Wpis z mikrobloga

@szczebrzeszyn09: Lecą w kulki i Landsbergis i Panka. Z ziemią jest problem, bo władze litewskie by zdobyć poparcie w Wilnie, pozwoliły przenieść ziemię z bylejakiego zakątka Litwy do okolic Wilna, dlatego Polakom zabrakło ziemi. Tu gdzie mieszkam, na ziemi należącej kiedyś do kilkudziesięciu osób wyrosły domy, i tej ziemi już nie odzyskasz, a tam gdzie jest wolna ziemia z 50ha zwrócili chyba 15ha.
@szczebrzeszyn09: Może i byłoby fajnie, ale wątpię, że coś udałoby się osiągnać.
Co do filmiku… w tym fragmencie, gdzie mowa była jak to Landsbergis stał na czele zrywu do wolności, przypomniałem sobie, że duża część osób, która brała w tym udział, teraz mówi: Jeżeli wtedy wiedzielibyśmy, że teraz będzie jak jest, to w życiu nie poparlibyśmy tego.
Czyli miało być lepiej jak się uwolnimy od ruskich, a za cholerę lepiej nie
Może i byłoby fajnie, ale wątpię, że coś udałoby się osiągnać.


@mariecziek: Mam nadzieje ze o ile Sejm w Polsce uzna 11 lipca dniem ludobójstwa UPA to o ile Polacy na Litwie znajda swojego mentora w Polskim Sejmie to powinni lobbować ile się da aby Polska upomniała się o zapisy jakie sa w umowach polsko - litewskich.
@mariecziek: Nie sadze żeby PiS mógł wygrać kolejne wybory bez 11 lipca ... to pokarze generalnie czy PiS myśli poważnie o palkach za macierzą czy nie. Powiem szczerze ja w stosunku do was czuje się głupio i trudno spojrzeć mi w wam prosto w oczy
@szczebrzeszyn09: Widzisz, moja babcia urodziła się gdy tutaj była jeszcze Polska. Teraz ma 84 lata i jeszcze ma nadzieję, że pewnego dnia Polska powróci. No ale pomimo tego, że zwykli obywatele chcieliby, zeby coś ruszyło, to władza polska nic nie robi. Dlatego uważam, że nie masz powodu czuć się głupio. Przecież, to nie od ciebie zależy czy władza coś zrobi czy nie.
Pomimo patologii we władzy w Polsce też chętnie widziałbym
@mariecziek: Najlepszym rozwiązaniem dla Europy Wschodniej było by faktycznie odbudowanie Rzeczypospolitej. Żadne z krajów nie ma możliwości samodzielnego działania w arenie międzynarodowej dość samodzielnie, gospodarki są zbyt małe a zamkniecie się etniczne powoduje brak fermentu intelektualnego niezbędnego do rozwoju technologicznego. Dla Galicji i Wołynia wejście w obręb RP oznaczało by skok cywilizacyjny a dla Litwinów trwale zabezpieczenie się od wpływów Rosji. Sytuacja w Europie jest dość płynna i być może w
szczebrzeszyn09 - @mariecziek: Najlepszym rozwiązaniem dla Europy Wschodniej było by ...

źródło: comment_KfShFlGBo6b4m9vpxwvPIFx1VEhJZE3s.jpg

Pobierz
@szczebrzeszyn09: Na prawdę jestem skłonny rozstać się z "Polskim" paszportem na rzecz takiego który ma taki herb jak wyżej. Ale tak długo jak Polacy w krajach ościennych są prześladowani Polska powinna wykorzystywać wszelkie podpisane traktaty i umowy do ochrony Polaków za kordonem.
@szczebrzeszyn09: Moim zdaniem trzeba było stworzyć coś na wzór UE, ale tylko i wyłącznie pod względem gospodarczym. Do takiej unii wziąć Grupę Wyszechradzką, państwa Bałtyckie, Białoruś + Ukrainę. No i stawiać interesy tej unii ponad interes UE, bo taki układ byłby mocną przeciwwagą dla Niemiec i Francji. No i Rosja miałaby trudniej :)
@mariecziek: Zgadzam sie z Toba całkowicie .... aby Europa Wschodnia się liczyła w rozgrywkach Europejskich musi być zjednoczona. Tylko nie da się tego zrobić z całością Ukrainy ani z całością Białorusi. Nie chciałbym aby powstało coś na kształt EU która okazała się ciałem rządzonym przez biurokracje już wolałbym wzorzec UK.
@szczebrzeszyn09: Problem UE polega na tym, że państwa narzucają swoje widzimisię, swoją politykę itd. A trzeba wyłącznie ułatwić handel pomiędzy państwami, inaczej zacznie się burdel bo jedno państwo zyska, a drugie straci, a kto chce być na straconej pozycji? No nikt. Dlatego potrzebna jest współpraca, a nie konkurowanie :)

No ale niektórzy bardzo się wywyższają i nie idą na ustępstwa…
@mariecziek: Właśnie dlatego model Unii jaki przedstawiono jest bez sensu i większość ludzi nie akceptuje tego co jest. Wolność podróżowania, wolnego handlu, wolność gospodarcza, równości wobec prawa ... to tylko tyle i aż tyle wystarczy. Mam nadzieje ze istnieje poważna potrzeba do tego aby wrócić do projektu politycznego Rzeczypospolitej który mógłby zapwenic takie rozwiązania. Czy wystarczy polityka na takie posunięcia nie mam pojęcia ale w moim przekonaniu bez próby stworzenia takiego