Wpis z mikrobloga

Dlaczego ok. 700k frankowiczów którzy nie przewidzieli możliwości zwiększenia kursu franka wychodzi na ulice i domaga się pomocy od państwa? Mówienie że banki ich oszukały jest śmieszne, znaleźli #cebuladeals a teraz płaczą... Dlaczego oni mają być uprzywilejowaną grupą społeczną na którą się składamy wszyscy?

#pytanie #kredyt #frankowicze
  • 196
  • Odpowiedz
@al_b: W 2007 roku kiedy był bum na franki moja mamłe brała kredyt. Pytałem się jej dlaczego nie bierze we frankach i ona mi na to

a jak frank skoczy do 10 złotych to kto mi za to zapłaci?


Jak bardzo się myliła( ͡° ͜ʖ ͡°). Jednak z drugiej strony są osoby które dostawały kredyt tylko we frankach i dla nich to nie była #cebuladeals tylko konieczność.
  • Odpowiedz
@al_b: mam kumpla który ma kredyt we frankach i powiedział że w tamtych czasach banki przyznawały kredyty tylko we frankach, jest to prawda? I żeby nie było hejtu - sprostowanie. ?Ten kumpel nie należy do grupy która chcę czegoś od państwa i sam twierdzi że nie należy im się nic, dodał również że jego rata wzrosła po tym wielkim skoku franka o całe 50 zł.
  • Odpowiedz
@al_b: Masz rację kolego i też jestem za tym by frankowiczom nie pomagać, ale są też pewne inne aspekty całego zdarzenia. Banki obowiązuje też pewna etyka i dbałość o dobro klienta (w pewnych aspektach jest to nawet ujęte w aktach prawnych), jeśli bank przykładowo nie poinformował lub zatajał ryzyko (jemu znane) odnośnie kredytu we frankach przed klientem, działając jednocześnie pośrednio na jego szkodę, to powinien ponieść odpowiedzialność.
  • Odpowiedz
@freekid: przeciez wielka czesc z nich na ten moment jest grube tysiace do przodu! placili kilka lat nizsze raty od zlotowkowiczow, a teraz jak zaczeli placic wiecej to sie zaczeli awanturowac. powinni sobie przewalutowac kredyty i zamknac japy albo plakac i placic.

jak mozna byc takkm debilem zeby wziac kredyt na 20 czy 30 lat w walucie ktora ma sztywny kurs, a w ktorej sie nie zarabia. przeciez frank byl powiazany
  • Odpowiedz
Ani grosza im sie nie nalezy. Ja dlugo oszczedzalem zeby w koncu kupic swoje nowe mieszkanie za gotówkę(i to w ale nie jakies wielkie), oni od lat juz mieszkali w mieszkaniach za kredycik. Teraz domagaja sie zeby ja, z moich podatkow im doplacal do ich kredyciku! Z moich podatkow, podczas gdy oni czesto zadnych nawet nie placa.
  • Odpowiedz
@al_b: A w czym oni są lepsi od innych ludzi? Podjęli ryzyko - nie wyszło, trudno, trzeba spłacać!
W takim razie pomóżmy też ludziom którzy wzięli kredyt i stracili pracę - no nie przewidzieli że ją stracą.
Gówno, nikomu nie pomagać.
  • Odpowiedz
@tepiciel_absurdow: Jeśli przykładowo bank pokazywał im "teoretyczne" opracowania gdzie przewidują że kurs się nie zmieni na przestrzeni tam 10 lat, to już można uznać za wprowadzenie w błąd. Nikt nie musi być ekspertem od rynków finansowych, tam samo jak nikt nie podważa opinii lekarza nawet jak może okazać się błędna i za którą to lekarz ponosi odpowiedzialność a nie pacjent na zasadzie - "Pacjent mógł doczytać że nie ma astmy ale
  • Odpowiedz
@al_b: bo zaufali instytucji finansowej i towarzyszyła temu duża machina reklamowa, ja wiedziałem że skończy się to metaforycznym seksem analnym w stronę kredytobiorcy. Lewakiem nie jestem, ale rząd powinien zainterweniować, pomóc nie szkodząc zbytnio reszcie społeczeństwa. Co by nie zrobili to i tak znajdą się krytykanci że "pomogli i okradli innych", albo że "mają ich w dupie i służą bankom". Będzie to zagrywka typowo polityczno-pijarowa.
  • Odpowiedz
@al_b: Banki nadużywały swojej pozycji i nieuczciwie oferowały kredyty frankowe jednocześnie utrudniając dostęp do kredytów złotówkowych. Tak naprawdę frankowicze nie wzięli nawet kredytów we frankach, banki zrobiły po prostu wałek na przewalutowaniach. Wyobraź sobie młodą rodzinę, która ma wybór- wziąć kredyt frankowy i kupić mieszkanie, albo nie brać kredytu wcale... w cywilizowanych krajach takie kredyty w ogóle nie były by możliwe. Tutaj masz kilka linków do poczytania/posłuchania głębiej.

