@zielinski998: odpowiednia instalacja sobie poradzi. Trzeba zaobserwować przy jakiej temperaturze jaka temperatura idzie na kaloryfery. U niektórych przy -10 na dworze idzie 40 stopni a u innego już 60 stopni. Im większa temperatura zasilania tym mniejszy sens montażu pompy ciepła
  • Odpowiedz
@zielinski998: da się. Projekt domu powinien mieć obliczenia grzejników.
Poza tym z autopsji powinno się wiedzieć jaką temperaturę musza mieć grzejniki w zimie żeby było ciepło w domu.
U mnie 45 stopni na grzejnikach wystarcza do -5 spokojnie więc pompa jako dodatkowe źródło ma sens. Poniżej -10 odpalę gaz najwyżej
  • Odpowiedz
Szybkie pytanko. Uruchamialiśmy wczoraj pierwszy raz pompę ciepła (mitsubishi 8kw), żeby zacząć wygrzewać podłogówkę przed wprowadzką i zauważyłem ze dość często wspomagała się grzałką, a dzisiaj patrzę i w ciągu jednego dnia pompa pobrała 35kwh prądu. Czy to normalne przy rozruchu? Bo trochę mnie ten pobór zaniepokoił xD
#pompaciepla #ogrzewanie
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@dawid121213: zdecydowanie, jest to łatwiejszy i bardziej intuicyjny program.

Mogę tylko dodać od siebie, że u mnie na studiach te parę lat temu, jak był projekt ozc+ jakieś grzejniki to wymagany był sankom, jako odgórnie narzucony program na uczelni. Ale też pokazywali nam jak go użyć, były normalnie zajęcia z obsługi tego programu.

W pracy używamy instalsofta 4 do projektów, które należy szybko wykonać.
Natomiast od roku wdrażamy sankoma z
  • Odpowiedz
@Zapaczony: przecież żeby uziom działał musi mieć odpowiednią rezystancję, żeby mieć odpowiednią rezystancję musi być odpowiednio głęboko pogrążony. Jeżeli rezystancja uziemienia będzie zbyt wysoka to Twoje zabezpieczenia mogą nie zadziałać (duże znaczenie ma tu układ sieci)

dodam jeszcze, że nieraz uziom pogrążony na 9m jest niewystarczający więc wbija się takich uziomów kilka i je łączy
  • Odpowiedz
  • 2
@janusz-lece Panasonic Aquarea 9kw 3 fazy seria H, 2 obiegi grzewcze (podłogówka + grzejniki) modernizacja (wcześniej był ekogroszek), dodatkowy moduł internetowy, bufor 50l., cwu 200l., wczoraj zakończony montaż - niecałe 34 000 brutto (VAT 8%). Jakbym wziął nowszą wersję J (ma dużo plusów, ale i duży spadek mocy przy dużych mrozach - w moim domu chyba lepiej sprawdzi się H) to zapłaciłbym 30 500. Panasonic to taki średniak. Montaż przez właściciela
  • Odpowiedz
Właśnie otrzymałem warunki przyłączenia od dostawcy energii: 13kW - zabezpieczenie główne 25A. Zastanawiam sie czy to jednak nie bedzie za mało. Czy nie lepiej wnioskować o 20kW i zabezpieczenie 32A?
Czy ktoś moze podzielić sie swoim doświadczeniem?
#pompaciepla
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Don_Lopez: 25A w zupełności wystarczy, jeśli pompa 3fazowa. Ja mam piki do 6kW. Wystarczy płytę indukcyjna podpiąć pod inne fazy niż piekarnik.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Don_Lopez: jak masz mały dom (do około 150m2), który spełnia wymagania WT2021 to będziesz potrzebował pompy nie większej jak 7 - 9kW, a te z reguły są jednofazowe. Od biedy jak poświęcisz jedną fazę wyłącznie na pompę ciepła to powinno być ok, ale ja osobiście bym przyłącze zwiększył dla świętego spokoju
  • Odpowiedz
@wracam_po_dark_mode: Mam swoje dane, ze swojego doświadczenia.

LG Therma 9kw - przez ostatnie 3 lata średni wynik to 4000-4500kwh
dom 120 m2 - 15 cm białego na ścianach, 30 wełny, 10 białego w podłodze. 4 os.

