Wpis z mikrobloga

Firma, w której obecnie pracuję przyznała dziś pracownikom kasę na naukę języków, dlatego tak się zacząłem zastanawiać jaki język do nauki wybrać. Obecnie pracuje w firmie zajmującej się outsourcingiem usług księgowych BPO/SSC, gdzie jak wiadomo znajomość języków to podstawa.

Czym kierować się przy wyborze języka? Popytem na nie na rynku pracy w tym sektorze? Jeśli patrzeć na oferty pracy to najpopularniejsze poza angielskim są: #niemiecki #francuski #hiszpanski #wloski.
Czy może postawić na języki niszowe jak np czeski, węgierski - języki, które mało kto zna w Polsce?
A może wziąć pod uwagę ich popularność i liczbę osób posługujących się tym językiem? Tutaj na szycie: chiński, hiszpanski, hindi, portugalski itd. Nie ukrywam, że myślę o własnym biznesie w przyszłości - znajomość np. języka hiszpańskiego otwiera możliwości na niemal całą Amerykę Południową.

Dokonałem selekcji w ramach której wybrałem ostatecznie 3 języki: #hiszpanski #rosyjski oraz #niemiecki
Chciałbym Was prosić o pomoc i poradę, który Waszym zdaniem najlepiej wybrać biorąc pod uwagę zarówno pracę w bpo/ssc a także możliwości biznesowe.

Hiszpański - drugi najpopularniejszy język po chińskim wg liczby native speakerów, dużo ofert pracy, gospodarka hiszpanska aktualnie przechodzi kryzys, natomiast nadal jest jedną z największych gospodarek w EU. Dodatkowo cała Ameryka Środkowa i niemal cała Południowa posługuje się tym językiem. Są to gospodarki wschodządze, a co za tym idzie bardzo duże możliwości biznesowe.
Rosyjski - dość mało ofert pracy, natomiast nie jest to język aż tak popularny, co może być atutem. Rosja to również rynek wschodzący, jeden z krajów BRICS, dodatkowo kraje, w których rosyjski jest językiem oficjalnym to również rynki wschodzące np. Kazahstan, Białorus - to również daje duże możliwości biznesowe.
Niemiecki - najwięcej ofert pracy zaraz po języku angielskim jeśli chodzi o branżę bpo/ssc. Niemcy to obecnie nasz najważniejszy partner handlowy a zarazem największa gospodarka w Europie. Dodatkowo kraje niemieckojęzyczne mają wysoko rozwiniete gospodarki - Szwajcaria, Austria, Luksemburg to również otwiera wiele możliwości biznesowych. Wydaje się, ze jeśli mowa o biznesie w Europie (lub o pracy) to język ten może byc najbardziej przydatny. Z drugiej strony jednak ludzie w Szwajcarii czy Niemczech dobrze znają angielski zatem czy warto uczyć się niemieckiego?

Proszę o Wasze opinie, który język hiszpański, rosyjski czy niemiecki Waszym zdaniem najlepiej wybrać? Z góry dzięki za opinie.

#jezykiobce
Pobierz matpomiek - Firma, w której obecnie pracuję przyznała dziś pracownikom kasę na naukę ...
źródło: comment_NEgIJJmI4p2ZhNuCgZivXMccjBQ7Wl4Q.jpg
  • 5
@matpomiek: Żadnego języka na świecie nie nauczysz się tylko i wyłącznie z tego powodu, że ktoś ci dał na to kasę. Zaufaj mi. Wobec tego musisz sobie wybrać taki język, jaki ci sprawi przyjemność i jaki w ogóle będzie dla ciebie użyteczny. Taki, w jakim masz szanse się komunikować. Taki, w jakim widzisz jakąkolwiek przyszłość.

Inaczej cie powiem. Potrzebujesz MOTYWACJI. I tą motywacją na pewno nie jest darmowe szkolenie językowe. TO