Wpis z mikrobloga

Mirki za mniej więcej pół roku chce wyjechać do Niemiec. Mam tytuł inżyniera, będę pracował w swoim zawodzie. Poszukuje kursów online, nauki języka przez internet, książek wartych uwagi. W liceum miałem niemiecki przez 2 lata, szło mi bardzo dobrze, jednak obecnie prawie o gole go nie pamiętam (wiadomo, jak nie przypominasz sobie, to wiedza ulatuje). Wiem, że najlepiej języka uczymy się będąc na miejscu, jednak chciałbym jak najlepiej wykorzystać ten okres, żeby potem mieć łatwiej. Problem polega na tym, że ograniczają mnie obecnie fundusze na jakieś lekcje prywatne itd.
Zostały mi z LO książki typu alles klar, kuzynka dała mi kserówki (bo kiedyś chodziła na jakiś kurs).
#emigracja #emigrujzwykopem #niemcy #jezykiobce #jezykniemiecki #naukajezykow
  • 16
@pussi_magnet: Właśnie tego się obawiam. Chcę zacząć jako zwykły pracownik fizyczny w tej firmie, który i tak super zarabia (nawet nie porównuje do PL warunków). Bez znajomości niemieckiego języka technicznego nie wiem czy mam sie tam w ogole pchać na inż.
Może by dali mi jakiś okres "przejściowy" aby się wdrożyć.
Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale masa obowiązków w ostatnich dniach mnie przygniotła.
@jestemamnitnytak: inżynier czego? Jak nie będziesz pracował jako Inżynier, to inżynierem nie będziesz i zmarnujesz dyplom. Z drugiej strony, żeby pracować jako inż, to trzeba język znać. A czy pieniądze są super zależy od stawki i lokacji. Coś co jest super w małym mieście na północnym wschodzie, może już tylko pozwalać na przeżycie we Frankfurcie.

Online można znaleźć partnera do ćwiczenia języka:
http://www.mylanguageexchange.com/Learn_gmn/German.asp
@darck: o, ja byłem w Monachium przez rok i bardzo tęskno mi za tym miejscem, przeprowadziłem się do CH, ale zarobki nie rekompensują życia w Bawarii.
@jestemamnitnytak: Wszędzie, gdzie dojeżdża Sbahn mieszkania są drogie, choć nie mniejszym problemem jest jakiekolwiek dostać, na castingi przychodzi sporo osób - ale to głównie w mieście. Tak, z ciekawości, jak znalazłeś pracę na odległość? Przez kogoś znajomego czy może agencja której pracownicy mieszkają na