Mam na swoim Sony VAIO 2.4 GHz, 3.5 GB RAM zainstalowany Debian 13 Trixie Cinnamon i sprawuje się on bardzo dobrze. Bardzo stabilny, nic się nie przycina i nie wysypuje. Wcześniej miałem zainstalowany Mint 20.2 Cinnamon, który zastąpiłem Debianem, bo Mint zaczynał powoli mnie wkurzać, bo coś tam było niedopracowane i nie działało tak jak powinno. Używam przeglądarki Brave ze zoptymalizowanym zarządzaniem pamięcią na nieaktywnych kartach, dzięki czemu nie żre tyle RAM-u.
daro1 - Mam na swoim Sony VAIO 2.4 GHz, 3.5 GB RAM zainstalowany Debian 13 Trixie Cin...

źródło: sony

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@daro1: nic lepszego niż stabilny debian nie istnieje. Wrócisz tu prędzej czy później.

Piszę z trixie, jestem już po szukaniu miodu w dupie.
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ej czy jest tu jakiś specjalista od Linuxa?
Wpadł mi do ręki MacBook pro, poczciwy 10-latek. Zainstalowałem na nim Linuxa Mint ale z niewiadomych powodów system traktuje dysk jako tylko do odczytu przez co system się sypie na wielu płaszczyznach albo wcale nie chce się uruchomić. Próbowałem razem z Gemini naprawić ten problem ale chyba i on się poddał bo już w pewnym momencie zacząłem się kręcić w kółko.
Pytanie brzmi czy
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ostatnio na Linuxa wypływa coraz więcej podatności, i nasuwa mi się takie pytanie - jaki jest najbezpieczniejszy model pozyskiwania nowego softu tak aby być bezpiecznym? Flatpak, snap czy appimage? Wiadomo że najlepiej instalować tylko z zaufanych źródeł, oficjalnych sprawdzonych repo itd. Ale nikt nie jest nieomylny a przy tak wielu dystrybucjach, nie na każdej są oficjalne pakiety każdego programu.

https://wykop.pl/link/7961103/w-repozytorium-aur-systemu-arch-linux-wykryto-ponad-400-zainfekowanych-pakietow

#linux #kiciochpyta #pytanie #archlinux
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Pawcio_cukierek: nie pytasz się o najbezpieczniejszy a najrozsądniejszy sposób który wyważa bezpieczeństwo i wygodę. Najbezpieczniej to samemu kompilować programy że źródła naprawiając wcześniej dziury ( ͡° ͜ʖ ͡°) najlepiej na ARM by nie być podatnym na backdoory x86 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • Odpowiedz
@Pawcio_cukierek: Nie jestem ekspertem od linuxa ale gdy sie pytałem jaki najlepszy Linux dla nowicjusza to każdy właśnie odradzał Arch Linux z powodu tego AUR i już od dawna ludzie myśleli że tam jest pełno wirusów
  • Odpowiedz
#steam #gry #android #linux #homeassistant
Tak se myślę - serwer HA ma całkiem spoko kompletnie nieużywaną kartę grafiki (radeon 780m). W sumie po co odpalać kompa do gier co żre w byle tytule 300W skoro do większości gierek wystarczy ta integra.
No to steam stoi teraz w kontenerze dockera z ekskluzywnym dostępem do GPU. Pomijając p--------y dockerowe konieczny był dummy plug na
PuchaczLesny - #steam #gry #android #linux #homeassistant
Tak se myślę - serwer HA ma...

źródło: 20260610_015154

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Lata mijają, a wszystko co powiedział nadal jest prawdziwe. A najlepsze jest to że po posortowaniu komentarzy wg. najnowszych, nic się nie poprawi.
"Linus się nie zna!"
"Microsoft go opłaca!"
"Kretyn nie wie o czym mówi!"
"A u mnie działa!"
"On stworzył Linuksa to niech sam naprawi!"
supra107 - Lata mijają, a wszystko co powiedział nadal jest prawdziwe. A najlepsze je...
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 2
@szefczyk: No dosłownie taka mentalność ludzi którzy nie jarzą że desktopowy Linuks ma wady które wpływają na jego wdrożenie, bo ego i ideologia zeżarły zdrowy rozsądek i rozum.

Można jednocześnie lubić Linuksa i mówić o tym że jest z-----y w ten czy tamten sposób, wbrew temu co pchają sekciarze którzy tym OS-em zastąpili sobie brak osobowości. Windowsiarze non-stop narzekają na swój OS a mimo wszystko dalej z niego korzystają bo
  • Odpowiedz
Ja tam nigdy nie rozumiałem tych wojenek Win/Lin.
Maszyna czy OS? Alleluja i do przodu.
A że propaganda producenta? No to już insza inszość. xD

PS. Zakażmy uczyć komercyjnego systemu w szkole.
Uspołecznienie kosztów, prywatyzacja zysków.
Skończyłoby się Win-dowsowanie.
  • Odpowiedz