Rób PC powietrzną, wszędzie podłogówka, albo klimakonwektory - grzeją i chłodzą - chłodzenie też będziesz potrzebował.
  • Odpowiedz
@adeo1987: Całe poddasze, tzn. 3 pokoje po 15m2, plus drabinka w łazience.
Do grzejników musisz mieć bufor - przynajmniej te 80 litrów.
Jeżeli masz grzejniki, wystarczy że je powiększysz, jeżeli jesteś w trakcie budowy i chcesz grzejniki, błagam, rób podłogówkę.

... Pytaj śmiało :)
  • Odpowiedz
@skurvil: Musisz poczytać sobie, jeśli chcesz otworzyć jdg z montażem pomp to musisz mieć certyfikat personalny + na firmę. Jeśli chcesz iść do jakiejś firmy to tylko personalny. Są różne kursy przygotowujące do certyfikatu, krótsze, dłuższe, zależy jaką wiedzę masz teraz
  • Odpowiedz
Mam pompe ciepła cwo, coś takiego: link, trochę z niej śmierdzi stęchlizną jak chodzi, czyściłem ją pryskając na parownik środkiem na grzyba ale to nie usunęło do końca problemu. Mogę w dolot przystawić rurę z ozonatora i tak ją wyczyścić? Nic się jej nie stanie? ( ͡º ͜ʖ͡º)
#budujzwykopem #klimatyzacja #pompaciepla
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Poradzicie co i jak wybrać, na co zwrócić uwagę itp.!

Do mieszkania podłączonego do ogrzewania miejskiego lepiej jest wybrać boiler pojemnościowy czy jednak iść w pompę ciepła?

Czy 80 litrów wystarczy dla 2 osób?

Jakich
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@mala_rybka:

Do mieszkania podłączonego do ogrzewania miejskiego lepiej jest wybrać boiler pojemnościowy czy jednak iść w pompę ciepła?


Ale po co, jak jest miejskie ogrzewanie?
  • Odpowiedz
@mala_rybka jestem instalatorem nibe Biawar. Urządzenia naprawdę porządne jeśli chodzi o wykonanie i żywotność. W przypadku cwu mają rozwiązanie pompy ciepła do cwu mała jednostka około 1. 3 kw za coś koło 10tys zł. Są też zintegrowane rozwiązania z zbiornikiem na cwu w jednym i bardzo wydajną sprężarką.
  • Odpowiedz
@panzmarszrutkiwbiszkeku: 4 k robocizna kotłowni, nowy zbiornik na cwu, nowe graty ( rurki, zawory, filtry ), czasem bufor. Więc 10k minimum przy wersji wygodnej.

Ja 3 lata temu, niespodziewanie przyciśnięty przez los, musiałem szybciorem kupić pompę do ogrzewania domu.
Znalazłem w necie hurtownię, która montowała pompy, bez hydrauliki. Zapłaciłem za to 13k.
Do tego znalazłem hydraulika, który po godzinach sobie dorabiał i zamknąłem się w 20k. Da się. Ale polecam
  • Odpowiedz
@kuncfot: @Wontensso: chłodzenie pompą to tylko chwyt marketingowy... owszem, da się schłodzić podłogówką ale tylko do odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach

Chłodziłem w czerwcu przy wilgotności 45-55% i z 24 stopni robiło się 21 stopni ale gdy zwiększyła się wilgotność to chłodzenie nie ma sensu. Przy wilgotności powietrza 65% nie zejdziesz z temp zasilania poniżej 20 stopni bo punkt rosy jest już w tej okolicy a chłodzenie 20
  • Odpowiedz
@Shatter: Nie mam gazu na działce. Kto powiedział ze ta pompa to się musi zwrócić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
To jest wygoda, bezobsługowe ogrzewanie domu. Nie buduje komina przy pompie i rekuperacji wiec to już na +.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@janusz-lece: baitclikiwanie głównie, treść dla tłumu, nastawiony na wywieranie emocji głównie negatywnych, oceniam słabo. Lepszy jest kanał panele fotowoltaiczne z panem z Rzeszowa, ale tam mało o pompie.
  • Odpowiedz
Drogie Mirasy, mocno zastanawiam się nad kupnem połowy bliźniaka w stanie deweloperskim. Mankamentem jest to, że w tej miejscowości nie został jeszcze pociągnięty gaz do nowych budynków. W takim razie jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się być pompa ciepła. Możecie podpowiedzieć czy warto łączyć pompę i fotowoltaikę bo nowe przepisy trochę uderzają w użytkowników tego rozwiązania? A jeśli pompa, to jakiego typu najlepsza? Dom w standardzie wykończenia będzie miał również grzanie podłogowe.
#
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Możesz dodatkowo wspomagać się promiennikami ciepła (dzisiaj są naprawdę designerskie).


