Wpis z mikrobloga

#linux #ubuntu #debian

Czy są jakieś *znaczące* różnice między Elementary OS, Pop_OS oraz Ubuntu? Wszystkie bazują tak samo na Ubuntu, więc czy różnią się one jedynie powłoką graficzną oraz zainstalowanymi pakietami, czy jest jeszcze coś, co warto wziąć pod uwagę przy porównaniu? Jeśli ktoś ma jakieś uwagi za/przeciw któremuś distro to chętnie wysłucham
  • 24
@ehhhh: Ubuntu na 99% ma stabilne pakiety i duża społeczność Elementarny OS oraz Pop OS nie koniecznie. Jeszcze chciałbym zaznaczyć temat bezpieczeństwa. Nie wiesz czy w Elementary OS pisząc sobie w terminalu nie będzieTobie komputer kryptowaluty kopal ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ehhhh: Elementary OS jeszcze bazuje na Ubuntu 18.04. Wyglądem, Elementary OS ma swoje programy i pakiety, PopOS ma coś tam pozmieniane i doinstalowane.

Elementary OS i Pop
OS nie korzystają ze Snapcraft tylko z Flatpak.
@MyNameIsJefff: duh, miałem Ubuntu przez ostatni miesiąc i działało mi tragicznie. Słyszałem właśnie, że Pop_OS wychodzi naprzeciw użytkownikom, którzy byli niezadowoleni z doświadczenia czystym Ubuntu, więc rozważam to distro

@ruum: No, czyli jeśli głównie to różnica jest w wyglądzie, dostarczonych pakietach oraz w środowisku dostarczania nowych pakietów, to myślę że mogę to Pop spróbować
@MyNameIsJefff: miałem 18.04, dałem automatyczną aktualizację na 20.04 i to tragedia jak to działa wszystko. Przez jakiś moment nie chciał mi się nawet kalkulator otworzyć, ale to chyba dość powszechny błąd ze snapem był
@MyNameIsJefff: No, chciałbym uniknąć Snapa i Gnome w przyszłości, nie podobają mi się te rzeczy. Wiem, że na Popie można łatwo sobie środowisko graficzne zmienić, a snapa nie ma, więc to też mnie zachęca. Niemniej boję się, czy te wszystkie grzechy ubuntu gdzieś tam pod spodem nie pozostaną xd
@ruum: kurde a fedora nie jest zbyt zaawansowana? Jedyne na czym mi bardzo zależy, to żebym mógł sobie zainstalować jeden program komercyjny (z instalatorem .deb) no i bardzo bym nie chciał bawić się w format przez najbliższy dłuższy czas znowu. Mam też karte Nvidii, wiec zacheca mnie tez od razu instalator z popa, gdzie mam out of the box wszystko juz