Wpis z mikrobloga

#coolstory #glupiludzie #mechanika #samochody

W tamtym tygodniu był u mnie facet, który kupił sobie roczny samochód. Przyszedł po nowy akumulator, bo rzekomo padł mu, bo nie może zapalić, rozrusznik nie kręci, kontrolki gasną.

No więc kupił u mnie akumulator za ciężki hajsy. Dziś przyjechał innym samochodem i z mordą wyskakuje, że mu zły akumulator sprzedałem, bo nie chce odpalić, hurr durrr i w ogóle. No to gadka szmatka, mówię, że można zareklamować itp.

Koleś twierdził, że tego samego dnia mu nie zapalił, przepiął akumulatory i ten sam problem. No więc sprawdzam ten akumulator specjalnym miernikiem i widzę, że wszystko okej, jak nóweczka.

Koleś się ze mną nie zgadza i chce nowy, bo sprzedałem mu #!$%@? XD

Powiedziałem facetowy, że może być inna przyczyna, np rozrusznik, czy słyszał jakieś rzężenia itp. Stwierdził, że nie, bo mirek handlarz mówił, że akumulator i tak musi być XD

Zaczął burczeć, ja panu podholuję z mirkiem ten samochód to se pan sprawdzisz i nie wciskaj pan ciemnoty durr.

Ja: ok

No i przyjechał, wsiada do auta, uruchamia rozrusznik i nic.

Mówi no to spróbuj pan jak pan takiś ądry.

Wsiadam, wciskam sprzęgło przekręcam zapłon, auto zapal od strzała.

Janusz z wąsem pyta, jak pan żeś to naprawił????

Wcisnąłem sprzęglo -,-

No i się okazało, że bez wciśniętego sprzęgła nie da się zapalić samochodu XD

Janusz nie wciska sprzęgał przy odpalaniu.

Jego mina z wąsem bezcenna, bo gównoburze wywyłał, że mu gówno sprzedałem i że #!$%@? ze mnie bo oszukuję ludzi.

No, ale odpalil jeszcze kilka razy ze wciśniętym sprzęgłem i odjechal. Nawet dowiedzenia nie powiedział.

#pdk
  • 28
@kacperinjo: nie rozumiem po co wciskac sprzeglo przy odpalaniu jak i calej tej elektronicznej blokady. Auto zostawiam na biegu, a wsiadajac wrzucam na luz i z wcianietym hamulcem odpalam samochod bez naciskania sprzegla. Nie rozumiem po co wciskac sprzeglo jak auto jest na luzie, oczywiscie wiadomo, ze jak masz na biegu to nacisniesz sprzeglo zeby auto nie ruszylo, ale nie majac auta na biegu wciskanie sprzegla jest bezcelowe.
@imo0mfg: pomimo tego, że masz auto na luzie, wciśnięte sprzęgło odciąża rozrusznik przy odpalaniu. Ja tam nawet na luzie wciskam sprzęgło. Nie wiem ile w tym prawdy, nie zagłębiałem się w temacie budowy skrzyni biegów i sprzęgla, czy na luzie ma to jakies znaczenie. Po prostu korona z głowy mi nie spadnie jak je wcisnę :P Jeśli faktycznie to odciąża rozrusznik to fajnie, a jeśli nie to i tak nic nie
@imo0mfg: Jak nie wciśniesz sprzęgła, to przy uruchamianiu silnika rozrusznik będzie kręcił:
1. Kołem zamachowym
2. Tarczą sprzegła
3. Wałkami w skrzyni (mimo, że nie jest wrzucony bieg). Niedawno było na głównej o działaniu skrzyni biegów.
Jeżeli wyciskujesz sprzędło, to rozrusznik kręci:
1. Kołem zamachowym

Zwyczajnie odciążasz rorusznik, ma łatwiej i przy dużych mrozach znacznie zwiększa szanse na uruchomienie silnika. Może też wydłuża żywotność rozrusznika lub jego części. Nie wiem. Nie
@mariecziek: @imo0mfg: Jest dokładnie tsak jak napisał mariecziek.

Jak będzie mocny mróz a samochód fługo nie ruszany to odpal na luzie na sprzęgle i później dosyć szybko puść. Czasami da się zauważyć zwolnienie obrotów/ poruszenie samochodem