Wpis z mikrobloga

Witam Mirki!

Postanowiłem wrócić do swojego starego przyjaciela - Ubuntu. Przesiadłem się z Windy nr. 8 i od wczoraj dopieszczam go pod kątek pracy i gier, poniżej relacje(jak by ktoś, kto niefortunnie przesiadł się na windows'a zechciał wrócić)

Zacząłem od instalacji nvidia-331 dla hybyrdowej karty, wnioski:
1. Oszczędność energii - lepiej niż na Windows - ręcznie wybieramy kiedy ma uruchamiać się dedykowana karta, ale ma to swoje minusy - wygoda... Po zmianie profilu z "Energy saver" na "Maximum preformance" trzeba się również przelogować - do zniesienia :)
2. Temperatura(i hałas) - podczas pracy na windowsie na domyślnych ustawieniach temperatura układu była wyższa o min 10 stopni - system sam wybierał kiedy odpalić kartę dedykowaną, przez co bardzo często "turbina" startowała pomimo, iż nie odpalałem żadnych wymagających apek.
3. Wydajność - tutaj kwestia sprzeczna - wiadomo że pod Wine nie osiągniemy tego samego co pod Windą, ale oto co udało mi się osiągnąć:
a. CS 1.6 - stałe 100 fps(potem w configu wymuszone max 60)
b. WOT - 60-65 fps(przy natłoku zdarzeń spadało do 50)
c. Crysis 3 - również ok 60 fps(tutaj niestety potrafiło czasami spadać do 30-35, ale na krótko)

Powyższe wymagało posiedzenia trochę nad Wine'em i dostosowania go na potrzeby wymienionych gier, ale opłaca się.

Ponadto śmiga mi już silverlight w Firefoxi'e i kilka innych pierdół projektowanych tylko pod Windę.

Wniosek jest prosty - wraz z rozwojem takich rozwiązań jak Wine czy prime dla Nvidii, nie widzę dalszego sensu korzystania z OS'u microsoftu.... Jedynie VS 2013 trzeba odpalać pod wirtualką :(

Jak będą zainteresowani, to przez kolejne dni będę starał się uruchamiać całą listę softu, który miałem na windzie - w komentarzach dorzucę co się udało a co nie :)

#ubuntu #playonlinux #windowssie #przesiadkanalinuxa #wine
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

a silverlight w wersji 4 -4.5 obsługuje już ten niszowy system ?? Czy tylko 3.0 . Oczywiście mowa tu o przeglądarce. na kuchennych rewolucjach możesz to sprawdzić. Czekam na odpowiedź .
  • Odpowiedz
@kleszczydron9000: :) pipelight skonczyło się chyba na silverlight 3 . Wiec słabe to community ;) skoro do dzis nie ma update. Dla mnie to główna przyczyna zrezygnowania z ubuntu .To powinno działać "out of box" z przeglądarki. W dodatku tak samo nie zadziała horizonTV ( telewizja upc przez internet). Mowa oczywiście bez wykorzystywania wine.
  • Odpowiedz