Wpis z mikrobloga

S5 0014+81
aktywna, supermasywna czarna dziura - czyli kwazar, oraz jej wielkość na tle naszego Układu Słonecznego.

Znajduje się w odległości ok. 12 miliardów lat świetlnych i ma jasność obserwowaną 16.5 magnitudo!
Masa jej wynosi ok. 40 miliardów mas Słońca.

Gdyby znajdowała się w odległości 280 lat świetlnych od nas, czyli 18 milionów razy dalej niż Słońce
dostarczała by taką samą ilość energii na każdy metr kwadratowy powierzchni Ziemi jak nasz gwiazda.
Jeszcze inaczej - kwazar ma jasność 25 tysięcy razy większą niż jasność wszystkich gwiazd Drogi Mlecznej.

Gdyby się wydawała duża, to dodam tylko, że na obrazku Układ Słoneczny ma 80AU,
są to okolice końca Heliosfery, dla przykładu Pluton jest w połowie tej odległości.

#kosmos #kosmosboners #nasa #astronomia #ciekawostki #nauka #gruparatowaniapoziomu
M.....t - S5 0014+81
aktywna, supermasywna czarna dziura - czyli kwazar, oraz jej wi...

źródło: comment_PsaRkx33HVHQJqQziDlmB214m1PWZQJR.jpg

Pobierz
  • 113
  • Odpowiedz
od dziecka moim marzeniem jest żeby mogli mnie zamrozić(z możliwością odmrożenia obv( ͡° ͜ʖ ͡°) )


@michael93pl: jest to możliwe, taką technologię ma np, moja zamrażarka, dwa dnie temu zamroziłem parówki, dziś bez problemu je odmroziłem. Także, powodzenia!
  • Odpowiedz
@IamHater: > granica obserwowalnego Wszechświata ucieka od nas z prędkością większą niż prędkość światła

@IamHater: Ale przecież prędkość światła jest nieprzekraczalna. A dlaczego od nas ? Znajdujemy się w centrum Wszechświata ?
Tak a propo. Światło jest (także) falą a foton porusza się z prędkością światła. Więc jeżeli obiekt oddala się z prędkością światła, częstotliwość / prędkość fotonu emitowanego przez obiekt w naszym kierunku wynosi 0. Dedukuję że nie można
  • Odpowiedz
@Ballah: tak, ale "nic" tak naprawdę nie przekracza prędkości światła. To sama przestrzeń się rozszerza. Od nas, nie od nas - dystans pomiędzy dowolnymi punktami oddalonymi od siebie więcej niż te ~4,2 gigaparseki zwiększa się już szybciej niż wynosi prędkość światła.

http://curious.astro.cornell.edu/the-universe/cosmology-and-the-big-bang/104-the-universe/cosmology-and-the-big-bang/expansion-of-the-universe/1066-can-two-galaxies-move-away-from-each-other-faster-than-light-intermediate
  • Odpowiedz
Ja słyszałem, że ma być zima stulecia.


@Morit: nie mam TV, nie czytam kanałów informacyjnych, pewnie dlatego nawet nie zauważę tej "zimy stulecia" i będę całą zimę chodził w przejściowej kurtce ;)
  • Odpowiedz
Ale przecież prędkość światła jest nieprzekraczalna.


@Ballah:
Obiekt poruszając się w przestrzeni nie może przekroczyć c. Ale to przestrzeń się rozciąga ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A dlaczego od nas ?

Standardowe porównanie które pozwala to zrozumieć: wyobraź sobie że jesteśmy płaszczkaami na powierzchni balonu. ktoś pompuje balon. Cała przestrzeń się rozszerza, w każdym punkcie. jesteśmy w centrum, tak jak i każdy inny punkt ( ͡° ͜
  • Odpowiedz