Wpis z mikrobloga

Kto ty jesteś?
— Polak mały.
— Jaki znak twój?
— Orzeł biały.
— Gdzie ty mieszkasz?
— Między swemi.
— W jakim kraju?
— W polskiej ziemi.
— Czem ta ziemia?
— Mą Ojczyzną.
— Czem zdobyta?
— Krwią i blizną.
— Czy ją kochasz?
— Kocham szczerze.
— A w co wierzysz?
— W Polskę wierzę.
— Coś ty dla niej?
— Wdzięczne dziécię.
— Coś jej winien?
— Oddać życie.

Dużo ludzi dzisiaj o tym zapomniało ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#takaprawda #oswiadczenie #wiersz #poezja
  • 189
  • Odpowiedz
@wojna: Szkoda, że Polacy potrafią umierać za ojczyznę ale nie już pracować nad dobrobytem własnym i kraju. Nic dziwnego, że co kilka pokoleń trzeba dosłownie realizować słowa tego wierszyka.
  • Odpowiedz
— Coś jej winien?

— Oddać życie.


@wojna: Najgorzej. Dlatego zawsze dostawaliśmy po dupie. W Polsce większość osób woli rzucić z kijem na barykady niż wypracować sobie Ojczyznę pracą u podstaw i rozwojem gospodarki...
  • Odpowiedz
@wojna Nie jestem nikomu winna swojego życia, bo nie jestem niewolnikiem, tylko wolnym człowiekiem i to ja będę decydować co zrobię ze swoim życiem. W czym ty jesteś lepszy od zaborcy, skoro chcesz rozporządzać nie swoim życiem i nakazywać coś innym?
  • Odpowiedz
@wojna: To prawda, że szlachetne i niezłomne życie jest najważniejszą wartością, a tylko i wyłącznie na poziomie jednostki.
W życiu narodów i państw jest jedna rzecz, która jest bezcenna, tą rzeczą jest...


Niestety polscy politycy przez długi czas o tym zapominali, w związku z tym nieraz kładliśmy się pod pędzący pociąg, tłumacząc sobie, że to było słuszne i szlachetne...
  • Odpowiedz
@NarNarew Gdyby nie przelewali to, bys sie nie narodził, a twoja babka mogla byc gwalcona i płodziłć półkrwi niemcow, albo rusków. Byłbyś człowiekiem gorszym od rodowitego niemca, bo żeś POLAK i co ci z mieszkania w bogatym państwie...
  • Odpowiedz
oddanie życia za ojczyznę nigdy nie powinno być aktualne


@RoHunter: @xhxhx @wojna: oczywiście że powinno.. Ojczyzna to nie kraj czy granice ale rodzina i przyjaciele - i tego należy bronić własną pierwszą.. Kiedyś podróżować nie było tak łatwo i całe majątki i rodziny siedziały w jednych miejscach (i nadal po części tak jest). Bronienie ojczyzny to bronienie swojego podwórka, swojego domu i swoich bliskich - jeśli uważacie
  • Odpowiedz
@sorek:

Bronienie ojczyzny to bronienie swojego podwórka, swojego domu i swoich bliskich

Nieaktualne.

jeśli uważacie że podstawą jest tchórzenie to cóż mam powiedzieć - good luck?

"Good luck" w bronieniu "swojego podwórka, swojego domu i swoich bliskich" "własną piersią" w XXI wieku. Spóźniłeś się ze swoimi stwierdzeniami o jakieś kilka stuleci.
  • Odpowiedz
Nieaktualne.


@RoHunter: bo?

"Good luck" w bronieniu "swojego podwórka, swojego domu i swoich bliskich" "własną piersią" w XXI wieku. Spóźniłeś się ze swoimi stwierdzeniami o jakieś kilka wieków.


@RoHunter: faktycznie - dzisiaj dostać pozwolenie na broń jest niemożliwe, jedyna opcja to spieprzać. Ale to nie znaczy zaniechania działań, nadal można wspierać swoją ojczyznę - choćby pomagając i chroniąc innych rodaków.
  • Odpowiedz
@sorek:

bo?

Bo żołnierze nie bronią tylko "swojego podwórka". Zabijają i giną za spory, które często kompletnie ich nie dotyczą, a które interesują tylko przywódców państw, w których przypadkowo się urodzili.

Ale to nie znaczy zaniechania działań, nadal można wspierać swoją ojczyznę - choćby pomagając i chroniąc
  • Odpowiedz
@wojna: niczego nie jestem winien wytworowi który ma tylko stworzyć ramy do funkcjonowania społeczeństwa jakim jest państwo. jednostka jest najważniejsza i ma prawo o sobie decydować. takich neofaszystów czarnolistuję
  • Odpowiedz
Wierszyk trochę dziecięcya zarazem są tam rzeczy które dla dzieci mogą nie mieć sensu. Jak dziecko miałoby oddać życoe za ojczyznę? Patriotyzmu chyba nie uczy się "na blachę"
  • Odpowiedz