#pompaciepla orientuje sie ktos jaki jest powod zeby klme ktora ogrzewa powietrze przerobic na taka ktora grzeje wode w podlogowce ? co jest tego powdoem, przeciez ilosc ciepla dostarczanego jest taka sama ?
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Xargo1: o dzięki za info, orientuję się w hydraulice bo parę kotłów gazowych juz powiesiłem i podlaczylem ale dopiero czytam o pompach. Uwierz ze wolla bym dołożyć parę tys i mieć gotowa jednostkę niż szukać oszczędności rzędu 4k na przerabianie klimy. Ale 20k to bez sensu bo mi się nigdy nie zwróci.
  • Odpowiedz
Mireczki, wczoraj zamontowano u mnie #pompaciepla , mam instalacje na górnym piętrze 40 % grzejników , 60% podłogówki, został zdemontowany zawór mieszający, temperatura zasilania 45 i powrót w podłogówce po nocy dalej jest chłodny, czy to normalne? (podłoga ciepła) #hydraulika ,dodam że nie działają rotometry przepływów
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@nutka-instrumentalnews: gadasz takie głupoty, że nawet nie wiem jak to skomentować.

@adeo1987: Daj się podłogówce wygrzać, kilkanaście godzin to może być za mało. Jak podłoga złapie temperaturę, to przestanie przyjmować tyle ciepła i temperatura powrotu wzrośnie. Ale też nie spodziewaj się nie wiadomo jakiej temperatury, u mnie przy pełnej podłogówce powrót to obecnie jakieś 23 - 25 stopni.
  • Odpowiedz
@KrowkaAtomowka: split lepszy bo nie ma ryzyka że zamarznie gdy nie będzie w zimę długo prądu
monoblok dobry bo sam jesteś w stanie zamontować
moc na etykiecie różnych producentów mało znaczy, lepiej mieć chyba jedno urządzenie, urządzenia mają często opcje pracy w grupie np kaskadowo, ale to sie używa jak nie ma w katalogu już takiej mocy jak trzeba (szkoły, szpitale itp)
  • Odpowiedz
Czy przenośny klimatyzator do ogrzewania ma w ogóle sens?
Bo na moje to jedyne co to robi, to schładza ciepłe powietrze z pokoju i wypluwa na zewnątrz, czyli nie działa to jak prawdziwa pompa ciepła.

Chciałem sobie to wziąć jako ogrzewanie do garażu, ale po pierwszym teście okazało się, że nic nie grzeje, i teraz nie wiem, czy ja coś źle zrobiłem, czy to po prostu jest lipa.

#klimatyzacja #
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Dom jeszcze w wykończeniu, nie chcę niepotrzebnie grzać za bardzo, a ustawienie wody w PC to min 25*C, czy jak ustawię tryb chłodzenia i dam np. 20*C to to zabangla?
#pompaciepla
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@barto125: Pomijając kwestie czy zadziała czy nie, przy temperaturze 20 stopni nie będzie miało wystarczająco energii do defrostu, będzie załączać grzałki. Nie napisałeś nawet jaki model, jaki typ pompy, jakieś bufory?
I pamiętaj że jak dom wyziębiony to chwilę mu zajmie osiągnięcie zadanej temperatury...
  • Odpowiedz
Panowie poważna sprawa.

Mam poniemiecki dom który w latach dwutysięcznych został ocieplony w tamtejszym standardzie. Na ściany częściowo z cegły 24cm, częściowo w suporeksu 12cm zostało dołożone styropianu w zależności od grubości ścian od 15 do 20cm. Okna pcv dwuszybowe, część trzy szybowe.
Powierzchnia użytkowa na dwóch kondygnacjach to łącznie ok 160mkw.
Obecnie ogrzewany jest "kopciuchem" o mocy 10-12kW, nie pamiętam dokładnie. Opalany sezonowanym drewnem.
Jest on raczej wystarczający bo paląc na
  • 31
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@tomy86: pompa ciepła jest bardzo ok jeśli twoja instalacja CO pozwoli ogrzać dom przy niskiej temperaturze wody grzewczej.
Grzanie czystym prądem to albo jedli masz malutkie zapotrzebowanie na ciepło albo jeśli nie masz wyjścia.
Niestety nikt nie jest w stanie przewidzieć ile będzie kosztować gaz czy prąd za kilka lat i co będzie tańsze...
Osobiście poszedłem w mix pompa + gaz i wybór źródła będzie zależny od ceny.
Dodatkowo zaletą
  • Odpowiedz
@tomy86: Już tu się wielu wypowiadało, więc tylko dodam że pomysły w stylu "kotły elektryczne" to sobie wybij z głowy.

W tym roku już jadę na pompie ciepła (wcześniej ekogroszek) i koszty niższe niż przy ekogroszku. Jedna drobna uwaga - wybrałem gruntową pompę ciepła.
  • Odpowiedz
Rozważam pompę ciepła do nowego domu. Ale mam duży problem - nie jestem w stanie zrozumieć jak ona działa. Możecie mnie nazwać debilem, głupkiem czy idiotą i będziecie mieli rację, bo ja z tych filmików i artykułów nic nie rozumiem.