@Iskaryota: xD, po co jak będzie miał pompę? Taki promiennik ma COP = 1 czyli prądożerny szrot. Już taniej by było wspomagać się klimatyzacją ... oh wait.

Może dałoby się zaprojektować tak układ by później można było dostawić jakiś piec wspomagający pracę PC.

w jakim celu?
  • Odpowiedz
@Crow7422: Jeżeli z uwagi na to, żeby w taryfie „nocnej” grzać bufor to nie jest to zbyt dobre rozwiązanie. Pojemność bufora w stosunki do pojemności cieplnej całego budynku jest znikoma. Co więcej grzeje się w okresie kiedy sprawność pompy jest mniejsza z uwagi na niższą temperaturę otoczenia…
  • Odpowiedz
Mireczki , jaka taryfa najlepsza pod pompę ciepła ? Zamierzam założyć fotowolotaikę i myślę o samochodzie elektrycznym, co doradzicie? Suszarke, pralkę, zmywarkę zawsze można opóźniać do tych tańszych godzin. Najbardziej się obawiam o pompę ciepła.. #fotowoltaika #pompaciepla #elektronika #elektryka
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@adeo1987: zależy jaki duży masz bufor ciepła, jak grube mury, wylewki, co będzie długo ciepło trzymać, to taryfa nocna będzie ok, jak jakaś lekka konstrukcja z mniejszą akumulacją, to zwykła g11
  • Odpowiedz
@adeo1987:
Weź taryfę G13 lub G12 a potem i tak będziesz podpisywał umowę kompleksową to sobie zmienisz na G11.

Porozmawiaj z wykonawcą ale nie handlowcem bo ci g...o wiedzą, tylko kolesiem, który przyjedzie ustawić sterownik).
Są pompy ciepła a dokładniej sprężarki, które nie lubią, kiedy się im przerywa bo to źle wpływa na ich trwałość.
Ogólne trwałość sprężarki liczy się ilością włączeń i wyłączeń. Więc będziesz wymuszał wyłączania w związku ze zmianą taryfy
  • Odpowiedz
Mirki z tagu #pompaciepla

korzystajac z okazji ze logistyke i transport z Chin mam opracowana chcialem pod swoim katem sciagnac sobie pompe ciepla od producenta (moja 10 letnia juz zaczyna umierac). Jako ze na palete i tak wejdzie kilka sztuk - gdyby ktos byl chetny i chcial dla siebe to dajcie znac - im wiecej sie zamowi tym nizsza cena zakupu i nizsza cena logistyki.
Do domu potrzebuje cos co
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki z tematu #ogrzewanie #klimatyzacja #pompaciepla
Znajomy posiada garaż/warsztacik na prywatne potrzeby, który powoli rozbudowuje itp.

I teraz pytanie jest jak rozwiązać temat ogrzewania. Nie ma go tam codziennie, był pomysł z kotłem i rozprowadzeniem ciepła jednak ma to swoje wady.
Targanie drzewa, węgla, rozpalanie, po sąsiedzku jest blok, garaż jest drewniany, ocieplony. Zużytego oleju palić nie zamierza.

Padł
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@hipodrom: Grzeje mocno miejscowo, a powietrze pozostaje wciąż jest zimne.
Jeśli jest się cały czas blisko promiennika, np przy stole nie jest źle, ale odchodząc 3 metry dalej jest zimno. Gdyby korzystać z warsztatu raz na miesiąc da się z tym żyć, ale jest to dalekie od "komfortowego" ogrzewania. Kupując ich większą ilość zużycie energii z kolei będzie wysokie.

Lepiej sprawuje się np nagrzewnica gazowa, nagrzewa całe pomieszczenie szybko, jest
  • Odpowiedz
@recznik_z_ikei:

Konkurencja wszędzie jest duża
Klientów w sezonie sporo, poza sezonem marnie
Zarobki ok ale bez szaleństw
Gówniany zestaw value to jakieś 6-8 tys, część można wypożyczyć np stacje odzysku. Porządne narzędzia 12-15 tys
  • Odpowiedz