Wpis z mikrobloga

#pytanie #gitara #gitaraelektryczna #homestudio #tworzeniemuzyki

Witajcie Mircy!

Przymierzam się do zakupu jakiegoś interfejsu gitarowego. Zastanawiam się nad Line6 POD Studio GX lub UX1. Moje pytanie kieruję do posiadaczy tych urządzeń. Otóż przy zakupie interfejsu jako nowego dostaje się oprogramowanie POD Farm. Myślałem nad tym, aby kupić używany, tylko pojawiła się w mojej głowie kwestia oprogramowania. Z tego co wyczytałem, to tego Farma trzeba jakoś aktywować, stworzyć konto na stronce Line6 czy coś takiego (?). I teraz nie wiem czy kupując używany interfejs będę mógł skorzystać z Farma jeśli został on już aktywowany przez poprzedniego właściciela?
  • 19
@j3d1: Nie mam tego interfejsu więc konkretnej odpowiedzi nie udzielę, ale jeżeli faktycznie oprogramowanie trzeba aktywować i przypisać do jakiegoś konta, to jedyne co potem można zrobić legalnie to transfer licencji. Z tym trzeba pisać do dewelopera, zazwyczaj nie robią z tym problemów, od jakiegoś czasu nawet prawo EU odgórnie zezwala na handel używanym softem, jednak bywają wyjątki i np. Image Line ma to dalej w czterech literach. W każdym razie
@j3d1: pody sprawiają wrażenie zabawkowych, miałem, nie polecam. Waży to z 200gram, puste plastikowe pudełko i słaba specka. Zastanów się nad PreSonus AudioBox, nowy kosztuje 400zł, podobnie jak ux1, a jest to już fajny sprzęt. Dodatkowo masz podstawową wersję DAW od presonusn, no same plusy:) używki nie wiem jak chodzą.
@pawel6x6: Znalazłem na allegro (licytacja od 100 zł i kup teraz za 200), więc dość fajna cena. Czytałem bardzo dobre recenzje PODów. W czym właściwie ten presonus byłby lepszy (prócz rzeczy, które wymieniłeś)?
@j3d1: Masz presonusowe preampy, które są po prostu dobre, te same które są używane w rackowych interfacach z milionami wejść. Wsparcie softu, sterowniki są dostępne w jednym pliku, dostępne na stronie, plus miksery i inne duperele od presonus(ile się namęczyłem z instalacją ux1 bez płytki, to masakra). Sama konstrukcja jest konstrukcją nowoczesnego interface`u audio, ux1 to zabaweczka z dwiema gałkami. Dwa gniazda, jak będziesz kiedyś potrzebował, każde z gniazd to jednocześnie
@pawel6x6: OK, technicznie mnie przekonujesz. Do pełni szczęścia przydałby się jeszcze jakiś gitarowy plugin VST jak pod farm czy coś w stylu guitar riga. Ale domyślam się, że Audiobox jako bardziej generyczny interfejs nie daje czegoś takiego?
@j3d1:

Do pełni szczęścia przydałby się jeszcze jakiś gitarowy plugin VST jak pod farm


do grania/nauki/prób czy do nagrywania?

Jeśli do nagrywania to polecam zaznajomić się z tematem impulse responses :) Całkiem to ustrojstwo proste w obyciu...

Ja osobiście mam właśnie GXa, o którym piszesz. Faktycznie wysokich lotów to to nie jest ale do amatorki w moim wykonaniu wystarcza :) Nagrywam tym czysty kanał i potem dopalam impulsami, ale już nie
@cult_of_luna: Do grania mam piec + multiefekt. Ale doszedłem do wniosku, że moje różne pomysły idą w zapomnienie, więc postanowiłem je nagrywać. Właśnie plan jest taki, aby nagrywać czysty sygnał z nałożonym brzmieniem z VST do odsłuchu i potem ewentualnie to brzmienie modyfikować. A cóż to te impulse responses? Jestem zielony w temacie.
@j3d1: podeślę Ci póżniej trochę pomocy jak się ogarnę z robotą.

Generalnie działa to tak że sciągasz sobie z netu próbki wave (króciótkie impulsy kilka kb) które są odpowiedzią impulsową takich elementów jak głośnik, ambience studia itd. Przed loaderem tych impulsów w swoim DAW wpinasz tylko jeszcze symulację distortion i przedwzmaczniacza bodajże pod które te impulsy zostały przygotowane. W efekcie cieszysz się brzmieniem naprawdę dość zbliżonym do kapel które znasz :)
@cult_of_luna: Spoko, będę wdzięczny za jakieś materiały. Czyli te impulsy to bardziej odtwarzają akustykę danego elementu? Tzn. nie da się ich używać do przesterów i właśnie preampów?
@j3d1: przester i preamp są symulowane jakby poza impulsami. Ale bez impulsów one brzmią "zabawkowo".

Dobra czekaj znajdę co miałem znaleźć, praca nie zając:

https://www.youtube.com/watch?v=kP3yamcxjjE&list=UUaOgjaz56fadSh6PUmjtRAA

Tu masz kanał faceta króry wypuścił 7 czy 8 paczek tych impulsów (linki w opisie filmu, ja używam tych przygotowanych dla TSE 808).

Nagrywasz na czystym kanale riff, wrzucasz do DAW. Jako pierwszy efekt wpinasz symulacje TSE808 stąd http://www.tseaudio.com/software/tse808 (free). Tone ustawiasz na maxa. Jako drugą
@cult_of_luna: Dzięki. W międzyczasie też sobie obejrzałem na youtube porównanie stockowych cabinetów z impulsami z rosen digital i faktycznie te pierwsze brzmią zabawkowo.
@j3d1: Odpowiem jako, że używam UX2 od długiego czasu, a to raczej podobna konstrukcja. Minusem jest preamp mikrofonu który jest dość gówniany. Żeby napędzić mój pojemnik do nagrywania wokalu trzeba wykręcić dość znacznie gain, co z kolei owocuje szumami. Ofc. można nagrać trochę ciszej i wyciągnąć to później (co jest lepszą opcją), no ale szeptanie też bym chciał móc nagrać bez szumu.. Drugim minusem jest to, że można używać tylko dwóch