@piterszoniusz: akurat w dolnym źródle mam temperatury wyższe niż średnia temperatura dobowa i to o kilka stopni :)

P.S. w tym tygodniu będę chciał zrobić drugą studnię i zakopać te rury
  • Odpowiedz
@FejsFak: Moim zdaniem to nie ma tak, że dobrze albo że niedobrze. Gdybym miał powiedzieć, co cenię w życiu najbardziej, powiedziałbym, że ludzi. Ekhm… Ludzi, którzy podali mi pomocną dłoń, kiedy sobie nie radziłem, kiedy byłem sam. I co ciekawe, to właśnie przypadkowe spotkania wpływają na nasze życie. Chodzi o to, że kiedy wyznaje się pewne wartości, nawet pozornie uniwersalne, bywa, że nie znajduje się zrozumienia, które by tak rzec,
  • Odpowiedz
Składanie wniosków o dofinansowanie do pompy ciepła to jakaś porażka. Nie mam możliwości dokonania korekty wniosku. Popełniłem kilka błędów i odesłali mi wiadomość co mam skorygować. Zarówno w instrukcji jak i rozmawiając z nimi przez telefon niczego się nie dowiesz. Robię to przez profil zaufany. Ktoś też się z tym męczył?
#pompaciepla #zdrowepowietrze #dofinansowanie #ogrzewanie
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Dominik99987: Kto brał te dotacje ten się w cyrku nie śmieje. Najgorsze jest to że 30% dotacji zjadają dodatkowe koszty:
- odsetki i prowizja od obowiązkowego kredytu
- koszty projektów, pozwoleń
- wszystko musi być na legalu czyli VAT i dochodowy dal wykonawcy
Kolejne 20% idzie na czas spędzony nad przewalaniem tych papierów, wizytami w różnych urzędach itp itd
  • Odpowiedz
wszystko musi być na legalu czyli VAT i dochodowy dal wykonawcy


Kurła no jak to mozliwe że nie mozna na lewo xD

odsetki i prowizja od obowiązkowego kredytu


@zibizz1: Nie miałem zadnego obowiazkowego kredytu przy dotacji
  • Odpowiedz
Potrzebuję oszukać pompę ciepła tak aby myślała, że ten czujnik ciśnienia wskazuje ponad 0,5 bara. Zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami - pierwsze to wymontować ten czujnik z obiegu solanki, dziurę zaślepić a czujnik zamontować na obieg podłogówki bo tam nie jest problemem utrzymać takie ciśnienie. Natomiast drugi sposób to włożyć jakiś rezystor czy coś w tym stylu - nie znam się. Wszelkie porady mile widziane. #elektronika #pytanie #
FejsFak - Potrzebuję oszukać pompę ciepła tak aby myślała, że ten czujnik ciśnienia w...

źródło: comment_16354958162wcNSTCfuuuxSEXlnUu0m1.jpg

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#pompaciepla #ogrzewanie Mirki, kojarzy ktoś jakąś pompę ciepła na której można ogarnąć 3-4 obiegi grzewcze ale tak by automatyka pompy to ogarniała? Samsung ma w standardzie 2 obiegi, wiem że bosch ma rozbudowę o obiegi poprzez moduły Mm100 + termostaty pokojowe. A jakieś inne?

Po co pytam. 3 domki po 100m2, chce zrobić z jedną maszynownia, w centralnym domku, rurociągi ciepłownicze izolowane. W każdym domku termostat do sterowania
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@piterszoniusz:
Ale nikt nie ma prawa narzekać, bo wszystko będzie działało.

dwa/trzy odwierty łącznie 450m by wypadało

słyszałem że 100m maks można, ale nikt tego nie jest w stanie zmierzyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Jprdl. Jakis czas jestem zmuszony mieszkac u tesciow. I mam problem z tesciem i jego podejsciem do ogrzewania domu. Mianowice ma pompe ciepla i fotowoltaike 27 kw i caly dzien temperatura w domu jest na poziomie 20-21 stopni, a o 22 wlacza sie pompa ciepla i d--------a na 24 stopnie. Tesc pomimo tej instalacji fotowoltaicznej oszczedza na ogrzewaniu i wlacza grzanie dopiero jak jest taryfa nocna. W calym domu plytki gresowe wiec
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Przy fotowoltaice to nie wiem ale przy pompie ciepla jest.


@MateyJDM: Zakładając panele fotowoltaiczne stał się prosumentem tj ma inną umowę. Rzuć na nią okiem bo coś czuję, że teść ma G11 i taką samą stawkę w dzień jak i w nocy
  • Odpowiedz
Mam kilkuletnią #klimatyzacja Midea split 3,5kW na R410a z demontażu i tak sobie myślę żeby zrobić z niej #pompaciepla

Na YouTube jest kilka obiecujących filmikow.

