Wpis z mikrobloga

Cholera, wciągnąłem się w te wina domowe...
Dzisiaj nastawiam miód pitny. Nie wiem czy wyjdzie bo nastawiam go z już fermentującego miodu.
Mamy w rodzinie pasiekę i ok 30 litrów miodu lekko skisło/sfermentowało (zapach fermentujących jabłek).
Wedle tego co przeczytałem powodem jest zbyt słabo odparowany miód i drożdżaki z kwiatów.
Podobno da się z tego zrobić jedynie miód pitny, a to mi pasuje.

#wino #wina #winadomowe #miod #pszczelarstwo #pszczoly #pasieka @Browin
  • 27
@Oldtimery_com: to tym bardziej powodzenia życzę. Podstawa to ponoć dobrze zahartowana matka drożdżowa. Ja parę trojniaków zrobiłem bo to łatwizna ale jak się wziąłem za dwojniak to z Ballingu startowego 45 zszedł na 40 i stanął. Refermentu mi się nie chciało robić i przerobilem go na wino miodowe.
@ukrainiec: ja robię tylko wina gdzie cukru jest więcej niż w cukrowni. Nie miałem nigdy problemów. Może dopiero będą. Myślę, też czy ze względu na wątpliwą jakość miodu nie dodać soku owocowego. Ale chyba najpierw zrobię czysty miód.
@Oldtimery_com: a zamierzasz jakieś szlachetne drożdże dawać czy na tych co miód zepsuły? No bo jak zostawiasz to w sumie prosta sprawa, rozcieńczyć w 15 litrach wody, dodać pożywkę i nie wiem co wiecej. Węglan potasu dodają nowocześni miodosytnicy żeby ph nie spadło za bardzo ale to musiałbyś na forach poszukać bo dawek nie pamiętam.
@Oldtimery_com: @ukrainiec: Jeśli nie jest się pewnym miodu jak najbardziej sycimy tylko pamiętamy, że tracimy wartości odżywcze:) - sycimy czyli zbieramy wszystkie "fluzy" wydzielające się w postaci piany. Całego miodu na początek nie dodajemy , ponieważ jeszcze aronia jest słodka, na początek 4 kg miodu a resztę po 2- 3 tygodniach. Trzeba jeszcze wszystko czymś dokwasić aby było odpowiednie środowisko do fermentacji. Przepis ok.