Wpis z mikrobloga

Mirki, sprawa jest. Zadałem na kolosie takie pytanie, które wydawało mi się proste. Rzeczywistość zweryfikowała moje wyobrażenia :P. Ciekawi mnie, czy ono rzeczywiście jest takie trudne. Spróbujcie odpowiedzieć na takie pytanie:

Dlaczego gwiazdy świecą?


Podaj odpowiedź jednym zdaniem wskazując wyłącznie na bezpośrednią przyczynę.

Proszę żebyście odpowiadali w spoilerach. Nie sugerujcie się odpowiedziami innych i nie edytujcie odpowiedzi. Ten mirkotest jest tylko dla mojej własnej wiadomości :). Pytanie zadane było studentom astronomii.

Tylko bez


:P

#astronomia #nauka #oauj #studbaza #pracbaza
  • 69
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@Al_Ganonim: czyli byłem blisko no odniosłem się do promieniowania ciała czarnego. Mogłem napisać o prawie Plancka. Ale racja że wystarczyło napisać o temperaturze. Co do reakcji termojądrowych to masz rację. To nie jest przyczyna bezpośrednia i nie zachodzi we wszystkich gwiazdach. Nie siedzę tak w astronomii jak w zwykłej fizyce i mam pytanie: skąd temperatura w np. w gwiazdach neuronowych. Pytam bo nie mam dostępu do wiki xD
  • Odpowiedz
@Marpop: "Promieniowanie ciała doskonale czarnego" to odpowiedź równoważna z tym, że "są ciepłe" :).

Gwiazdy neutronowe posiadają potężną masę skumulowaną w bardzo małej objętości. Bardzo duże ciśnienie grawitacyjne miażdży gwiazdę, a to dostarcza energii. Do tego gwiazdy neutronowe mają zachowane całkiem sporo energii z poprzednich etapów swojego gwiazdowego życia. Typowa temperatura powierzchniowa gwiazdy neutronowej to pół miliona Kelwinów. Jakby zamiast Słońca wstawić gwiazdę neutronową o temperaturze miliona Kelwinów, to na
  • Odpowiedz
Gwiazdy świecą, bo są gorące. To znaczy świecą, bo posiadają jakąś temperaturę. Ale wszystko, co znamy, posiada jakąś temperaturę. Czy to znaczy, że wszystko świeci? Tak. Wszystko, co posiada temperaturę większą od zera bezwzględnego, wysyła promieniowanie termiczne.


Czyli dobrze napisałem: promieniowanie ciała doskonale czarnego, i prawo wiena.( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz