Wpis z mikrobloga

@kissandfly: ale przecież to zależy od tłumaczenia, na wiki nie ma czegoś takiego jak nie oczerniaj, btw oryginalny dekalog zawarty w biblii ma jeszcze jedno przykazanie, które nie zostało zawarte w katolickiej wersji.

Nie uczynisz sobie rzeźby ani podobizny wszystkich rzeczy, które są na niebie w górze i które na ziemi nisko, i które są >w wodach pod ziemią. 9Nie będziesz się im kłaniał i służył. Bom ja jest Pan, Bóg
@kaab10 naprawdę jesteś aż tak mało rozgarnięty czy tylko udajesz? nie chciało mi się tego pisać w całości dlatego sobie skróciłem. Z resztą od tego jest cudzysłów.

Nie będziesz mówił fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu.
A przykazanie 8 co stanowi?


@Jarema_CP:
Przykazanie ósme mówi o tym, żeby nie kraść.
Przykazanie dziewiąte zwane ósmym mówi o tym, żeby nie składać fałszywych zeznań (nie mówić nieprawdziwych rzeczy jako świadek).

Możesz pożyczyć jakąś Biblię od sąsiada (któryś ma jakąś przypuszczalnie) i sprawdzić jak wygląda treść przykazań. Przekłady są w tym temacie w miarę zgodne, nawet Przekład Nowego Świata (używany przez, jak ich nazywam, Proroków Parzystych) i Biblia Tysiąclecia
@onsok fałszywie świadczyć przeciw komuś oznacza mówienie nieprawdy o kimś, natomiast kłamać i oszukiwać można w bardzo wielu innych sytuacjach np. wciskając komuś jakieś badziewie i mówiąc, że jest super.
@kissandfly: Krótkie zestawienie tekstów biblijnych w tym temacie:
Wj20,16:

Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.

Lb30,2-3:

Mówił więc Mojżesz do wodzów pokoleń izraelskich te słowa: «Oto, co nakazuje Pan: Jeśli mężczyzna złoży ślub Panu albo zobowiąże się do czego przysięgą, nie może łamać swego słowa, ale winien wypełnić dokładnie to, co wyrzekł swymi ustami.

Mt5,33-37:

Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej
@saracenxc ale konkretne znaczenie tego przykazania jest takie:
"Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek."
nie ma tam mowy o kłamstwie czy oszustwie w innym przypadku.