Wpis z mikrobloga

Mirki, sprawa jest. Zadałem na kolosie takie pytanie, które wydawało mi się proste. Rzeczywistość zweryfikowała moje wyobrażenia :P. Ciekawi mnie, czy ono rzeczywiście jest takie trudne. Spróbujcie odpowiedzieć na takie pytanie:

Dlaczego gwiazdy świecą?


Podaj odpowiedź jednym zdaniem wskazując wyłącznie na bezpośrednią przyczynę.

Proszę żebyście odpowiadali w spoilerach. Nie sugerujcie się odpowiedziami innych i nie edytujcie odpowiedzi. Ten mirkotest jest tylko dla mojej własnej wiadomości :). Pytanie zadane było studentom astronomii.

Tylko bez


:P

#astronomia #nauka #oauj #studbaza #pracbaza
  • 69
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Al_Ganonim: a skąd wiesz, że świecą? świecą, to zakonnice, gwiazdy to jakimś d---o, poza tym każda materia rozgrzana odpowiednio emituje fotony, a że zapierdzielają one sobie przez wszechświat miliardy lat to inna bajka.
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: W gwieździe zachodzą reakcje fuzji termojądrowej, z których główną z nich jest łączenie 4 wodorów w atom Helu. Ponieważ masa 4 wodorów > masa Helu, zgodnie z równaniem z T-shirtu, E=mc2 uwolni się energia. W postaci promieniowania elektromagnetycznego. A promieniowanie elektromagnetyczne to... No między innymi widzialne światło. Wiem, nie jedno zdanie.
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: Jak już Ci słusznie @daniel_w wytknął - zadałeś pytanie, które jest wybitnie nietrywialne, jeżeli chcemy połechtać Twoje ego, albo które jest fatalnie sformułowane, jeśli chcemy nazywać rzecz po imieniu.

Nie muszę Ci tłumaczyć zasady działania reakcji termojądrowych, więc pozostanę przy kwestii pytania - źle dobrałeś target. To byłoby dobre pytanie, jeśli zadałbyś je w kole miłośników metafizyki, językoznawstwa i fizyki na poziomie LO.

Jak w ogóle rozumiesz termin "świeci"? Emituje fotony? Wtedy
  • Odpowiedz
Nie wiem czego kolega @Al_Ganonim uczy, ale będę szczery - jak widzę w waszych odpowiedziach słówko "termojądrowa", to nie mogę się oprzeć myśleniu, że po prostu wpisaliście pytanie w gugla i wielce zadowoleni przepisaliście odpowiedź.

  • Odpowiedz
Dzięki za liczne odpowiedzi! W szczególności jestem wdzięczny za krytyczne uwagi dotyczące pytania. Zanim się do nich ustosunkuję, podam rozwiązanie. Gwiazdy świecą, bo:

są gorące

Tak właśnie. To jest bezpośrednia przyczyna. Reakcje termojądrowe są bardzo ważne, ale: 1) zachodzą w jądrze i nie widzimy światła, które pochodzi od tych reakcji, 2) nie wszystkie gwiazdy syntezują pierwiastki, tak że odpowiedź: "bo reakcje termojądrowe" nie obejmuje białych karłów i gwiazd neutronowych, a to przecież też są gwiazdy.

Teraz
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: a asteroidy i komety? świecą tylko jak wejdą w jakąś atmosfere innego ciała niebeiskiego? same z siebie raczej nie emitują ciepła czy sie mylę?

kompletnie sie nie znam na astronomii jak coś
  • Odpowiedz