http://biznes.onet.pl/waluty/analizy/piec-pytan-do-bankow-ktore-udzielaly-tzw-kredytow-frankowych/z6rrk

Gwiazdowski o
Budo - @al_b: Banki nadużywały swojej pozycji i nieuczciwie oferowały kredyty frankow...
  • Odpowiedz
@al_b: Wczoraj słyszałem koronny argument frankowiczów - kredyty to oni brali w złotówkach (developer dostał od banku złotówki, nie franki), a ich kredyt został wskutek bliżej przeze mnie nie rozumianych machinacji nielegalnie (!) połączony z frankiem i tym samym był wrażliwy na jego kurs.
  • Odpowiedz
@al_b: może dlatego, że jesteśmy społeczeństwem i trzeba sobie pomagać, a nie tylko dawać raz od roku na wośp ? Ciekawe czy twoi pradziadkowie się przewracają w grobach, bo przecież oddali życie na wojnie za to społeczeństwo...brak słów dla takich ludzi.
  • Odpowiedz
@al_b: Zbierzmy dwa razy więcej ludzi, aby ich przekrzyczeć, żeby im nie dali ( ͡° ͜ʖ ͡°) Moi rodzice mają kredyt w złotówkach i nikt im nie pomoże. Gorsi są?
  • Odpowiedz
@al_b: Banki są cwane. Kilka lat temu ktoś kto nie miał zdolności kredytowej żeby wziąć kredyt w PLN'ach magicznie dostawał zdolność do wzięcia kredytu we frankach, ͡przykład z mojej rodziny ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Budo: Przepraszam bardzo, ale jeśli czytam wypowiedź kobiety, która mówi, że wraz z mężem nie mieli zdolności kredytowej (bodajże ona nie pracowała, a mąż na czarno), ale bardzo chcieli mieć większe mieszkanie niż mieli i dlatego wzięli kredyt we frankach, a teraz żądają pomocy od państwa to mnie, za przeproszeniem, #!$%@? strzela. Nie jest mi szkoda takich ludzi zupełnie, za chciwość i głupotę się płaci.
  • Odpowiedz
@al_b: To jest daleko posunięta generalizacja, że 700 tysięcy frankowiczów czegoś chce. Wśród frankowiczów jest zorganizowana grupa nacisku, która posiada roszczeniowe nastawienie zarówno w stosunku do banków jak i rządu. Ale to roszczeniowe nastawienie nie reprezentuje opinii każdej osoby, która ma kredyt we frankach. Tak jak wśród różnych grup zawodowych są związkowcy, którzy również posiadają nieracjonalnie roszczeniowe nastawienie a wykonawcy tych zawodów mogą mieć inne zdanie, choć nie mają nic przeciwko
  • Odpowiedz