Wpis z mikrobloga

Czy EWOLUCJA KONTROLOWANA mogła wyewoluować z EWOLUCJI PRZYPADKOWEJ?

Trafiłem na pewne opracowanie. Jakoś pdf mi się otworzył na strinie po tej z podpisem autora, więc doszedłem do wniosku, że to robota początkującego studenta biologii. Jak się okazało znanego profesora (Tutaj: http://www.igib.uw.edu.pl/files/6814/7556/1089/ME1_wykad1_16.pdf ) 
Nie chce mi się krytykować wszystkich jego komentarzy (a jest się do czego przyczepić), więc skoncentruję się na podstawowym zarzucie. Ostatnio w literaturze naukowej pojawiło się bardzo dużo prac krytycznie odnoszących się do neodarwinowskiej wizji ewolucji (przypadkowe mutacje odcedzane przez PRZYPADKOWE a nie NIEprzypadkowe czynniki selekcyjne - jak twierdzi autor pdf: https://bioslawek.files.wordpress.com/2017/04/zrzut-ekranu-z-2017-04-23-221103.png ).
Te prace dotyczą rozmaitych dziedzin biologii molekularnej. Uczeni zapoznani z tymi publikacjami coraz częściej twierdzą, że pojęcie ewolucji biologicznej musi zostać poszerzone o wyniki tych badań. Wynika z nich, że gatunki potrafią manipulować swoją ewolucją, a nabyte cechy przystosowawcze przekazywać kolejnym pokoleniom (Tutaj na temat ewolucji kontrolowanej: http://www.wykop.pl/wpis/23304453/osmiornice-i-inne-glowonogi-edytuja-swoje-geny-sci/ ).

Jak wiadomo na ewolucję neodarwinowską potrzeba milionów lat, a tutaj cecha potrafi powstać i zafiksować się w populacji po kilkudziesięciu pokolenach. Innymi słowy ta nowo odkryta ewolucja nie może być PRZYPADKOWA. Skoro taka być nie może, to znaczy że istnieją złożone mechanizmy molekularne, które umożliwiają różne przystosowania, a co za tym idzie lwią część zmienności obserwowanej w przyrodzie należy przypisać takiej KONTROLOWANEJ ewolucji. Wspomniany natłok prac przymusił neodarwinistów (podobnych Richardowi Dawkinsowi) do zabrania głosu (Tutaj: https://bioslawek.files.wordpress.com/2017/04/zrzut-ekranu-z-2017-04-23-221103.png ). Jak na razie nie mają oni pomysłu, jak przekonać ludzi, że ta kontrolowana przez organizm ewolucja wyewoluowała z tej całkiem ślepej i przypadkowej, więc zaczynają informować społeczeństwo, że myślą jak nowo odkryte mechanizmy wpisać w POSZERZONE ramy teorii ewolucji biologicznej. Jak nazwą tą NOWĄ SYNTEZĘ i jakie mechanizmy mają leżeć u jej podstaw? :)

Richard Dawkins w swojej książce 'Ślepy zegarmistrz' napisał:

"Wbrew wszelkim pozorom jedynym zegarmistrzem w przyrodzie są ślepe siły fizyczne (...). Dobór naturalny - odkryty przez Darwina ślepy, bezrozumny i automatyczny proces, o którym wiemy dziś, że stanowi wyjaśnienie zarówno istnienia, jak i pozornej celowości wszystkich form życia - działa bez żadnego zamysłu. Nie ma ani rozumu, ani wyobraźni. Nic nie planuje na przyszłość. Nie tworzy wizji, nie przewiduje, nie widzi. Jeśli w ogóle można o nim powiedzieć, że odgrywa w przyrodzie rolę zegarmistrza - to jest to ślepy zegarmistrz. (s. 27)

Dobór naturalny to ślepy zegarmistrz - ślepy, bo nie patrzy w przód, nie planuje konsekwencji, nie ma celu. (s. 47)"

Zarówno mutacje, jak i selekcją naturalna są przypadkowe:
https://bioslawek.wordpress.com/2012/12/30/czy-mozna-twierdzic-ze-selekcja-naturalna-dobor-naturalny-jest-nieprzypadkowa-ze-tylko-mutacje-sa-przypadkowe/

Zobacz też: https://bioslawek.files.wordpress.com/2015/02/zrzut-ekranu-z-2015-02-19-211825.png?w=729&h=549

#ewolucja #darwin #biologia #filogeneza #filogenetyka #neodarwinizm #ewolucjakontrolowana #biologia #komorka #biotechnologia #shapiro #osmiornice #edycjagenow #epigenetyka #genetyka #nauka
bioslawek - Czy EWOLUCJA KONTROLOWANA mogła wyewoluować z EWOLUCJI PRZYPADKOWEJ?


