#pompaciepla orientuje sie ktos jaki jest powod zeby klme ktora ogrzewa powietrze przerobic na taka ktora grzeje wode w podlogowce ? co jest tego powdoem, przeciez ilosc ciepla dostarczanego jest taka sama ?
Wszystko
Najnowsze
Archiwum
5
Jak działa powietrzna pompa ciepła? Co trzeba wiedzieć, żeby dobrze wybrać?

Powietrzna pompa ciepła jest najmniej kłopotliwa. Jak działa? Do pozyskiwania ciepła nie potrzebuje żadnej zewnętrznej instalacji.
z- 0
- #
- #
- #
- #
- #
- #

KrowkaAtomowka
- 0

Mirkomil
- 1
@KrowkaAtomowka: to dobry pomysł

KrowkaAtomowka
- 0
@Xargo1: o dzięki za info, orientuję się w hydraulice bo parę kotłów gazowych juz powiesiłem i podlaczylem ale dopiero czytam o pompach. Uwierz ze wolla bym dołożyć parę tys i mieć gotowa jednostkę niż szukać oszczędności rzędu 4k na przerabianie klimy. Ale 20k to bez sensu bo mi się nigdy nie zwróci.
- 0
Mireczki, wczoraj zamontowano u mnie #pompaciepla , mam instalacje na górnym piętrze 40 % grzejników , 60% podłogówki, został zdemontowany zawór mieszający, temperatura zasilania 45 i powrót w podłogówce po nocy dalej jest chłodny, czy to normalne? (podłoga ciepła) #hydraulika ,dodam że nie działają rotometry przepływów
@nutka-instrumentalnews: Niby po polsku ale nic z tego nie zrozumiałem.
@nutka-instrumentalnews: gadasz takie głupoty, że nawet nie wiem jak to skomentować.
@adeo1987: Daj się podłogówce wygrzać, kilkanaście godzin to może być za mało. Jak podłoga złapie temperaturę, to przestanie przyjmować tyle ciepła i temperatura powrotu wzrośnie. Ale też nie spodziewaj się nie wiadomo jakiej temperatury, u mnie przy pełnej podłogówce powrót to obecnie jakieś 23 - 25 stopni.
@adeo1987: Daj się podłogówce wygrzać, kilkanaście godzin to może być za mało. Jak podłoga złapie temperaturę, to przestanie przyjmować tyle ciepła i temperatura powrotu wzrośnie. Ale też nie spodziewaj się nie wiadomo jakiej temperatury, u mnie przy pełnej podłogówce powrót to obecnie jakieś 23 - 25 stopni.
#pompaciepla hej czy taka pompa ciepla panasonic 16kw za 26k to juz jest kompletny zestaw czy trzeba cos do tego dokupic jakas jeszcze lodowke ktora bedzie stala w srodku ?
https://swatt.pl/pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-hp-16-kw-monoblok-h-3647
https://swatt.pl/pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-hp-16-kw-monoblok-h-3647
- 1
@KrowkaAtomowka: split lepszy bo nie ma ryzyka że zamarznie gdy nie będzie w zimę długo prądu
monoblok dobry bo sam jesteś w stanie zamontować
moc na etykiecie różnych producentów mało znaczy, lepiej mieć chyba jedno urządzenie, urządzenia mają często opcje pracy w grupie np kaskadowo, ale to sie używa jak nie ma w katalogu już takiej mocy jak trzeba (szkoły, szpitale itp)
monoblok dobry bo sam jesteś w stanie zamontować
moc na etykiecie różnych producentów mało znaczy, lepiej mieć chyba jedno urządzenie, urządzenia mają często opcje pracy w grupie np kaskadowo, ale to sie używa jak nie ma w katalogu już takiej mocy jak trzeba (szkoły, szpitale itp)
- 0
@KrowkaAtomowka: pompą steruje automatyka pompy ciepła. Mogę albo zmienić na słabszą albo nękać producenta o dołożenie opcji ustawianie max obrotów jak to ma miejsce w kotłach
- 0
Czy przenośny klimatyzator do ogrzewania ma w ogóle sens?
Bo na moje to jedyne co to robi, to schładza ciepłe powietrze z pokoju i wypluwa na zewnątrz, czyli nie działa to jak prawdziwa pompa ciepła.
Chciałem sobie to wziąć jako ogrzewanie do garażu, ale po pierwszym teście okazało się, że nic nie grzeje, i teraz nie wiem, czy ja coś źle zrobiłem, czy to po prostu jest lipa.
#klimatyzacja #
Bo na moje to jedyne co to robi, to schładza ciepłe powietrze z pokoju i wypluwa na zewnątrz, czyli nie działa to jak prawdziwa pompa ciepła.
