via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mam starego laptopa, jakiś Acer Aspire One D270. Specyfikacja to Intel Atom N2600, 4GB ramu i jakiś SSD. Chcę go trochę ożywić i wgrać na niego lekkiego Linuxa. Jakie distro polecacie? Będzie służył tylko do przeglądnięcia internetu, drukowania, czasem oglądnąć Netflixa.

#linux
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@lewanogamotyla: no jak masz 4GB RAM to podczas instalacji utwórz SWAP, ale słyszałem że SWAP negatywnie wpływa na dyski SSD.
Najlepiej popytaj innych czy tam poczytaj czy to prawda.
  • Odpowiedz
A w ogóle to Canonical to dodaje od siebie jakieś pakiety z zamkniętym źródłem do Ubuntu?


@kali_je: microcode intela/amd, drivery nvidii? Tylko tyle kojarzę. Więcej już wrzucał mint kiedyś i manjaro.
  • Odpowiedz
Jest jakiś zamiennik programu Easyclicker 1.3 pro ? albo jakaś metoda żeby to działało bz błędów ?, bo uruchamia się , alenic się nie dzieje.
#linux
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

A co, framić golda będziesz ;)

xbindkeys # do bindowania klawiszy do skryptów
xdotool # do wysyłania eventów do okienek serwera Xorg.
  • Odpowiedz
Pytanie ze świata Arcz Linuksa, a dokładniej Mandżaro. Kiedyś (zgodnie z internetem) był dostarczany skrypt makeworld (czy coś podobnego), który rekompilował cały system z ustalonymi flagami. Czy jest jakiś odpowiednik tego polecenia? Chętnie bym sobie sprawdził czy na Ofast z 2 flagami będzie jeszcze szybszy (a system jest na oddzielnym dysku, więc jak dupnie to nie ma problemów z reinstallem)

#linux
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie wiem jaki to miało by mieć sens, ale chyba nie ma teraz takiego toola.

sh
asp export $(pacman -Qq) # zasysa źródła dla aktualnie zainstalowanych paczek (ewentualnie asp export $(asp list-all) żeby zassać wszystkie ~9k paczek.
for pkg in $(pacman -Qq); do (cd $pkg; aur build -d optimized --log --force --chroot --directory=/tmp --temp --makepkg-conf=/etc/makepkg.conf.optimized) done

wymaga aur-utils ( optimized to nazwa lokalnego repo, które trzeba zainicjować i dodać do /etc/pacman.conf , /etc/makepkg.conf.optimized tam możesz sobie
  • Odpowiedz
Linus Torvalds zapewniał, że Linux 5.8 będzie wydaniem nie tylko największym, ale też prawdziwe przełomowym. Sprawdź, co nowego faktycznie znalazło się w tej wersji kernela.

https://bulldogjob.pl/news/1222-linus-torvalds-wydaje-linuksa-5-8-wczesniej-niz-planowal

#programowanie #linux #linustorvalds #kernel
Bulldogjob - Linus Torvalds zapewniał, że Linux 5.8 będzie wydaniem nie tylko najwięk...

źródło: comment_1596545403QNfstRLDPIh5b0rdR3hjVU.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#linux #systemyoperacyjne #oswiadczenie #oswiadczeniezdupy #windows10
@PodlaskiPapaj
1. Sprawdzam sobie co jakiś czas różne systemy Linux.
2. Jako mój taki stabilny do użytkowania na co dzień to ubuntu/mint/lite. Bo są to systemy bardzo stabilne, najbardziej dopracowane, najprzyjemniejsze w użytkowaniu i co najważniejsze jako jedyne oferują bezproblemową instalację sterowników nvidia optimus w nowszej technologi PRIME(gdzie mogę wybrać czy laptop chodzi na oszczędnej iGPU, czy na
LinuxZamiastWindows - #linux #systemyoperacyjne #oswiadczenie #oswiadczeniezdupy #win...

