleskopy robią się coraz lepsze i to w tempie logarytmicznym.


w tempie logarytmicznym? To marnie przyrastają :>
Nie chciałeś powiedziec geometrycznym, albo wykładniczym ?
  • Odpowiedz
@wamaga: @K0SM0:
No tak, ma w sumie racje - kwazar to supermasywna, aktywna czarna dziura która tworzy dysk akrecyjny, który to jest tym materiałem będącym zjadanym i świecącym od tarcia ze sobą. Cięźko powiedzieć, że energia jest z tego co wokół niej, bo to jej grawitacja tworzy to tarcie i to jej grawitacja pożera materiał.

Obiekt S5 0014+81 to kwazar, ale na powyższym obrazku jest sam promień Schwarzilda (horyzont zdarzeń)
  • Odpowiedz
magnitudo 16.5


@Morit: czyli inaczej mówiąc, ciemno tam jak w dupie? Jestem astrolaikiem, ale wyczytałem że im większe m na + tym ciemniejszy obiekt, a na - jest np słońce itd
  • Odpowiedz
@opo92: Nie "ciemno tam", bo ile światła "tam" produkuje to masz w opisie.
Jasność obserwowana, to jak jasny jest obiekt patrząc z Ziemi.

Gołym okiem widzimy do ok. 6m.
Proxima Centauri, ma 11m.
Pluton ma ok. 13m.

Pamiętaj, że S5 0014+81 jest oddalony o 12 miliardów lat świetlnych.
  • Odpowiedz
@PomidorovaLova: I prawdopodobnie - jako ludzie - nie zobaczymy nigdy, niezależnie od tego kiedy się urodzimy, choćby i za 1000 lat. Pomarzyć miło, ale prawa fizyki są nieubłagane. Jak zauważył @Morit, nawet skrawek naszej galaktyki byłby ogromnym wyzwaniem.
  • Odpowiedz
@PomidorovaLova: Na pocieszenie połączeń nauronowych czy #!$%@? wie czego w mózgu masz równie dużo co we Wszechświecie czegoś tam, tylko skale inne, ale ogrom skomplikowania naszego ciała też jest równie depresyjna.
  • Odpowiedz