Wpis z mikrobloga

JACKSON POLLOCK (1912-1956)

- Amerykanin, ekspresjonizm abstrakcyjny
- właściwie jego pierwsze imię to Paul
- "cowboy z pędzlem" (a tak na serio to nawet bał się koni)
- często wyrzucany ze szkół, nie ukończył ichniejszej "high school"
- za młodu żył biednie, nie miał nawet pieniędzy na podróż na pogrzeb ojca
- rozwinął action painting (malarstwo gestu)
- czyli spontaniczne, niczym nieskrępowane rozbryzgiwanie farby na płótnie
- obraz jako zapis procesu twórczego
- inspiracja do powstania happeningu
- w 2006 roku sprzedano jeden z jego obrazów za 140 milionów dolarów (był wtedy najdrożej sprzedanym obrazem)
- raz starsza kobieta kupiła śmieszny obraz w tanim sklepie za $5, okazał się być wytworem Pollocka, teraz jest wart 50 milionów
- inspirował się surrealistami
- skończył z nazywaniem obrazów, nadawał numerki, ażeby ludzie doceniali je takimi jakie są a nie dopatrywali się znaczenia
- miał problemy alkoholowe, ludzie w barach stawiali mu kolejki, żeby zobaczyć jakie akcje wymyśli po pijaku ;)
- poddawał się nawet terapiom odwykowym
- przez pewien czas posługiwał się pseudonimem "Hugo"
- zginął w wypadku samochodowym, trzeźwy nie był jak prowadził
- można obejrzeć film z 2000 roku na podstawie jego biografii

galeria: https://www.wikiart.org/en/jackson-pollock

#malarznadzis - mam plan dalej wrzucać ciekawostki o dawnych malarzach artystach
dodatki mile widziane w komentarzach

#malarstwo #ciekawostki #sztuka #gruparatowaniapoziomu
Pobierz garmil - JACKSON POLLOCK (1912-1956)

- Amerykanin, ekspresjonizm abstrakcyjny
- w...
źródło: comment_1BqJ2FtN8PoWNAPGiCL374C9felewcEe.jpg
  • 137
@garmil: Jeden z moich ulubionych obrazów ()

Wiem, że jest wielu ludzi, którzy uważają że takie obrazy to nie sztuka, bo nic nie przedstawiają. Ale przecież muzyka instrumentalna też się może podobać, mimo że nie niesie ze sobą żadnej konkretnej treści - w odróżnieniu od piosenek, które mają tekst. I nie chodzi też o dopatrywanie się jakichś ukrytych znaczeń, których tam po prostu nie ma.
@Garmil Warto dodać że Pollock malował rozkładając płótno na podłodze (co było wtedy rewolucyjne), a proces malarski podobny był do swoistego tańca. Oglądając obrazy na żywo widać wklejone w obraz różne małe przedmioty, monety, papierosy, tubki po farbach itp. Obrazy mają olbrzymie formaty. Taki free jazz w malarstwie.
@El_Duderino: A widziałeś jakiś obraz Marka Rothko na żywo? To są ekstatycznie piękne obrazy. Można stać przed jednym godzinę, są hipnotyczne. Internet nigdy
Pobierz Gloszsali - @Garmil Warto dodać że Pollock malował rozkładając płótno na podłodze (co...
źródło: comment_KHw3rpOgKX5pXXxNglSvTOpge1YToc09.jpg
Wiem, że jest wielu ludzi, którzy uważają że takie obrazy to nie sztuka, bo nic nie przedstawiają. Ale przecież muzyka instrumentalna też się może podobać, mimo że nie niesie ze sobą żadnej konkretnej treści - w odróżnieniu od piosenek, które mają tekst


@Marbarella: No nie. Muzyka jak najbardziej ma treść, chociaż z natury abstrakcyjną. Nie jest to treść słowna, ale nie tylko słowa niosą ładunek informacji.
Prawie wszystkie komentarze negatywne. Szkoda trochę. Malarstwo Pollocka jest monumentalne, a jednocześnie sprawia wrażenie osobistego, prywatnego. Trafia do mnie, myślę, że zasługuje na więcej niż losowy facepalm z googla :)
wpływ na postrzeganą wartość (zarówno artystyczną jak i w konsekwencji finansową) ma nazwisko jego twórcy,


@Kierownikdzialuzycie000: Ale przecież to też jest bardzo ważne, patrząc na obraz myślę o jego twórcy, o jego życiu, okresie w jakim tworzył, jaka historia stoi za tym dziełem, o czym myślał, kim był, gdzie go malował i tak dalej. Obrazy to nie tylko obrazy, dlatego ludzie tak się nimi zachwycają. ( ͡° ͜ʖ ͡