Wpis z mikrobloga

Na jakim etapie są obecnie badania tego, czym jest świadomość?
Problem jest następujący: Gdyby złożyć atom w atom, cząstka w cząstkę ten sam ten zbiór materialnych elementów jakim jest np. ten telefon poniżej w innym miejscu, albo innym wszechświecie z tymi samymi prawami fizycznymi to otrzymalibyśmy dokładną kopię tego telefonu, z tym samym softem. Kopia jest taka sama w skali 1:1, nie do odróżnienia.
A teraz co z zbiorem atomów, które tworzą ludzką istotę? Gdyby złożyć je w ten sam układ, to czy układ ten posiadał by tę samą świadomość?

Ostatnie postępy przy badaniu czym jest świadomość, o których czytałem to program AWARE z 2008 roku.

We wrześniu 2008 uruchomiono międzynarodowy projekt AWARE. Naukowcy z University of Southampton, wspólnie z zespołem ponad 30 lekarzy i naukowców, chcą dokładnie zbadać etiologię tych zjawisk. Badacze umieścili w salach na oddziałach ratunkowych obrazki, które można zobaczyć jedynie spod sufitu. Następnie mają zamiar przepytać osoby, które przeżyły zatrzymanie akcji serca o swoje wspomnienia z tego wydarzenia. Osoby, które będą twierdzić, że widziały z góry swoje ciało, będą pytane, czy pamiętają, co było na obrazkach. Badanie to ma rozstrzygnąć, czy świadomość istnieje niezależnie od mózgu, czy też wrażenia takie są jedynie "wytworem" mózgu.


#filozofia #biologia #nauka #pytaniedoeksperta trochę #narkotykizawszespoko może jakiś ćpun psychodelista interesuje się tematem
CREAMY_SUPERIOR - Na jakim etapie są obecnie badania tego, czym jest świadomość?
Pro...

źródło: comment_ANSivZHt1WrvamVwKmDVDdxaqBjEGnW8.jpg

Pobierz
  • 16
Gdyby złożyć je w ten sam układ, to czy układ ten posiadał by tę samą świadomość?


@CREAMY_SUPERIOR: Otagowałeś #filozofia, zatem pewnie szukasz wyczerpującej i szczerej odpowiedzi. Nie sądzę, bym był w stanie sam takową sformułować, gdyż za głupi jestem. Niemniej po przeczytaniu kilku czy tam kilkudziesięciu prac ludzi uznawanych powszechnie za mądrych, ludzi, którzy poświęcili długie lata swych żywotów na zgłębienie tej zagadki, myślę, że jestem w stanie dokonać syntezy