Wpis z mikrobloga

Nie czytałem całej gównoburzy ale czy obniżka z 11,9 % na 0,7% nie wynosi właśnie 94% ?


@Cooldawg: dla tych danych tak, zgadza się (prawidłowe z raportu).

Dyskusja się tyczy danych podanych przez Rzońcę (trochę pokręcił), czyli:
obniżka z x% na 6% wynosi 94%. Ile wynosi x
  • Odpowiedz
Nie czytałem całej gównoburzy ale czy obniżka z 11,9 % na 0,7% nie wynosi właśnie 94% ?


@Cooldawg: Tak, ale dr hab. Rzońca wziął te dane i pomieszał z danymi GUS (6%). I wyszedł mu poprawny wynik 100%, ale oparty na błędnych danych wejściowych. A ponieważ dużo osób nie potrafi liczyć procentów, to się kłócą że Rzońcy nie mogło wyjść 100%.
  • Odpowiedz
@flager: Jak komuś podajesz, że pensja ci wzrosła lub spadła o ileś procent, to obliczasz to względem nowej czy starej pensji?
Zmiana jest względem poprzedniej wartości, nie nowej.

A co niby nie moge powiedziec, ze wzgledem dzisiejszej pensji w tamtym roku zarabialem 30% mniej?
  • Odpowiedz
@wolodia: @PonadKreska_pl: w takim razie cała burza powinna być o to jakie dane się opierał Rzońca. Wcale się nie dziwie niektórym reakcjom, że matymatyczny osioł, bo dopiero później się wytłumaczył swoim wzorem, który wyjaśnił na jakich danych się opierał profesor.
  • Odpowiedz
Wcale się nie dziwie niektórym reakcjom, że matymatyczny osioł, bo dopiero później się wytłumaczył swoim wzorem, który wyjaśnił na jakich danych się opierał profesor.


@Cooldawg: Ale on podał błędne dane i wyprowadził prawidłowo wniosek. Oczywiście, że jego wina, ale reakcje świadczą przede wszystkim o indolencji matematycznej w społczeństwie.
  • Odpowiedz
  • 1
ilość komentarzy pod tym wpisem jest zatrważająca i nie może oznaczać niczego dobrego ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  • Odpowiedz
@snow: Nie możesz. Bo mówisz o zmianie, a zmiana jest względem poprzedniej wartości.
Jeżeli np. twoja pensja zmalała o 10%, to jeżeli chcesz podać wartość procentową względem nowej pensji, to nie mówisz o zmianie, tylko mówisz coś w stylu moja nowa pensja stanowi 90% starej pensji.
Matematycznie to wygląda tak dla przykładu pensji 1000 i zmniejszeniu o 10%.
(1000-900)/1000*100%=10%

A w
  • Odpowiedz
@wolodia: większość zapewne popłynęła z prądem jak zobaczyła fale hejtu, poniekąd słuszną, bo profesor chciał ośmieszyć matematykę pisu i jego 94%, kiedy one miały rację bytu tylko gdy użyte zostały ich dane (które on p---------ł). Tłumaczenie tego wzorem nie nakierowało większości na dobry trop z czego kekłem srogo
  • Odpowiedz
@flager: Absurd. Oczywiscie, ze moge powiedziec, ze w tamtym roku zarabialem 30% mniej niz teraz i tak samo moge powiedziec, ze moje pensja zostala w tym roku obnizona o 30%. Wyniki beda inne bo w pierwszym przypadku punktem wyjscia jest moja aktualna pensja, a w drugim moja poprzednia. To kwestia logicznego sformulowania zdania. Teoria wzglednosci :P
  • Odpowiedz
Mozna zawolac wszystkich z tego wątku?

Pośpiesznie wrzuciłem notkę. Rzońca prawidłowo rozwiązał zadanie

Równanie do rozwiązania. Szukamy stosunku zmiany do wartości początkowej, czyli:

(x
  • Odpowiedz
@snow: Wszystko w porządku jeżeli się to doprecyzuje tak jak tutaj to zrobiłeś. Napisałeś wyraźnie "w tamtym roku zarabialem 30% mniej niż teraz" czyli pokazujesz konkretny odwrotny kierunek liczenia.
Zauważ, ze we wpisie jest napisane zmniejszyła się w 2016r., a skoro zmniejszyła się w 2016, tzn. że zmniejszyła się względem innego roku.
  • Odpowiedz
@lieh: No brawo kolego za przyznanie się do błędu.
@comielipsa: Co tu ci opisywać skoro nie rozumiesz prostego zapisu (x - 6)/x = 0.94 i dalszych przekształceń to daruj sobie.
Już ci w poprzednich komentarzach ja i inni użytkownicy tłumaczyli, a ty dalej brnąłeś w swoje.
  • Odpowiedz