Wpis z mikrobloga

Mirki, taka sytuacja. Znajomy ma software house zatrudniający kilkunastu programistów i dostał właśnie zlecenie życia za kilka milionów. Fajnie, ale istnieją wszelkie przesłanki, że to #!$%@? i zamiast zarobić zaliczy bankructwo. Umowa (czytałem) jest tak skonstruowana, że dowala ostre kary za obsuwy w terminach, a tymczasem programiści znajomego praktycznie połowę czasu spędzają na Fejsach i innych Tinderach zamiast pracować - po prostu uważają, że za 5 czy 6k więcej robić nie będą. Do tej pory, przy mniejszych i mniej wymagających klientach, udawało się jakoś ogarniać projekty z zawalonymi deadline'ami, ale teraz przy obecnym systemie pracy ni cholery się nie da zrobić niczego w terminie = kary. Project manager nie jest w stanie zapanować nad programistami, którzy mają go w dupie dosadnie mówiąc. Kilku programistów już zastanawia się nad odejściem, innym robić się nie chce, a na ściągnięcie nowych nie bardzo są szanse, bo żądają zaporowych stawek, a znajomy nie jest w stanie płacić każdemu 15k, jak to robią duże firmy. Ja już wiem, że za kilka miesięcy będzie miał wielki problem, więc chciałbym mu coś mądrego doradzić. Jakieś sugestie...? ( ͡º ͜ʖ͡º) #pracbaza #programowanie #it #biznes #rozkminy
grafikulus - Mirki, taka sytuacja. Znajomy ma software house zatrudniający kilkunastu...

źródło: comment_nTjOkSPsxGjh9okW2RFhhQmWkc4Gk8hH.jpg

Pobierz
  • 151
@PiersiowkaPelnaZiol: Bo dobry PM w IT powinien:
- znać się na robocie przynajmniej na poziomie podstawowym, żeby ogarniał sprawy techniczne
- musi być doskonale zorganizowany, bo ta branża błędy organizacyjne rzadko wybacza (przeoczysz jakąś pierdołę zdawało by się i już masz czasochłonne zmiany w systemie)
- musi umieć zarządzać ludźmi i ich motywować - a ciężko motywować programistów 15k, którzy wiedzą, że gdzieś indziej robotę i tak od ręki dostaną
-
@grafikulus: Troszkę wątpię, jak on ma się znać jak mu pół dnia na feju i mirku siedzą zamiast pracować? Jakby się znał to już dawno PM by popłynął.. Jeśli to naprawdę kontrakt życia to audyt zewnętrzy pod kątem poprawy zarządzania firmą, opracowanie struktury plus nowy project manager, team leader itp..

edyta: albo go nie stać i niech zostanie na obecnym poziomie jeśli jest duże ryzyko bankructwa.
@vikers: Też bym tak powiedział, ale znam chłopaka osobiście i wiem, że nie jest to Janusz-wyzyskiwacz. I tak ten software house to praktycznie kasy mu nie przynosi, wręcz więcej do niego dołożył niż zarobił. Tak więc to nie do końca tak jest z tymi murzynami. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@grafikulus: no to teraz trochę nie kumam po kiego pchał się w IT jak nie miał o tym zielonego pojęcia ? bo modne ? nie bo hajsy na tym można wyciągnąć jednym strzałem, teraz albo płaci specjalistą i sam coś mu tam skapnie albo niech szybciutko szuka kupca na biznes .
@vikers: Tak, trochę dlatego się pchał, że to modne i że można pochwalić się przed kumplami, że prowadzi się biznes w prestiżowej i nowoczesnej branży. Tak naprawdę to IT nie było mu do szczęścia potrzebne, bo o wiele lepszy hajs trzepie na innym, typowo januszowym biznesie - coś jak król sedesów. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@grafikulus: dać każdemu swobodę organizowania sobie czasu pracy tylko wyznaczyć zgrubsza odpowiedzialności wywalić wszystkich do domów, powiedzieć że im szybciej zrobią tym więcej wolnego będą mieli

//edit
albo nawet bez wolnego.. powiedziec ze to badanie nowego modelu funkcjonowania firmy