Jak na razie z jednostki wewnętrznej wyciągnąłem elektronikę i czujniki temperatury, ten od temperatury w pomieszczeniu chce zamienić na opornik odpowiadający 18stopni. Będę mógł wtedy pilotem zmieniać moc grzania. Silnika nawiewu chyba łatwo się nie pozbędę, nie mam pomysłu jak to zrobić bez wywalania
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Mirkomil: @mlesz: Też przerobiłem klimatyzator na PC do grzania CWU. Już chyba 3 rok działa.
Była kapilara, zamieniłem na przerobiony TZR. Ale że wtedy człowiek się uczył to kupiłem właśnie klimę na R410, i to był błąd. Teraz bym szukał czegoś na R22 (wycofany), albo R134a. Bo oba bardzo fajnie zastępuje się R290.
  • Odpowiedz
Mirki, potrzebuję pomocy w sprawie centralnego ogrzewania, paneli fotowoltaicznych.

Dom 2 piętrowy (3 poziomy z tego na razie 2 użytkowe, ok 90mkw każdy. Z lat 70'.

Ocieplony, nowe okna ale grzejniki stare, żeliwne.

Musimy
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@dablju1234: Załóżmy sprawność kopciucha na 65%. Wartość opałową węgla na poziomie 6kWh z kilograma. Daje to (6000 x 6) x 0,65=23400 kWh na sezon grzewczy, z grzaniem CWU zimą. Załóżmy średni COP pompy ciepła na 2,5 - potrzebujesz 9,3MWh energii do pompy. Przy średniej cenie kWh w okolicy 75 groszy, daje to ok. 7000zł za prąd. Jeśli będzie słaba zima i COP wyjdzie ci 3,5 - potrzebujesz już zaledwie 6,7
  • Odpowiedz
@dablju1234: Ja wybrałem pompę ciepła, ale dom dość nowy, pół na pół grzejniki/podłogówka. Ale jeśli będziesz miał zaraz gaz to... bierz gaz.

Pompy ciepła lubią niskie temperatury. Ich sprawność mocno maleje wraz ze wzrostem temperatury wody CO. Przy powietrznych jeszcze malej wraz ze spadkiem na zewnątrz. Może się okazać, że wydasz krocie na prąd w przypadku pompy ciepła, ale...

ALE! Właśnie, to jest wróżenie z fusów. Koniecznie zrób OZC swojego domku
  • Odpowiedz
@bambus94: u mnie teraz robią i tłumaczyłem że rynnę trzeba podłączyć
- jest rura tam gdzieś zakopana i trzeba podłączyć
- to się zrobi
Widzę że zasypują piachem i zagęszczają
- tam trzeba rurę odkopać i podłączyć
- dobrze to
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Opłaca się pompa ciepła powietrze powietrze z ewentualnym wspomaganiem gazem?
Za jakieś dwa lata będę musiał wymienić piec gazowy i zastanawiam się czy już przygotowywać się do jakichś innych rozwiązań. Mam jeszcze instalacje solarna i bojler 300 l.
Czytam o tych kosztach pomp i wydają się gargantuiczne. Gdzie tu te oszczędności? Jak jest do 10 stopni to nie muszę grzać centralnego, a poniżej 5 pompa już chyba jest nieopłacalna.
#pompaciepla
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Issac: bo to nie działa, chyba że masz fancoile z odprowadzeniem skroplin. Na grzejniki czy podłogowke puścić możesz 18 stopni żeby się nie rosilo. Jedynym który odczuwa różnice w lato to pies bo ma chłodna podłogę

Sorry, nie zauważyłem ze dyskusja o powietrze-powietrze. Tak to jest jak się mirkuje w korku

