Wpis z mikrobloga

Mireczki, wczoraj zamontowano u mnie #pompaciepla , mam instalacje na górnym piętrze 40 % grzejników , 60% podłogówki, został zdemontowany zawór mieszający, temperatura zasilania 45 i powrót w podłogówce po nocy dalej jest chłodny, czy to normalne? (podłoga ciepła) #hydraulika ,dodam że nie działają rotometry przepływów
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@adeo1987: norma, od dawna o tym piszę.. ale wszyscy właśnie wciskają zaworki typu mieszające, rozdzielające etc (temat z zeszłego roku, nie wracam), ps. napisz jakie ma grzejniki? chyba nie żeliwne?

u mnie na gazówce tak jest jak działa właśnie piec gazowy z mniejsza pojemnością wodną (jakby powiedzieć "masą wody" w przepływie, coś jak "terenówka co ciągnie po błocie przyczepę mają przyczepność.." :-) gdy inne pojazdy się tylko ślizgają)

jak wrzucisz piecyk na drewno powrót daje z 20-30 stopni bo ten ma dużo większą pojemność
  • Odpowiedz
@Gilim: w skrócie, pompa ciepła i piec gazowy wiszący kondensat do 28 kw to shit który udaje obieg hydrauliczny super zaawansowaną elektroniką, picuje ciepłem którego fizycznie w obiegu nie ma, jak dasz prawdziwe termometry i ciśnieniomierze swoje na zewnątrz wykażą jak piszesz "brak temperatury powrotu"

Do tego uwierz mi, NIKT zarówno z ich projektantów jak i wykonawców nie dba o to że w hydraulice ma prawo być rdza, syf i
  • Odpowiedz
Grzeje 180 m2. Dwa obiegi. Podłogówka i grzejniki. Do tego zawór mieszający, dwa stereowniki i pogodówka. Śmiga już 5 lat bez problemu. W domu 22 stopnie. Rachunki za gaz symboliczne.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@nutka-instrumentalnews: gadasz takie głupoty, że nawet nie wiem jak to skomentować.

@adeo1987: Daj się podłogówce wygrzać, kilkanaście godzin to może być za mało. Jak podłoga złapie temperaturę, to przestanie przyjmować tyle ciepła i temperatura powrotu wzrośnie. Ale też nie spodziewaj się nie wiadomo jakiej temperatury, u mnie przy pełnej podłogówce powrót to obecnie jakieś 23 - 25 stopni.
  • Odpowiedz
@adeo1987: temp powrotu na podłogówce to maks 5 stopni więcej niż temp pomieszczenia, u mnie w tej chwili praucje i jest tak
zasilania 33.7
powrot 27
pomieszczenie 23.1

Wydaje mi się że korzystniej w przypadku instalacji mieszanej jest używać 2 obiegi grzewcze, pompa grzeje raz kaloryfery a raz podłogówkę, na innych parametrach. Tylko trzeba mieć pompę co to potrafi i hydraulike podłączoną w sposób który to umożliwia
  • Odpowiedz
@zibizz1: nie znajdziesz takich pomp, to kwestia albo sterowania elektronicznego (rok temu pisałem o takich przełącznikach już nie pamietam jak sie nazywają..) albo grawitacyjnego rozprowadzenia, u mnie te ostatnie na rozgałezieniach na dole w kotłowni potrafiło się zblokować jak tej zimy podłączałem całość - a rury mam min. 1,5 cala
  • Odpowiedz
@zibizz1: to tez zależy jak duży pokój, ocieplony, który strona nagrzania, itd.. i jakie grzejniki.. u mnie na żeliwnych z 20 żeberek myślisz że pompa ciepa dałaby radę? raczej nie ma szans porównując zuzycie w kwh energii gazowej/drewana do mocy cieplej ów pompy

dobre schematy jak ustawić pompę, ale moim zdaniem na elektronikę szkoda kasy, lepiej dać lepsze zawory..

Problem jest trochę inny, o ile do podłogówki producenci jeszcze dają części w miarę, to już do kominków mają wyj..ne :-( totalnie, a tam temperatury idą dużo większe (z płaszczem oczywiście) nawet rotametru nie da się znaleźć powyżej 80 stopni żeby nie pękł.. (słabsze trochę się boję, jak się zagrzeje moze być nieciekawie), w efekcie jak mam starszą osobę i muszę zostawić sprzęt na ogniu, to mam obawy czy jak się nie zagotuje..
  • Odpowiedz
@nutka-instrumentalnews: 20 cm styropianu plus 10 na podłodze nad piwnicą. Poddasze 40 cm wełny na krzyż plus docieplenie celulozą wdmuchiwaną. Klatki schodowej nie mam, tylko schody na piętro. Grzejniki jakieś normalne jak grzejniki. 6 lat temu kupowane.
  • Odpowiedz
@Gilim: a u mnie z 1/2 do tego trzeba dorzucić.. ale to wina lokatorów także d..ile to nieskończoności.. potrafią spuścić całą wode z wymiennika 200 litrów myjąc garnki a potem się pytają czy maja myć się w zimnej wodzie :-(

wtedy idzie gazu bardzo dużo..

ps. nie myślałeś o kominku z płaszczem to masz jedno piętro (rozprowadenie ciepła dajesz) praktycznie bez kosztów ogrzewanie..

i nie ma aż takich ograniczęń smogowych
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@adeo1987:

Po co się daje mieszacze do podłogówki?
Po to by obniżyć temperaturę by beton nie popękał. Piec da radę 80 stopni zrobić a beton jak dostanie 80 stopni to szlag go trafi.
Można przy pompie ciepła wywalić mieszalnik albo go skręcić mocno bo pompa nie da wysokich temperatur, ale jeśli został tam piec gazowy to powinien zostać też mieszacz.
Dodatkowo czy pompa co obgania kaloryfery da radę też podłogowe
  • Odpowiedz