Chciałem sobie to wziąć jako ogrzewanie do garażu, ale po pierwszym teście okazało się, że nic nie grzeje, i teraz nie wiem, czy ja coś źle zrobiłem, czy to po prostu jest lipa.
#klimatyzacja #
- 0
Dom jeszcze w wykończeniu, nie chcę niepotrzebnie grzać za bardzo, a ustawienie wody w PC to min 25*C, czy jak ustawię tryb chłodzenia i dam np. 20*C to to zabangla?
#pompaciepla
#pompaciepla
- 1
@barto125: no raczej nie. A nie ma tam harmonogramu? żeby grzała tylko w jakiś godzinach?
@barto125: Pomijając kwestie czy zadziała czy nie, przy temperaturze 20 stopni nie będzie miało wystarczająco energii do defrostu, będzie załączać grzałki. Nie napisałeś nawet jaki model, jaki typ pompy, jakieś bufory?
I pamiętaj że jak dom wyziębiony to chwilę mu zajmie osiągnięcie zadanej temperatury...
I pamiętaj że jak dom wyziębiony to chwilę mu zajmie osiągnięcie zadanej temperatury...
- 1
Panowie poważna sprawa.
Mam poniemiecki dom który w latach dwutysięcznych został ocieplony w tamtejszym standardzie. Na ściany częściowo z cegły 24cm, częściowo w suporeksu 12cm zostało dołożone styropianu w zależności od grubości ścian od 15 do 20cm. Okna pcv dwuszybowe, część trzy szybowe.
Powierzchnia użytkowa na dwóch kondygnacjach to łącznie ok 160mkw.
Obecnie ogrzewany jest "kopciuchem" o mocy 10-12kW, nie pamiętam dokładnie. Opalany sezonowanym drewnem.
Jest on raczej wystarczający bo paląc na
Mam poniemiecki dom który w latach dwutysięcznych został ocieplony w tamtejszym standardzie. Na ściany częściowo z cegły 24cm, częściowo w suporeksu 12cm zostało dołożone styropianu w zależności od grubości ścian od 15 do 20cm. Okna pcv dwuszybowe, część trzy szybowe.
Powierzchnia użytkowa na dwóch kondygnacjach to łącznie ok 160mkw.
Obecnie ogrzewany jest "kopciuchem" o mocy 10-12kW, nie pamiętam dokładnie. Opalany sezonowanym drewnem.
Jest on raczej wystarczający bo paląc na
- 3
@tomy86: pompa ciepła jest bardzo ok jeśli twoja instalacja CO pozwoli ogrzać dom przy niskiej temperaturze wody grzewczej.
Grzanie czystym prądem to albo jedli masz malutkie zapotrzebowanie na ciepło albo jeśli nie masz wyjścia.
Niestety nikt nie jest w stanie przewidzieć ile będzie kosztować gaz czy prąd za kilka lat i co będzie tańsze...
Osobiście poszedłem w mix pompa + gaz i wybór źródła będzie zależny od ceny.
Dodatkowo zaletą
Grzanie czystym prądem to albo jedli masz malutkie zapotrzebowanie na ciepło albo jeśli nie masz wyjścia.
Niestety nikt nie jest w stanie przewidzieć ile będzie kosztować gaz czy prąd za kilka lat i co będzie tańsze...
Osobiście poszedłem w mix pompa + gaz i wybór źródła będzie zależny od ceny.
Dodatkowo zaletą
@tomy86: Już tu się wielu wypowiadało, więc tylko dodam że pomysły w stylu "kotły elektryczne" to sobie wybij z głowy.
W tym roku już jadę na pompie ciepła (wcześniej ekogroszek) i koszty niższe niż przy ekogroszku. Jedna drobna uwaga - wybrałem gruntową pompę ciepła.
W tym roku już jadę na pompie ciepła (wcześniej ekogroszek) i koszty niższe niż przy ekogroszku. Jedna drobna uwaga - wybrałem gruntową pompę ciepła.
- 5
Rozważam pompę ciepła do nowego domu. Ale mam duży problem - nie jestem w stanie zrozumieć jak ona działa. Możecie mnie nazwać debilem, głupkiem czy idiotą i będziecie mieli rację, bo ja z tych filmików i artykułów nic nie rozumiem.
Wszędzie piszą: pompa ciepła pobiera ciepło z zewnątrz. No jak ma pobrać ciepło z zewnątrz jak tam jest -5?
Mógłby ktoś mi spróbować wyjaśnić jak najprostszymi słowami i jak kompletnemu debilowi jak
Wszędzie piszą: pompa ciepła pobiera ciepło z zewnątrz. No jak ma pobrać ciepło z zewnątrz jak tam jest -5?
