Wpis z mikrobloga

Dlaczego ok. 700k frankowiczów którzy nie przewidzieli możliwości zwiększenia kursu franka wychodzi na ulice i domaga się pomocy od państwa? Mówienie że banki ich oszukały jest śmieszne, znaleźli #cebuladeals a teraz płaczą... Dlaczego oni mają być uprzywilejowaną grupą społeczną na którą się składamy wszyscy?

#pytanie #kredyt #frankowicze
  • 196
  • Odpowiedz
@al_b: To nie jest takie do końca proste. Pomysły polityków idą raczej w tym kierunku, żeby zmusić banki do poniesienia (całej lub częściowej) odpowiedzialności za ryzyko walutowe. Bo namiawiały do takich kredytów, które przenoszą całą odpowiedzialność walutową na klienta, i to nie było w porządku. IMO rozwiązanie, które zmusza bank do podziału kosztów np. 50/50 jest dosyć uczciwe. Natomiast oczywiście zwalenie na banki całej lub większości odpowiedzialności jest nie tylko nieuczciwe,
  • Odpowiedz
Pamiętam jak brałem kredyt w złotówkach, w czasach gdy większość moich znajomych we frankach. Te spojrzenia pełne politowania, jak mogę płacić 1100 zł/m kiedy oni prawie dwa razy mniej. Tylko że ja teraz płacę 650 a oni wychodzą na ulicę. Większość ludzi nie myśli długoterminowo (choć przy takim zobowiązaniu powinno), ja zakładałem że stać mnie będzie na ratę, a teraz nawet nie odczuwam bardzo tego kredytu. Czasem mi ich żal, a czasem
  • Odpowiedz
@ostatni_i_sprawiedliwy: Poprosze o źródło , bo jakos Ci nie wierzę. A tak w ogóle to po #!$%@? brali kredyt we frankach? Pewnie po to, żeby zwiekszyć zdolnosc i kupic 80m2 , zamiast 50. To jest ich problem, a nie mój. Ja bym kredytu nigdy nie wziął tak nawiasem mówiąc.
  • Odpowiedz
@DragonEW: Można, ale można także uznać że się kredytu nie spłaci jak to było w USA, i efektem domina wszystko poleci... Nienawidzę PISu, i jestem ciekaw jak to rozegrają, z jednej strony niby "prawica" (xD), a z drugiej pewnie i tak dadzą im kase, bez żadnego pomyślunku
  • Odpowiedz
@al_b: z kredytem to jest taki zasadniczy problem, nieistotne czy we frankach czy w złotych, że oprocentowanie może zawsze wzrosnąć i nigdy nie przewidzisz ostatecznego kosztu całkowitego. Teraz zobaczymy jak złotówka poleci na łeb a WIBOR wzrośnie dla kredytobiorców w PLN.
  • Odpowiedz
@PiersiowkaPelnaZiol:

Ale przeciez to dotyczy kazdego.
Przciez jezeli ma sie kredyt ze zmiennym oprocentowaniem (a takie byly wciskane przez banki do 2009r) to przy zmianie stop procentowych wzrasta rowniez rata kredytu, bez wzgledu na to czy ma kredyt walutowy czy nie.

W interesie KAZDEGO kredytobiorcy powinno byc danie nauczki bankom.

Naprawde polecam film "Big Short" ktory dosc prostym jezykiem tlumaczy jak wyglada mechnizm manipulowania ludzmi i sprzedazy smieciowych kredytow.
  • Odpowiedz
@al_b: Rozumiem, że w razie pomocy udzielonej przez Państwo, Ci kredytobiorcy oddadzą te pieniadze, wynikajace z racji iż płacili ratę o połowę mniejszą niż Ci którzy zaciągneli kredyt w złotówkach? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Serio nie wiem w czym wy macie problem, widocznie mamy bardzo dużo pieniędzy skoro tak obiecują każdemu coś rozdać. Socjaliści z pasją. Jak jakiś PiSiorek to czyta to proponuje jeszcze parę zapomóg, w końcu od zawsze się #!$%@? ludzi na ich niewiedzy. Proponuje zacząć od maturzystów którzy 8-10 lat temu zostali zmanipulowani przez telewizje z której krzyczeli "idź na studia, bez studiów bedziesz nikim, studia dadzą Ci prace, nie ważne, że będziesz
  • Odpowiedz