@tyrytyty:
Podstawowa końcówka pionkowa.
Tu za bardzo nie trzeba myśleś, bo 'wiadomo', że trzeba iść na opozycję. Podobnie jak 'wiadomo', że w debiucie słabe jest 1. h3 i lepiej zagrać 1. e4 albo 1. d4.
I tak jak w debiucie są pewne wytyczne (opanować centrum, zrobić roszadę, wyprowadzić figury), tak podobne wytyczne stosuje się w końcówkach (opozycja, pola kontroli, triangulacja itd.)
  • Odpowiedz
W końcu się zaczynam uwalniać od tego gówna. Piereszy tydzień bez szachów online, bez filmików na YT o szachach, bez streamów. I od razu człowiek ma więcej czasu na wartościowe rzeczy, samopoczucie w ciągu dnia znacznie lepsze, wydajność w pracy X10. Każdemu kto się w----l w ten nałóg polecam spróbować i niedajcie sobie w mówić że szachy są dobre i super, jest to gra jak każda inna. Maniacząc w szachy tak samo
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#szachy krótka piłka, która platforma i dlaczego?

Które lepsze? (uzasadnij w komentarzu)

  • chess.com 36.1% (22)
  • lichess 63.9% (39)

Oddanych głosów: 61

  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

próbuje się uczyć grać w eu4, ale łatwo się denerwuje i wyłączam grę :s, ponad 50h gry a zupełnie nie ogarniam, dlatego w miedzy czasie gram sobie w szachy i taki śmieszno-głupi mat mi się trafił:d #szachy przy okazji reaktywuje mój stary tag #dzienbezmatatodniastrata jakby ktoś miał jakiś fajny poradnik do EU4 to będę wdzięczny #eu4
odwrocone_ytrewq - próbuje się uczyć grać w eu4, ale łatwo się denerwuje i wyłączam g...

źródło: comment_16138392333aLichIoowNXuWiUQfkSOe.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ja bym radził Osmana, Portugalie albo Castilia. Francja nie jest taka łatwa, a początek jest nawet dosyć wymagający. Castilie kolonizujesz obie Ameryki i od 1550 gra sama się toczy, a Ty masz 10k+ golda i podbijasz wszystko jak leci.
@odwrocone_ytrewq:
  • Odpowiedz
Jest ktoś w stanie powiedzieć czy mając te 1400~elo na chess comie na rapidzie jestem stanie zrobić 4 kategorie xD? Za dzieciaka nie miałem z kim jeździć żeby robić kategorie,wróciłem do gry to czas coś ruszyć
#szachy
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@thomekh: Aż z ciekawości sprawdziłem wyniki jednego turnieju na chesscom, w którym znam nazwiska zawodników i jak patrze, to jak na razie wszystkie III kategorie mają ranking w rapidzie poniżej 1400, a nawet niektórzy z dwójkami też.

Ale tak jak mówisz, to nie musi się tak przekładać.To że ktoś ma wysoki ranking w necie to nie znaczy, że na pewno uda mu się jakąś kategorię zdobyć, tym bardziej, że ostatnio
  • Odpowiedz
Kolejna "prosta" partia Akiby Rubinsteina, tym razem z numerem #7 na Świecie, czeskim szachistą Oldřichem Durasem. Dwa lata wcześniej panowie stoczyli niesamowitą końcówkę, która stała się tematem wielu książek o końcówkach - analizowałem ją na kanale anglojęzycznym. Tutaj, w Karlsbadzie 1907, Akiba rozkręcał się z partii na partię i w swoim stylu, naciskał, naciskał, naciskał, dokładał figury, a na końcu wszystko posypało się jak domek z kart.. a najlepsze jest to, że
Vit77 - Kolejna "prosta" partia Akiby Rubinsteina, tym razem z numerem #7 na Świecie,...
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Miszka_Fisznan: Racja! Słuszna uwaga... czymś trzeba jednak zaatakować wieżę, planem było pewnie manewrowanie skoczkiem na g1, potem e2... czyli w sumie jak w partii :)
  • Odpowiedz