Wszędzie piszą: pompa ciepła pobiera ciepło z zewnątrz. No jak ma pobrać ciepło z zewnątrz jak tam jest -5?

Mógłby ktoś mi spróbować wyjaśnić jak najprostszymi słowami i jak kompletnemu debilowi jak
  • 60
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@robertx: ciepło to właściwość fizyczna a nie człowiecze odczucie :)

W ciele o temp -10 st C nadal jest ciepło mimo że my uważamy że jest zimne (zimno fizycznie nie istnieje, jedynie brak ciepła w zerze absolutnym).

Podstawowe prawo termodynamiki mówi że ciepło przechodzi z ciała o większej temperaturze do tego o
  • Odpowiedz
Pany jak tym sterować ? Próba kręcenia tym motylkiem nic nie dsjez stawiają opór. Góra / dół w celu odblokowania też bez efektu. W domu jest podłogowka, w jednym pomieszczeniu jest wyraźnie chłodniej niż w pozostałych i chciałem zwiększyć przepływ.. #ogrzewanie #pompaciepla
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bambus94: masz tu cennik mercedesów https://www.alphainnotec.pl/assets/Uploads/Cennik-alpha-innotec-06-2021.pdf (ceny sugerowana netto)

mało kto wypełnia poprawnie odwierty, na mojej działce był odwiert geologiczny wykonany kilkadziesiąt lat temu i niczym nie był wypełniony, jako że to na górce to można było sobie kamyczek wrzucić i sporo się czekało na "chlup", tak popularne jest że po takim wykonaniu w studniach blisko odwiertu obniża się poziom wody lub w skrajnych przypadkach taka studnia może wyschnąć, ale
  • Odpowiedz
szukam kogoś z politechniki krakowskiej najlepiej na specjalności urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne, potrzebuje materiałów do nauki i jak ewentualnie grupy na fb

#pk #studbaza #pompaciepla
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@swistak33: mam dom 180m2 po podłodze , 130m2 użytkowej, 20cm styropianu na ścianach + 30cm wełny. Mam pompę 9kW i tak szczerze to jest deko za duża. U Ciebie celowałbym w 5 - 6kW (a jak masz obawy czy da radę to dorzucił grzałkę w razie czego). Pamiętaj, że pomp nie dociera się jak źródło szczytowe, bo pompa de facto jest urządzeniem biwalentnym - w największe mrozy ma chodzić na
  • Odpowiedz
Mam opcje, dofinansowanie z ue na fotowoltaike 10kwp i pompę ciepła do domu. Całość wyniesienie mnie 16-20k PLN, jedyny problem to to że wchodzę w interes na nowych zasadach rozliczania. Jak myślicie warto w to wejść? Aktualnie eko groszek, jedyna alternatywa to gaz
#fotowoltaika #pompaciepla #remontujzwykopem
  • 32
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy ktoś z Mireczków obeznanych w temacie #pompaciepla mógłby polecić jakieś rzetelne źródła z których warto zaczerpnąć wiedzę na ten temat?
Może jakieś konkretne szkolenie, które warto odbyć, aby móc oferować sprzedaż/montaż?

#budownictwo #pompyciepla #oze #pytanie
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@piterszoniusz: Oczywiście, że nie w ten sposób ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A na studia to już chyba za późno :) mój ojciec jest instalatorem, ale pracuje w Januszexie ze znajomym i ma już trochę dość. Chciałby coś na własny rachunek w tym temacie podziałać. Tym bardziej, że ma świetne opinie jako fachowiec. A pompy ciepła są przyszłościowe, więc pomyślałem, że prócz tradycyjnych usług „wod-kan-co” pomóc mu
  • Odpowiedz
@szrono to wypada jeszcze się oczytać w chłodnictwie lub u kogoś popracować. Sprawdź jeszcze na ile jest chłonny lokalny rynek bo z jednej pompy na miesiąc raczej ciężko będzie wyżyć jak chcesz mieć konkurencyjne ceny montażu.
  • Odpowiedz
@adeo1987 oszczędniej szeregowo tym bardziej jeśli są grzejniki jak podłogówka to można równolegle ale dojdą koszta dodatkowej pompy obiegowej. Ogólnie trzeba przeliczyć opory jakie ma instalacja i jaki przeplyw minimalny musi mieć pompa obiegowa centrali tak żeby zostawić jej zapas do modulacji Dt
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Wontensso: w kotłowni odpływ jest potrzebny tylko jak będziesz chodził dom pompą lub jeżeli chcesz podpiąć zrzut wody z zaworów bezpieczeństwa. W innym przypadku możesz sobie darować odpływy
  • Odpowiedz
hej mirki, pomóżcie mi proszę zdecydować

dom dwurodzinny, jedno przyłącze z #tauron, taryfa G12 (rozliczamy się między sobą podlicznikiem)

jutro wjeżdża 9kwp na dach, za miesiąc #pompaciepla ale tylko dla drugiej rodziny
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach