Wpis z mikrobloga

Dostaje czasem pytania związane z pracą inżyniera sieciowego, certyfikacją, sprzętem sieciowym etc.
Jeśli jest ktoś zainteresowany, mogę opracować notkę dotyczącą certyfikacji Cisco, jak się za to w ogóle zabrać, co pasuje zrozumieć i przelabować, aby móc ubiegać się o pracę na stanowisku związanym z szeroko rozumianą inżynierią sieciową.

#sieci #siecikomputerowe #cisco #ccna
  • 19
  • Odpowiedz
  • 0
@Sieciowiec: Uderzam w sieci robie wlasnie ceryfikaty Cisco CCNA/CCNP, IT Essentials itd., potrafie podstawowa konfiguracje urzadzen Ciscowskich, tj. Switch czy Router. (VLAN, routing itd tez) Co jeszcze powinienem umiec? za jakie studia itd sie brac, za co sie lapac? Obecnie techbaza 2 klasa
  • Odpowiedz
@kenguh: Ja przed obroną inżynierskich miałem CCNA/CCDA/CCNP. Po obronie szukając pracy w swoich rodzinnych strony otrzymałem (sic!) możliwość pracy ... za darmo. Na rozmowie się pośmialiśmy i już więcej nie wróciłem do tego miejsca. Pracę w sieciach znajdziesz w większym mieście niestety. Sam musiałem wyjechać 500km+ od domu. W małych miastach tak 100k mieszkańców znajdziesz coś za minimalną + premię (Przynajmniej kumpel tak ma; pracownicy techniczni -> Ci montowania okablowania zarabiają
  • Odpowiedz
@Sieciowiec: Warto posiadać wiedzę, którą poznasz przy nauce tych certów. Czy sam certyfikat warto mieć? Każdy papier mieć warto, jak masz pusto CV i nie masz doświadczenia w zawodzie, w innym wypadku i tak nikt na to nie patrzy :) Ja obecnie nie posiadam żadnych certów pracuję w sieciach 6 lat, jedyny cert to zrobiłem kiedyś bo musiałem Alcatel-Lucent ACFE - Poziom mniej więcej CCNP na sprzęcie ALU. Jak mi pracodawca
  • Odpowiedz
@Sieciowiec: to ja mam pytanie odnośnie przygotowania packettracera, ponieważ zderzyłem się że bez netacademy nie można legalnie mieć do niego dostępu. Jak w takim razie to ugryźć? Można PT mieć z torrentów, ale nie wiem czy nie będzie to okrojone/zbyt problematyczne.
Ewentualnie GNS3, ale tu z kolei nie mogę znaleźć obrazów do instalacji ios switchy.
Jakieś rady?

I drugie pytanie: czy warto równolegle rozwijać się w kierunku programowania lub administracji systemami/linux/serwery,
  • Odpowiedz
@a8110aac8b: PT z torrentów jest pełnowartościowy :) 20gb paczka IOS-ów też kiedyś tam była :)
Trochę administracji serwerami wypadałoby liznąć, programowanie nie jest potrzebne, ewentualne pisane prostych skryptów powłoki.
  • Odpowiedz
@m00n: Nie. Kujawsko-Pomorskie.

@lukasz-wisniewski: Ciężko mi powiedzieć, bo nie operuję wiedzą na poziomie CCNP Security. Najrozsądniejsze wydaje się CCNA/CCNA Sec -> CCNP R&S -> CCNP: Security. Wiedza zdobywa z Routingu i Switching’u nie będzie stracona. Widziałem, że w 1 ofercie pacy na stanowisku Network Engineer’a zalecane było posiadanie CCNA/CCNP, w przypadku Security Network Engineer’a -> zalecane było posiadanie CCNP Security.
Jest sporo ofert, gdzie trzeba znać dobrze zarówno R&S jak
  • Odpowiedz
@Sieciowiec: oczywiście są tez inni vendorzy ale tak jak mówisz książki i kursy cisco wg mnie bardzo dobrze opisują działanie sieci a czy będę to robił z konsoli czy przez gui innego vendora to wiedza zawsze zostanie, np teraz przeglądałem accenture np szuka security High skilled specjalistów. Jak to ujmują ze znajmością sieci na poziomie CCNA , ale z wysokimi security umiejętnościami
  • Odpowiedz
@Sieciowiec: To pewnie ATOS albo Alcatel-Lucent :) ? Miałem kiedyś okazje pracować w ALU ale nie zdecydowałem się ostatecznie. Wydaje mi się, że posiadanie IOS-a zainstalowanego na używanym sprzęcie też nie jest do końca zgodne z ich licencjami.
  • Odpowiedz