Wpis z mikrobloga

Mirki, wytłumaczycie proszę jak zrobić to zadanie? Młodszy brat przygotowuje się do testu gimbazjalnego i nie wiedział jak to zrobić, postawiłem sobie za punkt honoru pomóc Mu. Jest ono banalnie proste, ale za nic nie wiem od czego sie do tego zabrac. Z LO jestem przyzwyczajony do rozwiązywania wszystkiego na liczbach, wzorach, ale wiem, że to mozna zrobic po prostu na logike. Wytłumaczycie? #matematyka #gimbaza
Pobierz T.....h - Mirki, wytłumaczycie proszę jak zrobić to zadanie? Młodszy brat przygotowuj...
źródło: comment_zTKyAYQXF8J4WQr5URejFa953p127Rtb.jpg
  • 25
@Trech: ja bym brała dwie odpowiedzi...b i c...mniej niż 5 zł...co najmniej 1zł..pasuje pod dwie osoby..a 5 zł pod jedna..wiec teraz w sumie po kilku sekundach pisania dochodzę do wniosku, że C to dobra odpowiedź..bo ta odpowiedź pasuje tylko do jednego dziecka...
@zly_dzien: @Trech:
Uzasadnienie do mojej odpowiedzi:

Prawdę może mówić tylko jedno dziecko. Załóżmy że:
1. Janek nie kłamie a więc "Marian ma 5zł" - jeżeli tak to i Wojtek nie kłamie bo mówi że "Marian ma co najmniej 1zł"
OBALONE
2. Zosia nie kłamie zatem "Marian ma mniej niż 5zł" - tutaj pasują odpowiedzi 1zł i 2 zł - nie możemy ich przyjąć bo wtredy Wojtek też by nie kłamał.
@ihaha: 1zł

Janek jest zanegowany przez Zosię. Zosia twierdzi, że ma <5zł.Wojtek stwierdza, że minimum 1zł i to jest pewne.

Czy ma 2, 5, czy 6 to niewiadome. Może mieć 2 może mieć 5 ale to nie są pewniaki.

Generalnie #!$%@? zadanie...
@Trech: Te zadanie nie było by takie #!$%@? gdyby w pytaniu wyraźnie pisało "Ile może mieć MAKSYMALNIE"
Bo dla takiego gimnazjalisty pytanie ile może mieć Marian to pytanie mało konkretne ( ͡° ʖ̯ ͡°) takie co ma piernik do #!$%@?