Mógłby ktoś mi spróbować wyjaśnić jak najprostszymi słowami i jak kompletnemu debilowi jak
Komentarz usunięty przez autora
- 23
@robertx: ciepło to właściwość fizyczna a nie człowiecze odczucie :)
W ciele o temp -10 st C nadal jest ciepło mimo że my uważamy że jest zimne (zimno fizycznie nie istnieje, jedynie brak ciepła w zerze absolutnym).
Podstawowe prawo termodynamiki mówi że ciepło przechodzi z ciała o większej temperaturze do tego o
W ciele o temp -10 st C nadal jest ciepło mimo że my uważamy że jest zimne (zimno fizycznie nie istnieje, jedynie brak ciepła w zerze absolutnym).
Podstawowe prawo termodynamiki mówi że ciepło przechodzi z ciała o większej temperaturze do tego o
Pany jak tym sterować ? Próba kręcenia tym motylkiem nic nie dsjez stawiają opór. Góra / dół w celu odblokowania też bez efektu. W domu jest podłogowka, w jednym pomieszczeniu jest wyraźnie chłodniej niż w pozostałych i chciałem zwiększyć przepływ.. #ogrzewanie #pompaciepla
@sir_pszemek zdejmij ten motylek do góry, złap całą dłonią i odkręć
- 0
@criskrzysiu serio ? Kurva próbuje ale mam wrażenie, że się to rozleci. Nie chcę się ruszyć.
- 2
Podróż do wnętrza ziemi czas zacząć.
#woda #ogrzewanie #pompaciepla
#konstruktorelektrykamator tag do obserwowania moich wysrywów.
#woda #ogrzewanie #pompaciepla
#konstruktorelektrykamator tag do obserwowania moich wysrywów.
źródło: comment_1638027348u5BTZGBwvUZZ3ae1xZtjKr.jpg
Pobierz- 1
Jeśli chodzi o przygotowanie teoretyczne to chyba mam odpowiednie źródła.
źródło: comment_1638035606RkprwyP8hJqxilxUzgXNPq.jpg
Pobierz- 1
@bambus94: masz tu cennik mercedesów https://www.alphainnotec.pl/assets/Uploads/Cennik-alpha-innotec-06-2021.pdf (ceny sugerowana netto)
mało kto wypełnia poprawnie odwierty, na mojej działce był odwiert geologiczny wykonany kilkadziesiąt lat temu i niczym nie był wypełniony, jako że to na górce to można było sobie kamyczek wrzucić i sporo się czekało na "chlup", tak popularne jest że po takim wykonaniu w studniach blisko odwiertu obniża się poziom wody lub w skrajnych przypadkach taka studnia może wyschnąć, ale
mało kto wypełnia poprawnie odwierty, na mojej działce był odwiert geologiczny wykonany kilkadziesiąt lat temu i niczym nie był wypełniony, jako że to na górce to można było sobie kamyczek wrzucić i sporo się czekało na "chlup", tak popularne jest że po takim wykonaniu w studniach blisko odwiertu obniża się poziom wody lub w skrajnych przypadkach taka studnia może wyschnąć, ale
- 1
szukam kogoś z politechniki krakowskiej najlepiej na specjalności urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne, potrzebuje materiałów do nauki i jak ewentualnie grupy na fb
#pk #studbaza #pompaciepla
#pk #studbaza #pompaciepla
Witam, czy pompa ciepła 5kw starczy do domu ok 90m2 z grzejnikami? Dom nie jest nowy. Ogrzewanie +woda
#pompaciepla #fotowoltaika #ogrzewanie #pytaniedoeksperta
#pompaciepla #fotowoltaika #ogrzewanie #pytaniedoeksperta
- 1
@zielinski998: dobrze zaizolowane 150m2 parter + poddasze. Przy -20 na dworze potrzeba ~8kW. Nie zapominaj o grzaniu cwu, moja 10kW w zimę 20% czasu pracuje na cwu
@swistak33: mam dom 180m2 po podłodze , 130m2 użytkowej, 20cm styropianu na ścianach + 30cm wełny. Mam pompę 9kW i tak szczerze to jest deko za duża. U Ciebie celowałbym w 5 - 6kW (a jak masz obawy czy da radę to dorzucił grzałkę w razie czego). Pamiętaj, że pomp nie dociera się jak źródło szczytowe, bo pompa de facto jest urządzeniem biwalentnym - w największe mrozy ma chodzić na
Mam opcje, dofinansowanie z ue na fotowoltaike 10kwp i pompę ciepła do domu. Całość wyniesienie mnie 16-20k PLN, jedyny problem to to że wchodzę w interes na nowych zasadach rozliczania. Jak myślicie warto w to wejść? Aktualnie eko groszek, jedyna alternatywa to gaz
#fotowoltaika #pompaciepla #remontujzwykopem
#fotowoltaika #pompaciepla #remontujzwykopem
Gdzie takie truskawki rozdają?
