Wpis z mikrobloga

Potrzebne pomysły na skuteczne schłodzenie wnętrza kontenera użytkowego.
Kontener około 12 m2, kolor z zewnątrz ciemny szary, posiada klimatyzację ~2,7 kW.
Stoi w miejscu praktycznie bez cienia.
W środku pracują przeważnie dwie osoby, do tego źródło ciepła w postaci sprzętu do grzania hot-dogów.
Front przeszklony, rolety wewnętrzne byle jakie, reszta z blachy trapezowej.
Drzwi z samozamykaczem, jednak jak klient je otworzy - to dalej nie wchodzi, bo dostaje strzał gorąca, płaci itp z zewnątrz przy otwartych drzwiach.
W środku temperatura ok 37 stopni (na zewnątrz 29).
Ktoś prędzej czy później padnie tam na ryj.
Będę wdzięczny za wszelkie rozsądne wskazówki, jak schłodzić ten piekarnik do jakiejś sensownej temperatury.

#pomocy #lifehack #zdrowie #pracbaza #klimatyzacja #chlodnictwo #bhp
  • 16
@Napleton: dzięki. Wyciąg oczywiście jest (zapomniałem wpisać), klima niby starczyć powinna na 32 m2, wiec i tak jest mocniejsza. Przeciagu nie da rady, tylko drzwi się otwierają. Rolety zewnętrzne są brane pod uwagę.
@Napleton: rolety byłyby dobre, jednak pracownicy muszą widzieć, co się dzieje na zewnątrz, więc są opcją ostateczną. Przychodzi mi do głowy jeszcze jakaś płachta nieprzepuszczająca promieni słonecznych, rozciągnięta nad kontenerem, zawsze jakiś cień. Tylko na ile byłaby ona skuteczna i czy pomogłaby obecnie posiadanej klimie.
@maxdebesciak: płachta albo jakieś duże parasole przysłaniające od słońca, żeby nie opierało się na szybach, bo robi ci się typową szklarnię z kontenera, a metalowa puszka w ciemnym kolorze jaką jest ten kontener jeszcze w większym stopniu powiększa ten efekt.
@Napleton: przeciąg plus klimatyzacja - to kiepskie rozwiązanie.

@maxdebesciak:
- ciepło wyrzucać na zewnątrz / lub "osobne powietrze" do hot-dogów, a osobne do pomieszczenia.
- może klima skierowana na okolice wejścia, aby klient jednak wszedł dalej i zamknął za sobą drzwi.
- dostawy lodu, lub czegoś innego zimnego - duże ilości.
- "ocieplenie budynku" - termomodernizacja, aby zmniejszyć ilość ciepła przenikającego przez ściany z zewnątrz (zwłaszcza od słońca).
- na
@ekanwro: p

przeciąg plus klimatyzacja - to kiepskie rozwiązanie.


wiem, że nie jest to zalecane ale często spotykałem się z czymś takim w typowych foodtruckach lub małych budach gastronomicznych i o dziwo spełnia w jakimś stopniu swoją rolę. Jeśli jest możliwość zamknięcia wszystkiego, napływ świeżego powietrza w małym stopniu i schłodzenie całości klimą to spoko.
Problem tutaj jest taki, że zwyczajnie klima nie wydala i trzeba się ratować półśrodkami.
Coś jak kurtyna?


@maxdebesciak: to zależy jaki masz budżet. Jak starczy na kurtynę, to tak, jeśli nie to zwykła klima zamontowana tak, aby działał coś jak kurtyna.

Z półśrodków przychodzi mi jeszcze do głowy połączenie klimy i przeciągu ;P
Klima zamontowana w budzie, a buda w przeciągu i pod proponowaną płachtą/parasolami. Słońce przestanie działać bezpośrednio na budę, a przeciąg nie pozwoli aby stała ona "w szklarni" - wtedy klima będzie miała
@maxdebesciak zorientuj się też na ile pomaga taka lustrzana folia na szyby, która okleja się wieżowce. Tworzy się lustro fenickie - od środka jest przezroczyste, lekko przyciemnione, a od zewnątrz odbija światło słoneczne. Nie wiem jaki masz tam układ tych szyb, bo może to też razić przechodniów (świecić w oczy)
@nicniezgrublem: zdążyłem się zapoznać z ofertą na rynku, są też takie, które nie dają efektu lustra, a całkiem przyzwoicie odbijają promienie i ciepło (przynajmniej wg cyferek w specyfikacji), wszystko kosztem jasności w środku, ale to nie ma znaczenia, bo w środku oświetlenie jest wystarczające. Na moje, to porządna folia plus kurtyna lub jakiś nawiew przy wejściu powinny dużo dać, plus ewentualnie drugi wyciąg z mocniejszym wentylatorem, bo ten co jest, powiedzmy
@maxdebesciak: jeśli te wentylatory dachowe będą (z dużą wydajnością) wyciągać powietrze schłodzone już przez klimatyzator - to jest strasznie kiepski pomysł, bo wszystko co "wypracuje" klima, wyrzucisz przez dach. Jeśli będą one "wyrzucać" tylko powietrze ogrzane w "procesie technologicznym", a powietrze klimatyzowane pozostanie (w większości) w pomieszczeniu - to może się udać.

Folii nie znam, ale jeśli działa tak jak przewidujemy, zwłaszcza kiedy okna są od strony słonecznej, to wydaje się
@ekanwro: to będą turbowenty wyciągające ciepłe powietrze, bez wentylatorów. Zakładając, że na zewnątrz nie będzie całkiem bezwietrznie, to powinny dać radę. W przeciągu tygodnia znowu zapowiadają upały, więc się przekonamy.