źródło: comment_1596541104hIaep5FhrrBLT6jygDVzzr.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
Co do kwestii sterowników i distro polecam rzucić okiem na Manjaro, które optiruna ogarniaja z automatu
  • Odpowiedz
Czy moge na tym samym #raspberrypi miec NAS i hosting strony internetowej #django i #mariadb? Troche sie cykam, ze jesli postawie to obok siebie to jesli ktos mi sie wlamie to od razu bedzie mial dostep do moich plikow

Jak to najlepiej rozwiazac? Dwa osobne RPi? Ktory (lub jakie) kupic do takiego zadania? No i tez jesli to ma byc NAS to czy warto kupic
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ziemniaczor: a no jak są dziury to oczywiście że jest niebezpiecznie. ja na moim nasie (jeżeli można to tak nazwać, no ale jest to pamiec podpięta do sieci), trzymam bardzo mało i mało ważnych rzeczy bo zwyczajnie nie potrzebuje mieć takiego ogromnego nasa. jeszcze jak sie zajmowałęm fotografią to w ten sposób dawałem dostęp klientom do fotografii + interface we flasku, ale to bardziej dla sportu niż że było to
  • Odpowiedz
@pesymistyk: ta biblioteka os właśnie wykonuje polecenie w wierszu poleceń danego systemu, więc jak się z niej korzysta przy tworzeniu programu to program może nie działać na innych systemach.
  • Odpowiedz
Jaki antywirus na Linuxa? Distro to ElementaryOS. Chcę coś mega prostego i lekkiego, przez ostatnie kilka lat żadnego wirusa nie złapałem, więc będzie tak raczej dla zasady i nie chcę, aby w większym stopniu obciążał system.

#linux
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@cherrz:
- jeśli nie musisz, to nie instaluj Wine (jeśli musisz korzystać z jakiejś aplikacji typowo windowsowej, to postaw sobie VM)
- aplikacje instaluj tylko z oficjalnych repozytoriów i repozytoriów udostępnianych przez zaufanych dostawców (np. Vivaldi ma swoje repo, które jest bezpieczne)
- snap i flatpak z oficjalnych repo są bezpieczne, AppImage mniej (ponieważ ich pozyskiwanie jest podobne do pobrania pliku exe z losowej strony, a nie z odgórnie kontrolowanego repo)
- aplikacje
  • Odpowiedz
Czy macie też, że w pewnym języku / środowisku jest wam po prostu przyjemnie programować?
IDE ładnie współpracuje, język jest waszym pomocnikiem a nie przeciwnikiem. Łatwo jest przelać idee na kod.
Moja praca to wieloplatformowy programista C++, i zazwyczaj jak robię nową funkcjonalność to muszę często napisać natywny kod: Java na Android (Android Studio), ObjectiveC na iOS/macOS (Xcode), winrt/winapi dla UWP/win32 (Visual Studio) i Linux (vscode). Z tych środowisk najbardziej lubię VS
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@trzeci za typescript plus vs code wielki plus! Też to lubię. Za to A każdym razem jak odpalam pythona to mi się cofa. Zwłaszcza na notebookach online databricks.

Scala też mega frajdę sprawia z intellij idea.
  • Odpowiedz
Mam jedno polecenie, które zwraca błąd(Ubuntu 20.04) i powoduje wywalenie całego CI.
W jaki sposób mógłbym zapobiec temu i pozwolić działać dalej systemowi?

#linux
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Testuję reflector do automatycznego sortowania mirrorów od najlepszego.

Jak użyję:

sudo reflector -c "Germany" --latest 30 -n 20 -p https --sort rate > "/etc/pacman.d/mirrorlist"
to zwraca:
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • Doceń
@look997: możesz myśleć o > jako o osobnym poleceniu, które by potrzebowało odpowiednich uprawnień. Jak to zrobić? Kilka sposobów:
1. Zmienić uprawnienia do /etc/pacman.d/mirrorlist tak, żeby zwykły użytkownik też mógł tam zapisywać (nie wiem, czy Arch się na to nie obrazi).
2. Wywoływać z sudo basha z odpowiednim poleceniem.
3. Użyć sudo tee zamiast przekierowania strumienia.

Timery systemd powinny działać normalnie, zobacz sobie ich status żeby wiedzieć, co robią i
  • Odpowiedz
@look997: AKTUALIZACJA:
Paczka reflector-timer zniknęła a reflector.timer został wbudowany w paczkę reflector (akurat w miesiącu, w którym sobie to wszystko konfigurowałem):
https://wiki.archlinux.org/index.php/Reflector#systemd_timer

Używam od teraz pacman hook, bo na eng wiki archa jest tego opis, a sam myślałem że to tak by mogło działać.
Ale w sumie nie wiem jak sprawdzić, czy to działa. jak dam yay -Syu to plik mirrorlist się nie zmienia.
  • Odpowiedz