Wpis z mikrobloga

Mirki, mam 22 lata, studiuję, wczoraj zaś dowiedziałem się, że moja dziewczyna jest w ciąży. Podejrzewałem to, bo nasz ostatni miesiąc był... no zresztą pewnie się domyślacie. Cóż, nie ma sensu rozpaczać, bo to jakby nie patrzeć konsekwencja naszych działań.

Pojawia się jednak kilka pytań, bo ciąża i dziecko całkowicie zmienią nasze życie. Za rok biorę urlop dziekański, będę pracować i zarabiać, bo to oczywiste, pieniądze będą potrzebne. Rodzina na pewno nas wesprze. Potem dokończę studia, może zaocznie, dziewczyna też sobie jakoś poradzi, jeśli chodzi o edukację.

Tylko jak dużym kosztem jest zapewnienie dziecku wszystkiego co potrzebne? Ktoś znalazł się w podobnej sytuacji i mógłby pomóc jakimiś dobrymi radami? Wiem, mam na to dużo czasu, już dzisiaj robię wstępną listę potrzebnych rzeczy, patrzę na pracę itd. Muszę sobie wszystko ułożyć, mieć plan, bo czeka mnie trudny okres.

#zwiazki #ciaza
  • 235
@Wink Nie bierz dziekanki, różowa też niech się uczy i nie przerywa. Jak już weźmiesz to nie wrócisz albo wrócisz ale za kilka lat i będziesz się męczył. Dacie sobie radę. Ja zaszłam w ciążę na studiach, do końca ciąży chodziłam na zajęcia, a dwa tygodnie po porodzie siedziałam na wykładzie, niebieski też studiował i skończył. Dacie radę, to tylko kwestia dogadania i wspierania się. Na spokojnie ogarniecie to, a dla maleństwa
@Wink: nic nie kupuj na początku ciąży, zajmijcie sie tym bliżej rozwiązania. Łóżeczko: ja kupiłam, dziecko ma prawie rok i NIGDY w nim nie spało. Łóżeczko kosztowało 200, materac 300, a teraz wiem, ze mogłam kupić taniej, albo wcale i by na to samo wyszło. Wózek: zainwestowałam w nowy i nie żałuje. Kupiłam niedawno drugi, używany i żałuje, ale to dlatego, ze nie obejrzałam go przed zakupem, a nie jest tak
@Wink: Zainteresuj się zapomogą z uczelni i świadczeniach socjalnych - jeśli macie niskie dochody lub ona po urodzeniu dziecka będzie oficjalnie tworzyła tylko z dzieckiem gospodarstwo domowe. Nie bierz ślubu tylko z powodu ciąży.
Rzeczy dla dziecka używane - od znajomych lub z ogłoszeń.
Zachęcam do karmienia piersią możliwie długo, bo tanie ( ͜͡ʖ ͡€)
@Wink: jeszcze coś mi się przypomniało: jak się maluch urodzi to pamiętajcie że karmienie piersią nie zabezpiecza przed kolejną ciążą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A jak różowa się dowie że potrzebna jest cesarka to niech się nie martwi. Ja przez 9 miesięcy się upierałam że chcę rodzić naturalnie a po przejechaniu do szpitala okazało się że od razu muszą robić cesarskie cięcie. I moim zdaniem cesarka jest
@Wink: Nie bierz urlopu, tylko przenieś się na zaoczne. Dziecko to duża komplikacja w życiu, owszem, ale ważne by tego życia nie zmieniła. Jak miałeś jakieś plany to z nich nie zrezygnuj, nie przekładaj. Posiedź chwilę z dziewczyną i pozastanawiajcie się jak ułożyć sobie plan na najbliższe parę lat by nie zrezygnować ze studiów a potem pracy. Rzeczy kupuj używane, bierz pomoc od kogo się da. Jak Ci wyjdzie, to za
@Wink: bylismy w, podobnej sytuacji. Polecam blogi: mataja, Hafija, temat rodzicielstwa bliskosci. Dziecko na poczatku nie potrzebuje duzo: mozna kupic chuste do noszenia za 100 zl i nawet olac wozek. Pieluszki, ubranka sa niezbedne. Na poczatku moze spac w waszym lozku. Przewijak te mozna zastąpic recznikiem czy mata na lozku. Generalnie im wiecej dzieci tym ludzie widza zenim kupowanie wielu pierdow nie ma sensu.
@Wink wydaje Ci się że masz dużo czasu. Nie wyobrażasz sobie jak szybko to zleci. Koszta będą dość wysokie jadł na warunki w PL. Wózek, łóżeczko, wanienka, ubrania, chemia, nosidełko i jeszcze parę rzeczy. Popatrz sobie na ceny. Używane sporo zaoszczędzisz.
@Wink: 7000zł wydane na samą ciąże (prywatne wizyty i badania). Prywatnie, bo lekarze na umowach NFZ nic nie mówią i nie zlacą nawet ważnych badań, a tylko te obowiązkowe.

Jeśli Twoje to gratuluje ;)
@Wink: ziomek, mam kolegów z dziećmi w podobnym wieku co Ty i patrząc na ich życie z boku raczej bym się na to nie pisał, ale z drugiej strony wielki szacun za to, że nie pójdziecie na skrobanke tylko chcecie je odchować. Trzymam kciuki żeby było zdrowe ;)
@Wink: Nie bój się, dziecko wcale dużo nie kosztuje, w każdym razie na początku. Później się to zmienia, ale zdążysz ogarnąć kwotę.

Koszty miesięczne są różne, ale po swoim na ten początkowy okres, wszystko miesięcznie:
Pieluchy za jakieś 100-150zl (na allegro wychodzi calkiem tanio i masz paczki na dane okresy życia)
Kosmetyki - kupujesz większe, na dłużej. Gdyby to rozłożyć na miesięczny koszt, to będzie ok 20zl. Koszt jednorazowy na samym
@SmutekToJa: #!$%@?. Mamy dwojke, co roku jezdzimy na wakacje, biegamy, jezdzimy na rowerze (z dziecmi), spotykamy sie ze znajomymi, gramy w gierki, pijemy (nie rownoczesnie ale dla mnie to nie problem), oboje mamy czas na ksiazki, seriale i wlasny rozwoj :)' czasem jest ciezko, jasne, ale nie cofnelabym czasu bo po 30 czasem naprawde ciezko zaciazyc no i sil mniej...