Wpis z mikrobloga

Kto ty jesteś?
— Polak mały.
— Jaki znak twój?
— Orzeł biały.
— Gdzie ty mieszkasz?
— Między swemi.
— W jakim kraju?
— W polskiej ziemi.
— Czem ta ziemia?
— Mą Ojczyzną.
— Czem zdobyta?
— Krwią i blizną.
— Czy ją kochasz?
— Kocham szczerze.
— A w co wierzysz?
— W Polskę wierzę.
— Coś ty dla niej?
— Wdzięczne dziécię.
— Coś jej winien?
— Oddać życie.

Dużo ludzi dzisiaj o tym zapomniało ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#takaprawda #oswiadczenie #wiersz #poezja
  • 189
  • Odpowiedz
  • 1
@Rnck: Płace to wymagam :D Chłopie ty myślisz ze skoro płacisz to automatycznie sie to tobie należy? Rownie dobrze mógłbyś urodzić się w Wenezueli, płaciłbyś podatki i gowno byś dostał.
  • Odpowiedz
  • 27
@wojna Tak myślę. Kieruje się swoim dobrem i jeśli pojawi się możliwość emigracji gdzie będzie mi się żyć lepiej to zrobię to bez sentymentów. Tęsknić będę najwyżej za rodziną i znajomymi. Jakby wybuchła wojna, to będę #!$%@? stąd jak najszybciej.
  • Odpowiedz
przerażające jest, jak płytki i popularny jest taki tok rozumowania. Nie, nie żyłbyś. Nigdy byś się nie urodził.


@Dr_Killjoy: Próbuję zrozumieć o co ci chodzi z tym płytkim tokiem rozumowania. Czego oczekujesz? Że będę wdzięczny za to, że żyję, jednemu z miliarda czynników w tym wiele bezsensownych i przypadkowych.
  • Odpowiedz
@Rnck:

Mamy XXI wiek i wartości takie jak naród i ojczyzna tracą sukcesywnie wartość i tego nie zmienicie.


ale my w sensie że kto? xd Pewnie że pojęcie 'ojczyzna' to konstrukt społeczny. Rozumiesz że to co chcę Ci przekazać? Dopóki potrzeby ludzkie będą nieograniczone, a zasoby skończone, doputy będą działać te same zasady walki o byt, forma - czy to rodzina, spokrewnieni, plemię, naród - jest nieważna. Zawsze będą' my' i
  • Odpowiedz
@wojna: Nie ma czegoś takiego jak walka o ojczyznę. Walczy się zawsze o siebie, o własną rodzinę i o SWOJĄ własną wolność. O możliwość mówienia językiem w którym dorastałeś. Bucowani janusze i agresywne seby nic mnie nie obchodzą i nie mam zamiaru za nich oddawać życia. A jeśli tym krajem mógłby rządzić Niemiec, Murzyn czy Chińczyk o o ile tylko respektowałby polską kulturę, nie uciskał obywateli a zrobił porządek z polskim
  • Odpowiedz
@wojna: Oddawanie życia za kraj jest bez sensu. Tysiące Amerykanów ginęło na wszystkie fronty za swój kraj a na koniec jedyna nagroda jaką dostali to "#!$%@?ć białych mężczyzn, bo są narzędziem patriarchalnej opresji". Głupiec pójdzie na front i da się zabić, sprytny człowiek przeczeka wojnę żeby wyjść z cienia kiedy się skończy i zacząć wprowadzać zmiany. Jakby 10k więcej patriotycznych Amerykanów zaciągnęło się do armii i zdechło nie zmieniłoby się nic,
  • Odpowiedz
@wojna: po komentarzach widze ze w razie wojny od razu by byly biale flagi i przyjecie niemcow/ruskich z otwartymi ramionami. Cale szczescie wypok i cala neuropa to promil spoleczenstwa wiec nie ma sie co martwic
  • Odpowiedz
  • 3
@Dr_Killjoy 'my' to moi najbliżsi - maksymalnie 50 osób, 40mln ludzi z którymi łączy mnie tylko język nie są dla mnie powodem do umierania. Łatwiej umrzeć podczas walki niż podczas ucieczki. Zresztą w krajach rozwiniętych nie ma już wojen. To się nue opłaca nikomu raczej.
  • Odpowiedz
@NarNarew: dokładnie tak, samymi swoimi narodzinami zaciągnąłeś kredyt który spłacasz całe życie. Swoim przodkom, którzy wpłynęli na akurat na te czynniki, które były decydujące, wśród tych 'miliardów'. Bo to że były ich milardy, nie znaczy że wszystkie miały tę samą wagę.
  • Odpowiedz
@joyko: Podejrzewam, że Cię nie zrozumieją. Mam wrażanie, że dziś coraz więcej ludzi ma postawę skrajnie egoistyczną tylko ja, ja, ja (może i przez to jest tyle rozwodów) nie są zdolni do jakichkolwiek poświęceń na rzecz większej idei jaką w tym przypadku jest Ojczyzna.
I oczywiście zgadzam się z Tobą, że w tym zwrocie nie chodzi jedynie o fizyczne poświęcenie życia ale o dbanie w trakcie życia o dobro wspólne jakim
  • Odpowiedz
@NarNarew: otóż można. powiem Ci nawet, że ułatwia to dbanie o rzecz wspólną, czyli pospolitą - Rzeczpospolią. Łatwiej być częścią rodzącego się w bólach społeczeństwa obywtelskiego w tym kraju, gdzie nawet z 40 milionami sebków i januszy, dzień po dniu, dając coś od siebie, można żyć lepiej.
  • Odpowiedz
@Dr_Killjoy: Dokładnie, niech NarNarew spłaca zaciągnięte długi, a kiedy tacy jak on już zdechną w tej czy innej rzeźni, a lewacy wyjdą zbierać odsetki. Uważam, że wpuszczenie 100k "uchodźców" z Afryki i wypłacenie im sowitego socjalu będzie starczyło jak pierwsza wypłata. Potem się zobaczy.
  • Odpowiedz
  • 2
@wojna: Oddawanie życia za kraj jest bez sensu.


@RuskiHolmes: całe szczęście nikt tak nie myślał w czasie 2WŚ gdy hitler podbijał świat. Rozumiesz coby było gdy cała Europa i Ameryka prezentowała twój poziom? Siedziałbyś, tzn ty nie, ale twoi rodzice w obozie "pracy" ( )
  • Odpowiedz