Wpis z mikrobloga

Z cyklu praca u ISP

Parę akcji przedświątecznych z ostatnich dni

Światłowód robi się coraz popularniejszy, bo coraz więcej ludzi chce go mieć, ale chyba tylko dlatego, że gdzieś słyszeli, że coś takiego istnieje.

1. Przyszła do nas kobieta:
[R]óżowa - bo ja bym chciała tą wodę od was
[K]olega - ale jaką wodę? My z wodą nie mamy nic wspólnego
[R] - ale koleżance niedawno podłączyliście wodę i jest bardzo zadowolona bo ma szybciej i taniej
[K] - my naprawdę nie zajmujemy się niczym związanym z wodą ani wodociągami
[R] - jak nie? to po co się reklamujecie?
[K] - chodzi pani o światłowód?
[R] - no przecież mówię ciągle, że o wodę mi chodzi

2. Ludzie się zapisują na przejście na światłowód i w 99% przypadków jak jedziemy przełączać na światło dialog wygląda na początku tak:
[J]a - no to my musimy najpierw usunąć stary kabel, a później wprowadzimy nowy, chyba, że robimy to do innego pokoju
[K]lient - ale jak to zmienić kabel? przecież ja chciałem światłowód, żeby mieć szybciej a nie wymieniać kabel
[J] - no ale światłowód to właśnie jest inny kabel i pozwala na większy przesył
[K] - a to ja nie chcę bo mam kable już za szafą, to na wiosnę dopiero bo już mam posprzątane na święta

// rozumiem, że ktoś mógł tak powiedzieć w tym tygodniu, ale akurat taki tekst usłyszeliśmy już w listopadzie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#pracbaza #humorinformatykow #pracauisp - obserwuj po więcej
  • 63
@DemptD: po co zabawa w zabieranie starego/wymianę kabla? Nie spotkałem się z tym, żeby ISP zabierał stary kabel, jest on wliczony w koszt pierwotnej instalacji i w takich sytuacjach, że ktoś nie ma jak obecnie położyć nowego kabla po prostu zostawia się ileś metrów nowego i ktoś na spokojnie sam sobie go upchnie gdzie mu wygodnie.
naprawiacie szkody


@sunsu-sun: jakie szkody?

@ElCidX: metr światła klienckiego jest tańszy od skrętki :)

@kris007: chociażby po to, żeby nie obciążać zbytnio słupów? Bo one mają obliczoną nośność i energetyka ma zawsze problemy z ilością kabli jak ich jest za dużo.

ktoś na spokojnie sam sobie go upchnie gdzie mu wygodnie


@kris007: widać, że nie miałeś do czynienia ze światłowodem :) a połączy go później zapalniczką?
@kris007: widać, że nie miałeś do czynienia ze światłowodem :) a połączy go później zapalniczką?

@DemptD: Orange wprowadziło mi do mieszkania tyle ile trzeba było i nic łączyć zapalniczką nie muszę.

chociażby po to, żeby nie obciążać zbytnio słupów?

@DemptD: aaa, w domkach to jasne, sądziłem, że w blokach takie numery robicie :)
@DemptD: ciekawe, u mnie w 2018 będą kłaść, bo wszystkie kable wrzucają pod ziemie.
Swoją drogą wakacje była kładziona kanalizacja...czemu wszystkie od razu nie zrobili tylko znowu za 2 lata będą wszystko niszczyć to ja nie wiem ()
@DemptD: chyba, że masz gotowy pigtail i spawasz z jednej strony, ewentualnie wtyczka montowana mechanicznie ale wiadomo, koszty. Wielki minus operatorów lokalnych jest taki, że oszczędzają na wszystkim czym się da.
@Bytomianin: no spawamy właśnie pigtaile bo szybciej jest pospawać i założyć puszkę niż bawić się w montowanie wtyczek, a klientom i tak i tak wolimy nie zostawiać za dużo możliwości do uszkodzenia kabla
@Bytomianin: albo się nie rozumiemy albo mówimy o czymś innym - pigtail ma bodajże z 2m długości a do słupa trochę dalej

pigtail -> światło -> pigtail -> splitter i ciąg dalszy sieci
@Bytomianin: i uważasz że 40 metrów wystarczy? Niewykonalne. Zdarzały się podłączenia, że trzeba było ciorać ponad 300m więc te nawet z pigtailem 40m sporo brakuje i trzeba jednak spawać. Pamiętaj, że nie działamy na blokach tylko domkach jednorodzinnych
@DemptD: w wigilię bym was wpuścił żebyście mi światło wciągnęli, jeszcze bym was nakarmił byleby się tego 20mb od neostrady pozbyć... witamy w domu na śląsku... ()
@DemptD: pociągnij mi światłowód do domu... Orange 10/1 tylko u mnie dostępne :(

@lolx2x: Byłeś w jakiś sposób powiązany ze sceną cs 1.6? Skądś kojarzę Twój nick i się zastanawiam, czy to o Ciebie mi chodzi :D
Hmyyyy ostatnio robiliśmy dla jedno z klientów kable FTTH. Właśnie do nowego bloku(11 klatek) do każdego mieszkania. Najdłuższe miały po 150metrów zakończone dwoma pigtailami.
niekiedy skrętkę można zostawić


@ediz4: z tym, że jak pisałem wcześniej, skrętkę wyjmujemy bo nie trzeba wiercić dziury i mamy idealny pancerz i kabel się nie uszkodzi podczas przekładania przez ścianę :)