- 2
@Mateos2 nie ma opcji kupic pompę ciepła i 10kwp fotowoltaiki za 16k
Czy ktoś z Mireczków obeznanych w temacie #pompaciepla mógłby polecić jakieś rzetelne źródła z których warto zaczerpnąć wiedzę na ten temat?
Może jakieś konkretne szkolenie, które warto odbyć, aby móc oferować sprzedaż/montaż?
#budownictwo #pompyciepla #oze #pytanie
Może jakieś konkretne szkolenie, które warto odbyć, aby móc oferować sprzedaż/montaż?
#budownictwo #pompyciepla #oze #pytanie
- 0
@piterszoniusz: Oczywiście, że nie w ten sposób ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A na studia to już chyba za późno :) mój ojciec jest instalatorem, ale pracuje w Januszexie ze znajomym i ma już trochę dość. Chciałby coś na własny rachunek w tym temacie podziałać. Tym bardziej, że ma świetne opinie jako fachowiec. A pompy ciepła są przyszłościowe, więc pomyślałem, że prócz tradycyjnych usług „wod-kan-co” pomóc mu
A na studia to już chyba za późno :) mój ojciec jest instalatorem, ale pracuje w Januszexie ze znajomym i ma już trochę dość. Chciałby coś na własny rachunek w tym temacie podziałać. Tym bardziej, że ma świetne opinie jako fachowiec. A pompy ciepła są przyszłościowe, więc pomyślałem, że prócz tradycyjnych usług „wod-kan-co” pomóc mu
@szrono to wypada jeszcze się oczytać w chłodnictwie lub u kogoś popracować. Sprawdź jeszcze na ile jest chłonny lokalny rynek bo z jednej pompy na miesiąc raczej ciężko będzie wyżyć jak chcesz mieć konkurencyjne ceny montażu.
- 0
Mireczki ma ktoś może na sprzedaż zbiornik CWU do #pompaciepla ? 200L najlepiej nierdzewka?
- 0
Mireczki jak to jest ze zbiornikiem CWU do #pompaciepla ? musi być specjalny ? lepiej jak 1 czy 2 wężownice ? coś konkretnego polecicie?
@adeo1987 bieg powinienem być sterowany pwm czyli pompa sama dobiera prędkość wirnika
@adeo1987 oszczędniej szeregowo tym bardziej jeśli są grzejniki jak podłogówka to można równolegle ale dojdą koszta dodatkowej pompy obiegowej. Ogólnie trzeba przeliczyć opory jakie ma instalacja i jaki przeplyw minimalny musi mieć pompa obiegowa centrali tak żeby zostawić jej zapas do modulacji Dt
Będę miał pomieszczenie "kotłownie" w głębi budynku. Mam już wylanego chudziaka. Pod pompe ciepła trzeba na zewnątrz budynku wyprowadzić rure kanalizacyjną ? Co jo mom teraz począć kuć chudziaka ?
#budujzwykopem #budownictwo #pompaciepla
#budujzwykopem #budownictwo #pompaciepla
@Wontensso: w kotłowni odpływ jest potrzebny tylko jak będziesz chodził dom pompą lub jeżeli chcesz podpiąć zrzut wody z zaworów bezpieczeństwa. W innym przypadku możesz sobie darować odpływy
@Wontensso a nie masz rynny za ścianą żeby podłączyć skropliny itp?
Cześć, jak najlepiej przygotować pomieszczenie "kotłownie" pod pompe ciepła ? jeśli chodzi o instalacje elektryczną ?
#pompaciepla #budujzwykopem #budowadomu #budownictwo
#pompaciepla #budujzwykopem #budowadomu #budownictwo
- 0
czy zbiornik buforowy jest potrzebny do każdej pompy?
#pompaciepla
#pompaciepla
hej mirki, pomóżcie mi proszę zdecydować
dom dwurodzinny, jedno przyłącze z #tauron, taryfa G12 (rozliczamy się między sobą podlicznikiem)
jutro wjeżdża 9kwp na dach, za miesiąc #pompaciepla ale tylko dla drugiej rodziny
dom dwurodzinny, jedno przyłącze z #tauron, taryfa G12 (rozliczamy się między sobą podlicznikiem)
jutro wjeżdża 9kwp na dach, za miesiąc #pompaciepla ale tylko dla drugiej rodziny
65% to zużycie dziennej (droższej) do 35% nocnej
@stabilnie_: i serio przez 2 lata tak zesice płacili?
- 2
@stabilnie_: G12 ma sens jak się zużywa więcej nocnej. Moim zdaniem skoro tak dobrze potraficie z tego korzystać to lepiej przejść na G11

















