Wpis z mikrobloga

@Ja_nusz: Jest to zapisane frakturą niemiecką, zgadza się, jest to książeczka żołdowa. Co do odczytu dopiero się uczę niemieckiego więc jeśli ktoś by mógł wspomóc mirki byłabym wdzięczna :)

1 strona kiążeczki
1 linijka : Inhaber dieses i z następnym wyrazem mam problem Iold? buches a może golbuches, vor?
(niewyraźne)
2 linijka: von 12.2. bis 6 5 4 5 Kampf
3 linijka: der Fesrung Breslau
to poniżej zmusza mnie do głębszej
@Ja_nusz: dalej jest: In bem ( nie jestem pewna czy właściwie rozpoznałam litery, to jest ewidentnie jakiś skrót może bemerkung) eines
następna linijka: dires... i dalej mam problem, wrócę do tego później
L.u. to pewno oznacza Luftwaffe
Kp. możliwe, że chodzi o Kompanie
Fhr. to jest skrót Fuhrer

Masz tego więcej? Niezłą mam zabawę...
@Ja_nusz Co do drugiego skanu, zdaje się, że jest to Wehrpass, książeczka do wcześniejszego wykrywania poborowych Wehrmachtu. W momencie nadania przynależności poborowego do jednostki ten otrzymywał Soldbuch, a Wehrpass zostawał zatrzymywany przez władzę wojskową. Po zakończeniu służby wracała do właściciela.
@Ja_nusz: Tak z ciekawości, mógłbyś mi podać o ile wiesz, gdzie twój dziadek został wysłany na front? Istnieje małe prawdopodobieństwo że być może razem kiedyś służyli. Ja niestety nie posiadam dokumentów i nie mogę tego na 100% potwierdzić.
@vagner: Był jakiś czas w Opolu, potem stacjonował pod Paryżem (był mechanikiem zdaje się). Potem była mobilizacja i ściągali wszystkich na front wschodni (to już chyba było.po bitwie stalingradzkiej) ale udało mu się jakoś stamtąd ewakuować. Jak juz ruscy byli blisko to bronił twierdzy wrocław i brał udział w walkach o miasto. Jak Wrocław upadł to chyba wtedy dostał się do niewoli radzieckiej. Musiałbym popytać dokładnie, ale jak kiedyś pytałem o
@Ja_nusz: Oła to trochę jednak inaczej, bo mój został wysłany do Jugosławii, stamtąd z kolei przerzucili go do Włoch i tam też dostał się do obozu jenieckiego. Potem pociągiem do Niemiec i jakoś udało mu się zdezerterować z powrotem do Polski.