Jaka jest według was najciekawsza polska powieść fantastyczno naukowa? Moim zdaniem Limes Inferior Janusza Zajdla, którą to wczoraj przeczytałem ponownie, bo ostatnio pewien eurokrata Juncker poewiedział w czasie prxzemówienia w Parlamencie Europejskim , że przywódcy innych planet są zaniepokojeni sytuacją w Unii. Mocno skojarzyło mi się to z Limes i sięgnąłem po lekturę. Genialna powieść, aż dziwne że nie zekranizowana!
#sciencefiction #literatura #zajdel #snerg
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, co sądzicie o Januszu Zajdlu? Przeczytałem "Cylinder van Troffa", "Cała prawda o planecie Ksi", "Limes inferior" i muszę przyznać, że najbardziej podobała mi się "Limes inferior", w klimacie przypominająca trochę P. Dicka. Niemniej byłem zawiedziony końcówką, a zakończeniem "Planety Ksi" byłem już szczególnie zawiedziony.
Zajdel czasami jest porównywany z Lemem, ale wydaje mi się, że to jednak zupełnie nie ta liga...
#przemyslenia #scifi #stanislawlem #
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mysteron: Nie inna liga, tylko inna dyscyplina. Obaj panowie są genialni, ale ciężko porównywać przenikliwą social fiction Zajdla z science fiction Lema.
  • Odpowiedz
Mirki, co sądzicie o Januszu Zajdlu? Przeczytałem "Cylinder van Troffa", "Cała prawda o planecie Ksi", "Limes inferior" i muszę przyznać, że najbardziej podobała mi się "Limes inferior", w klimacie przypominająca trochę P. Dicka. Niemniej byłem zawiedziony końcówką, a zakończeniem "Planety Ksi" byłem już szczególnie zawiedziony.
Zajdel czasami jest porównywany z Lemem, ale wydaje mi się, że to jednak zupełnie nie ta liga...
#przemyslenia #scifi #stanislawlem #
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mysteron: Też zgodzę się, że jeśli chodzi o czysty futuryzm to Lem jest na podium ale trzeba też przyznać, że Zajdel w swoich książkach skupiał się bardziej na ludziach i ich reakcjach na zmiany jakie może przynieść przyszłość w opozycji do Lema którego najbardziej interesowały owe ''zmiany''.
  • Odpowiedz
#paradyzja #zajdel #tvp #teatr
Jutro, 7 maja, o godz. 16.20 TVP Kultura wyemituje spektakl Teatru Telewizji będący adaptacją powieści Janusza A. Zajdla "Paradyzja".
Spektakl, w reżyserii Macieja de Krończaka-Leszczyńskiego, został zrealizowany w 1987 roku, a wystąpili w nim m.in. Artur Barciś, Marian Opania, Henryk Talar, Andrzej Ferenc.
http://www.teatrtelewizji.tvp.pl/25088180/paradyzja
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Polanin: Gdyby to były e-booki to chętnie bym zapłacił powyżej średniej. Niestety audiobooki wydają mi się całkowicie nieużyteczne, dopóki nie jest się niewidomym albo kierowcą TIRa.
  • Odpowiedz
@Siwariusz: serio? Przecież tam wszystko jest podane na tacy na końcu.

Ale dla mnie najważniejsze było to, że moja metoda zadziałała. Pamiętałam wszystko, a przynajmniej tak mi się wówczas wydawało. Rada Gośki się przydała. Zgodnie z nią podczas zabiegu „dezynfekcji wspomnień” (bo tak eufemistycznie nazywano wykonaną na mnie operację nakazaną wyrokiem sądu) należało intensywnie skupić się na skonstruowaniu maksymalnie abstrakcyjnej historyjki. Powinna ona mieć jak najmniejsze oparcie w rzeczywistości, którą
  • Odpowiedz
Mircy, chciałbym uzupełnić swoją biblioteczkę o nowe pozycje, więc proszę o dokończenie zdań:

Najlepsza książka Dukaja, od której należy zacząć czytać jego powieści, to...

Najlepsza książka Zajdla, od której należy zacząć czytać jego powieści, to...

#ksiazki #pytanie #zajdel #dukaj
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

We Wrocławiu trwa zbieranie podpisów w sprawie nadania jednej z ulic, placów lub skwerów imienia Janusza A. Zajdla. Inicjatywa jest podyktowana mijającą w 2015 roku 30 rocznicą śmierci pisarza oraz mającym się odbyć w ramach ESK Polconem 2016.

Zachęcamy wszystkich fanów fantastyki z Wrocławia do podpisania się pod petycją.

Podpisy można składać:

11-12
mroz3 - We Wrocławiu trwa zbieranie podpisów w sprawie nadania jednej z ulic, placów ...

źródło: comment_6JwN2NxXTqzcRh2le9gIDha3a2EwlSFc.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Wrocławiu, Zajdliści przybywają! Już w ten weekend spotkania z Anią Kańtoch i Krzysztofem Piskorskim.

O Ośrodku

Pozarządowa inicjatywa w zakresie kultury i sztuki, której celem jest prezentacja, udostępnianie i promowanie szeroko pojętej fantastyki i jej bogatych kontekstów kulturowych.

Ośrodek
mroz3 - Wrocławiu, Zajdliści przybywają! Już w ten weekend spotkania z Anią Kańtoch i...

źródło: comment_satcephpM0mHBJ1fCdtDpOpmF99XV7uI.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Człowiek nieciągły Anny Kańtoch (opowiadanie) i Cienioryt Piskorskiego dostali tegorocznego Zajdla.

Wszystkie nominowane opowiadania oceniałem na blogu

Liczyłem na Kańtoch, chociaż bardziej na Okno Myszogrodu.

  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nowy #bookrage Znowu Zajdel. Razem z zeszłorocznym pakietem to już wszystkie, wydane, książki Zajdla. Jak ktoś nie kupił poprzedniego pakietu to, jeżeli zapłaci dwukrotność średniej, też je dostanie.

#ksiazki #sf #zajdel
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Obiecane kolejne #kiper602ocenia opowiadanie nominowane do Zajdla

Marcin Podlewski – Edmund po drugiej stronie lustra

Nie będę się pochylał nad fabułą, ponieważ jest ona tylko pretekstem do pokazania świata przedstawionego. Jest przewidywalna (może poza zakończeniem, chociaż, to też wykorzystywany wiele razy schemat), nic nie wnosząca, pretekstowa i wydaje się „pusta”. Za to świat jest ciekawszy. Otóż wszystko jest w nim na odwrót. Zło jest traktowane jak dobro, religią państwową jest
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach