Założyłem sobie konto na lichess, ale pomyślałem, że zanim zacznę znowu z ludźmi grać, to bym coś poczytał o debiutach bo wypadłem z obiegu całkiem. Kilkanaście lat temu w szkole grałem w szachy, byłem dość aktywnym juniorem, prawie co niedzielę jakiś wyjazd na turniej z klubem. W sumie od 10 lat to w ogóle nie grałem. Jakaś dobra lektura o debiutach?
#szachy
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Cześć Mirki, grałem sobie ostatnio turniej szachowy, w którym można było uzyskać V i IV kategorię, ja oraz 2 inne osoby startowaliśmy bez żadnej kategorii. Ja wygrałem 5 na 6 partii, tamci dwaj wygrali 4 na 6. No i zająłem 2 miejsce, oni tam troszkę niższe, a na koniec im przyznano czwartą kategorię, a mi tylko piątą XD No czytałem coś tam o przyznawaniu tych kategorii i jak to tam działa i
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Jedwabnik43: Jednym z czynników jest średni ranking przeciwników i Twój.
Druga sprawa, to że wymagana liczba rund do normy na IV to 5, więc jeśli mieli 4/5 to mogło im już wtedy zaliczyć już na wyższą kategorię.
Jak na chessarbitrze wejdziesz w ich karty zawodników to mogą tam się pojawić stosowne adnotacje.
  • Odpowiedz
Nie ogarniam rankingów na chess.com. Na tempie 10 minut spokojnie ogrywam gości z rankingiem 1500, a na tempie 3min + 2s walczę na noże z typami z rankingiem 1400 xd
#szachy
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Re_mi: 200+ to może dużo, ale 100-150 jak najbardziej.

Jest mniejsza pula graczy, prawie nie ma początkujących, ELO musi się na czymś opierać. Blitz na tym poziomie mocno się opiera na otwarciach, jak ogarniesz popularne otwarcia/pułapki to będzie łatwiej dojść do rankingu zbliżonego do rapida.
  • Odpowiedz
Przez całą partię miałem przewagę materialną. Przeciwnik mimo oczywistej porażki (strata kilku pkt w debiucie) nie poddał się. Wypracowywanie oczywistej przewagi nudziło mnie, więc korzystając ze związania, postanowiłem zasygnalizować mu to pogardliwą promocją: goniec zamiast hetmana
.
.
.
PAT (°°

#szachy
j.....t - Przez całą partię miałem przewagę materialną. Przeciwnik mimo oczywistej po...

źródło: comment_1614302315W9taJrmZAho1MhZjYCRMKq.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Elitar: niektórzy to mają w bani ( ͡ ͜ʖ ͡)
@jaxonxst: fakt że miało być jak nigdy wyszło jak...Druga sprawa że promocja na hetmana nic by tu nie dała. Też pat.
  • Odpowiedz
#szachy
Miałby może ktoś zapis transmisji partii wygranej przez Dudę z Magnusenem? Chodzi mi o widok na ich stół, nie o internetową szachownice.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach