Wpis z mikrobloga

#chwalesie #programowanie #naukaprogramowania

Mireczki, oświadczam wam, że po 6 miesiącach nauki Javy (zaczynałem od zera, student psychologii, byłem kompletnie w tym zielony) udało mi się dostać na praktyki, co prawda bezpłatne, ale po okresie praktyk jeśli się sprawdzę to siadamy do rozmów o moim etacie już jako stały pracownik. Zaczynam po świętach!

Zdaję sobie sprawę, że niektóre Mirki będą zdziwione, że się jaram darmowym praktykami, ale dla mnie jest to duży krok w przód. Napisałem przez ten okres 5 aplikacji, za każdym razem starałem się jakos podwyższać poprzeczkę jeśli chodzi o zakres ich funkcjonalności. I w zasadzie to jest moim zdaniem jedyna słuszna droga jeśli chodzi o naukę programowania: pisać projekty, nie warto tracić czas i uczyć się czegoś, co może Wam się w ogóle nigdy nie przydać. Bardzo polecam podejście just-in-time learning.

Z tego miejsca chciałbym bardzo podziękować:

@kisi3l za wsparcie, zawsze mi pomagał jak miałem jakiś problem,
@Eoghan za konstruktywną krytykę mojego kodu i nakierowanie na odpowiednie tory,
@JavaDevMatt za inspirację i wzmiankę w jednym ze swoich vlogów o just-in-time learning, to zmieniło moje podejście do nauki.

...i innym Mirasom z w/w tagów, którzy byli dla mnie bardzo pomocni.

Wykop uczy, wykop bawi... ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 63
  • Odpowiedz
@KimDzongUn:

jak pisalem aplikacje to codziennie siedzialem, po napisaniu aplikacji robilem sobie powiedzmy tydzien-dwa przerwy i pisalem kolejna, z 30h tygodniowo to na pewno (podczas pisania projektu)

-kalkulator obliczajacy dzienne zapotrzebowanie kaloryczne
-kalkulator obliczajacy kwote netto lub brutto z wprowadzonej kwoty przy uwzglednieniu stawki procentowej VAT
-wirtualna przychodnia, system rejestracji pacjentow i pracownikow + zrobilem to tez jako aplikacje webowa
-sklep internetowy (rejestracja, logowanie, dodawanie produktow do koszyka, zamawianie, sprawdzanie statusu
  • Odpowiedz
@coolcooly22: dzieki dzieki! html + css ogarnialem podstawy wczesniej, mialem niby do czynienia z tym w liceum, robilem tez jakis tutorial na codeacademy bodajze, ale jak mowie - to byly podstawy podstaw, ogolnie do dwoch aplikacji webowych uzylem HTML+CSS+JSP+SpringMVC, udalo mi sie tez po jakims czasie wdrozyc Hibernate.
  • Odpowiedz
Zdaję sobie sprawę, że niektóre Mirki będą zdziwione, że się jaram darmowym praktykami, ale dla mnie jest to duży krok w przód.


@Arima: Pamiętam jak 5 lat temu rzuciłem studia i chodziłem na darmowe praktyki. Wracając do domu koledzy śmiechali ze mnie mówiąc "I jak tam Tibiasz? Ile dziś zarobiłeś? hihihi".
Dzisiaj mam ponad 100zł/h a oni są świeżo po gównostudiach.
  • Odpowiedz
@Arima nie przejmuj się takimi osobami jak @AhoCorasick: rozumiem, że można do czegoś podejść krytycznie i wyrazić swoją opinię, ale przez takie wypowiedzi jak

Sram Ci do ryja

wychodzi tylko, że jest zwykłym bucem. Mirek się rozwija, dzieli się jakiś krokiem w dobrym kierunku. Bardzo pozytywny wpis, ale zawsze pod tagiem #programowanie musi odezwać się jakiś buc z kijem w dupie.
  • Odpowiedz
@Arima: Bardzo dobre podejście masz. Jak Ci się nie odechce robienia projektów we własnym zakresie jak już zaczniesz pracę w tej branży to daleko zajdziesz. Mam protip dla Ciebie. Jak już masz na koncie parę projektów to wrzuć je na jakieś repozytorium ogólnodostępne i chwal się tym w CV. Oczywiście że pewnie nie są napisane jakoś super i mogą nie trzymać się wzorców albo generować błędy ale potrafią lepiej ocenić stan
  • Odpowiedz