...

źródło: comment_59dGPl4i1SF4rnEhL6IpRhfnctWSu9gO.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Oooooo, kreacjoniści na wykopie, jak mogłem to dotychczas przegapić. :) I to chyba nawet sam KK we własnej osobie. Serdecznie pozdrowienia od dawnego rozmówcy z czasów Usenetu. :)
  • Odpowiedz
@LukaszLamza: Lamesz (jeżeli dobrze rozpoznałem) jak pamiętasz ja jestem bardzo pamiętliwy. Modelu Matzkego nie skończyliśmy omawiać ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ten temat miałem zaległy z Kubą zwanym quasi-biologiem (później quasi), ale niestety z nim już sobie nie pogadamy. Nie wiem czy wiesz, że Kuba nie żyje. Widziałem, że tutaj publikują jego artykuły, więc chyba wiesz.

TUTAJto co napisałem:https://bioslawek.files.wordpress.com/2015/12/krytyki-hipotezy-kooptacji-w-ewolucji-silnika-bakteryjnego-oraz-hipotezy-modularnej-w-ewolucji-syntazy-atp-pdf.pdf
bioslawek - @LukaszLamza: Lamesz (jeżeli dobrze rozpoznałem) jak pamiętasz ja jestem ...

źródło: comment_qdxT3ufvyEVTjRsazThUpM7D5nhw7Wat.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@LukaszLamza: Jak ju ż się tak ucieszyliśmy że spotkania po latach, to w tym samym artykule jest o syntazie ATP :)

Białka heksameryczne – odpowiedzialne za rozplatanie podwójnej helisy DNA czy DNA – RNA, za transport kwasów nukleinowych, na przykład pakowanie ich do kapsydu bakteriofaga podczas jego biogenezy, pewne kompleksy odpowiedzialne za translokację polipeptydów na drugą stronę błony, czy podjednostka tworząca domenę F1 służącą komórce do produkcji ATP, nie tylko są do siebie podobne strukturalnie, ale ponadto wszystkie jako rożnego rodzaju motory są zależne od hydrolizy ATP.

Mimo różnych funkcji i zasadniczych różnić w budowie owe powierzchowne podobieństwa posłużyły ewolucjonistom molekularnym do wyciągnięcia życzeniowego wniosku, jakoby wszystkie te maszyny molekularne miały wspólnego przodka. Neodarwiniści zajmujący się tymi sprawami przyznają, że zrozumienie w jaki sposób te heksameryczne motory mogły pojawić się w trakcie ewolucji jest bardzo trudnym zadaniem. Syntaza ATP to kompleks złożony z dwóch domen: F
o i F1. Pierwsza odpowiada za przepływ protonów z jednej strony błony na drugą, które to po drodze łączą się z rotorem wprawiając go w ruch obrotowy. Do tego rotora przytwierdzony jest wał, który wnika do heksamerycznego agregatu tworzącego domenę F1. Pierwszym etapem w powstaniu syntazy ATP miało być połączenie się helikazy z receptorem, który umożliwiał transport łańcucha DNA lub RNA na drugą stronę błony. Ewolucjoniści molekularni dokonali w tym momencie ogromnego skoku myślowego, ponieważ nie wyjaśnili, jak stopniowa ewolucja mogła przekształcić helikazę, maszynę molekularną, która służy komórce do rozplatania podwójnej helisy DNA lub DNA-RNA, w zupełnie inną maszynę służącą do przepychania pojedynczych łańcuchów nukleinowych przez ten kanał. Problemu tego etapu postulowanej ewolucji syntazy ATP nie będę bardziej szczegółowo tutaj rozważał, ponieważ temat ten będzie omówiony szerzej
bioslawek - @LukaszLamza: Jak ju ż się tak ucieszyliśmy że spotkania po latach, to w ...

źródło: comment_BEynv9QUe1EDTE14SdMEXmSFfjdDU7OT.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@LukaszLamza: Ja mieszkam w Zielonej Górze. Szkoda, że nie wcześniej, bo byłem jakiś czas na Śląsku. Interesujący temat, właśnie piszę artykulik na ten temat, a właściwie uzupełniam stary. Poczekaj coś ciekawsego ci podeślę, może się przyda.
  • Odpowiedz
Ciekawe opracowanie, ja je znam już prawie na pamięć. Swoją drogą już nic więcej nie pokażą. Ale działaj. Jak się da, to nagraj może :)
  • Odpowiedz