Przy PP też kanały trzeba odpowiednio przygotować żeby potem nie mieć grzyba
  • Odpowiedz
Mireczki , mam dom 120 m2 (80% podłogówka) z ciepła właściwego wychodzi zapotrzebowanie na dom 6,9 KW przy temperaturze -22, instalatorzy którzy byli u mnie sugerowali modele od 6 KW do 12 KW, zdecydowałem się na 8KW , lepiej dołożyć do 3 Fazowej #mitsubishi #zubadan czy zostać przy 1F ? Odnośnie montażu niektórzy instalatorzy pisali ,że używają stali węglowej co wpływa korzystnie na przepływy w porównaniu do rury
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@adeo1987: Nie uważam. W powietrznych jest zazwyczaj inwerter, więc tam może być inaczej. W mojej gruntowej onoff 3-fazowa ma delikatnie większy COP od 1-fazowej. Nie pamiętam ile ale różnica jest nie większa niż 4.8 vs 4.7
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@adeo1987: rodzaj zasilania dla PC ma raczej minimalne znaczenie, pytanie czy instalacja w domu wytrzyma Ci takie obciążenie na jednej fazie (bo zasilanie 3 fazowe wytrzymuje niemal każda instalacja). Natomiast co do rur to jak masz stalowe to albo łącz wszystko stalą albo pp (ja u siebie przy panasonicu 9kW mam pp40 i to jest minimalny przekrój do najbliższego rozdzielacza /bufora). Metalowych instalacji nie mieszaj (np. stali z miedzią), a
  • Odpowiedz
Panie i Panowie sytuacja wygląda następująco. Parę lat temu dobudowałem do już istniejącego domu dobudówkę. Z racji tego że było tam dość mokro wstawiłem w podłogę dobudówki krąg betonowy (jakieś 1.7 ponizej poziomu gruntu )by w razie "w" móc wypompować zeń wodę. Woda w kręgu jest przez cały rok ato dlatego że w tej okolicy jest dość płytko pod powierzchnią. Plan jest taki zeby wybić jeszce że 3 m studni wstawić nawierconą
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 11
@ceemack: Nie jestem ekspertem, ale po przeanalizowaniu tego postu od początku do końca, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty i możliwości oparte na mojej rozległej wiedzy i zdolności intelektualnej. Doszedłem do konkretnego, jednoznacznego i uzasadnionego wniosku, ze nie mogę nic więcej powiedzieć ponieważ jak wspomniałem na początku nie jestem ekspertem.
  • Odpowiedz
@ceemack: nic z tego nie będzie. Nie ta skalą zapotrzebowania na wodę, studnia nie wyrobi z wodą. W dodatku jest pełna minerałów, zapcha wszelkie filtry ekspresowo.
  • Odpowiedz
@isInteger: Powinien wystarczyć tylko termometr, przynajmniej u mnie tak jest(Nibe), ale wpływ temperatury wew. na grzanie mam na zero ustawione, czyli tylko informacyjnie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@isInteger: testowałem używanie termostatu w panasonicu i nie spisuje się to - chyba, że logika działania w lg jest trochę inna. W panasie termostat włącza i wyłącza grzanie, nie ma opcji wymuszenia termostatem zmiany nastawy grzania np. o 2 stopnie w dół (a tak jest na 99% w daikinie). Jeżeli LG ma tak samo jak panasonoc to radzę się nie napalać na to rozwiązanie, sterowanie temperaturą powrotu w oparciu o
  • Odpowiedz
Mam dom 124m2 użytkowej (154m2 ogrzewanej) ogrzewany piecem na ekogroszek. Spalam 2-3 tony na sezon zimowy (woda i ogrzewanie). Policzone zapotrzebowanie na moc grzewczą 6,6kw. Problemem są grzejniki - standardowe panelowe o niezbyt dużych rozmiarach (liczone zapewne pod ogrzewanie wysokotemperaturowe). Trzymam cały rok na piecu 52 St. C, ale to tak dla zdrowia samego pieca. Można ustawić 48 St C (mniej się nie da) i też jest ciepło nawet w mróz -
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

mam dom 125m2 użytkowej, miałem jedyne źródło kominek z płaszczem wodnym ... przesiadłem się na pompę

NAJWAŻNIEJSZE to tylko ten rozmiar grzejnika. Jeżeli dla Twojego domu starczy 48 przez cały sezon, to pompa jest plug and play.
Natomiast 48 to ciągle dużo, jeżeli zmieniłbyś grzejniki na większe, to starczyłoby 40 albo nawet 35 stopni, wtedy już koszty są wyraźnie mniejsze niż dla 48st.
Zmiana teraz grzejników, to jednorazowy wydatek, pewnie podciągniesz pod dotację. Natomiast
  • Odpowiedz
@borsuk321: jak juz działka zagospodarowana to gruntowa raczej odpada, a różnica w koszcie zwraca się jak pompę trzeba już wyrzucić, dopiero na drugim egzemplarzu wyjdzie na plus:)
  • Odpowiedz
Poszukuje oprogramowania producentów pomp ciepła. Przykład firma Aermec, która posiada oprogramowanie Magellano, które umożliwia analize jak zachowa się ich dany model pompy ciepła pod wpływem zmiany temperatur wlotowych powietrza wody etc. Potrzebuje około 30pomiarów/model od dwóch innych producentów. Ktoś ma jakiś pomysł ? #pompaciepla #energetyka #oze #fotowoltaika
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Witam posiadam pompę ciepła wody Keller 260f zastanawiam się czy jest możliwość ograniczenia trochę kosztów użytkowania takiej pompy po przez zmianę ustawień, chodzi mi o to żeby ją ustawić np żeby w nocy pompa osiągała temperaturę 44 stopni bądź trochę mniejsza bo nie użytkuje wody wgl a w godzinach popołudniowych żeby temperatura wzrastała naprzyklad do 50 stopni , może ktoś by mi mógł pomóc i podpowiedźiec czy jest wgl taka możliwość ustawienia
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Bakardi: masz pompkę obiegową c.w.u.? Włączenie jej daje trochę oszczędności. Natomiast strata przez zbiornik jest mała i proporcjonalna do różnicy temperatur Redukcja z 50 na 44 to ograniczenie strat o ~20% tylko im więcej wody bierzesz tym straty mają mniejszy udział. U mnie przez noc spada temp 4 stopnie, czyli załóżmy że 12 stopni na dobę.
Przy zbiorniku 185l to 2.5kWh. Jeśli moja pompa przy grzaniu wody na COP 3
  • Odpowiedz