Wpis z mikrobloga

@KrowkaAtomowka: split lepszy bo nie ma ryzyka że zamarznie gdy nie będzie w zimę długo prądu
monoblok dobry bo sam jesteś w stanie zamontować
moc na etykiecie różnych producentów mało znaczy, lepiej mieć chyba jedno urządzenie, urządzenia mają często opcje pracy w grupie np kaskadowo, ale to sie używa jak nie ma w katalogu już takiej mocy jak trzeba (szkoły, szpitale itp)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mateos2: ja bym chcial połączyć w kaskadzie z kotłem gazowym który będzie się włączał w temp ok zera a pompa tylko na okresy przejściowe. Więc nawet 6kw wystarczy. Tylko muszę policzyć czy mi się opłaca i ile mogę na to wydać pieniędzy żeby miało sens. Jak monoblok to zalejee glikolem a w środku albo wymienił albo bufor. Chyba że split to nawet prosto w sieć.
@KrowkaAtomowka: opłaca się. Typowy układ biwalentny. Tania pompa wystarczy. Pytanie ile kw potrzebujesz w zero stopni żeby dało radę. Jak za nisko weźmiesz to będzie też problem bo nigdy nie nagrzeje.
9kw wychodzi kosztowo sensownie a powinno wystarczyć w większości wypadków.
4-5k PLN można już kupić coś chińskiego na dobrych komponentach
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mateos2: ale te wszystkie wyliczenia 9k to są na temp np minus 10, dobrze ocieplony dom jak na dworze jest ok 2 stopnie dużo nie potrzebuje.

Jak wezmę za duza pompę to będzie taktować, lepiej coś bardziej dobranego.

Widzisz monoblok nie jest mi po drodze bo w moim przypadku musiał bym zalewać glikolem żeby nie zamarzło jak bym robił postoje na parę dni.

Dlatego lepiej split ale splity są droższe dlatego
@KrowkaAtomowka: jak masz bufor z wężownicą to monoblok on off jest okey.
Zalewasz obwód glikolem i grzejesz bufor do 40 czy 45.
Ja nie mam więc wybór był oczywisty - split z inverterem i pompą PWM.
Zaoszczędziłem na grzałce bo i tak nie będę używał.
Jedyny błąd to wziąłem za mocną pompę obiegowa do tego
@KrowkaAtomowka: hałas plus strasznie szybko podbiera ciepła wodę ze sprzęgła - delta na obiegach co jest dużo wyższa niż na wodzie grzewczej. Automatyka pompy nie ma de facto widoczności parametrów. Nic dużego ale niektórzy lubią jak jest blisko ideałów ;)