Wpis z mikrobloga

Tak się zastanawiam. Powiedzmy, że kupię sobie komputer za bitcoiny od legalnie zarejestrowanego sklepu w UE. Czy w takim razie muszę płacić podatek, skoro sklep to robi u siebie w kraju?
#bitcoin
  • 36
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pannafoster: @pawlo74: US ci powie że się wzbogaciłeś. Jak od 5 lat wykazujesz średnią krajową dochodu, po czym kupujesz sobie dom za 1 000 000 PLN to jak będziesz się bronił?

powtarzam kupiłem bitcoiny przed chwilą i jestem stratny. Mogę starać się o zwrot nadpłaconego podatku?


Tak, o ile jest to strata zrealizowana, czyli gdy wymieniłeś BTC z powrotem na PLN.
  • Odpowiedz
@pawlo74: Dla laptopa sytuacja jest taka sama, ale takimi małymi kwotami US nie opłaca się interesować.

Są różne sposoby na optymalizacje podatkowe, nie znam się na tym, mówię tylko jak żyć w zgodzie z US. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@szary_obcy: Prawo podatkowe odnośnie kryptowalut to jakiś dziki zachód. Powinni się tym zająć. Bo nawet jak ktoś chce zapłacić podatek to nie do końca wie jak to wszystko interpretować. Co można wykazać jako przychód (przelewy na giełdę, transakcje na giełdzie).
Jeśli przez powiedzmy 3 lata zarobie na btc 15 % ( kupowałam na górce, źle inwestowałam i ledwo wyszłam na plus) to nie mogę odliczyć sobie kosztów (to jest możliwe
  • Odpowiedz
@szary_obcy: ja wiem jak żyć w zgodzie unikać jak ognia, nie trzymać nic w ich fiacie. A jak będę chciał kupić dom i rozpocząć swój biznes to zrobię to tam gdzie nie okradną mnie a Polska i US niech ginie jeżeli tego nie rozumie. Nie jestem zakładnikiem żadnego miejsca na ziemi, stać mnie aby przeprowadzić się gdziekolwiek.
  • Odpowiedz
@szary_obcy: @pannafoster: @pawlo74: Chodzi o to, że nie ma znaczenia czy zamieniasz BTC na PLN czy na laptopa. Jeżeli kupiłem 1 BTC za 1000 PLN a później za ten 1 BTC kupiłem laptopa o wartości 1200 PLN to muszę zapłacić podatek od kwoty 200 PLN i tyle.
@pawlo74 co do udowodnienia to niestety nie US musi Ci udowodnić że pieniądze zdobyłeś nielegalnie tylko Ty im,
  • Odpowiedz
@MaybeTomorrow: po komputer czy samochód nie przyjdą, więc OP nie musi martwić się.

Czyli jestem z góry traktowany jak przestępca to nie jest prawo to jest bezprawie. W prawie obowiązuje domniemanie niewinności, to jest jakiś stan wojenny w Polsce. Nie wracam skoro u Was cięgle stan wyjątkowy.
  • Odpowiedz
@pawlo74: To że nie przyjdą to inna sprawa. Problem się pojawia właśnie przy większych zakupach. Najlepiej wtedy zapłacić podatek i tyle. W razie czego się doczepią tylko czy jest dobrze wyliczony itp. lub poproszą o jakieś uzasadnienie/dowody. Lepsze to niż 75% od nieujawnionych dochodów ( ͜͡ʖ ͡€)
Oprócz podatków widzę jeszcze jeden, dla wielu chyba większy problem - jeżeli ktoś handluje regularnie to mogą wymagać założenia
  • Odpowiedz
@pannafoster: @MaybeTomorrow: @pawlo74: Grę na giełdzie rozlicza się kasowo. Tzn. kupujesz BTC za 10000 PLN to masz 10000PLN straty kapitałowej do wykazania, gdy sprzedajesz to masz zysk. Nie ma tu znaczenia kolejność transakcji.

@pawlo74: Nie wiem gdzie znajdziesz cywilizowany kraj bez podatku dochodowego, raczej nie ma już takich. :)
  • Odpowiedz
@szary_obcy: Dubaj na początek a z czasem pojawi się więcej. Kwestia czasu. Niech będzie więcej takich jak ja a będzie to pewne bo nikt nie chce być biedakiem, bitcoin weśśie niedługo wszystkich :)

  • Odpowiedz