@majk3l: Wschód - zachód w zimie bardzo kiepsko wypada. Nawet w słoneczny dzień miałem około 1/3 produkcji względem słabszej o 1 kWp instalacji optymalnie ustawionej na południe.
  • Odpowiedz
Czy instalacja fotowoltaiczna już istniejąca i podłączona do sieci na "dotychczasowych" zasadach rozliczania może zostać rozbudowana w przyszłym roku po zmianie przepisów bez zmiany sposobu rozliczeń?

#fotowoltaika
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ja mam sytuację taką, że mam moc przyłączeniową 12kW. Ale mam połać wschód-zachód (ma to swoje wady i zalety i mam zgłoszone 9kW -> ale to realne 7kW) i teraz mam problem. A mój dostawca - Energa Operator - nie potrafi mi przez infolinię wyjaśnić tego problemu i jak będzie. Chcę zwiększyć z 12 kW do 16kW. Wiem, że ten proces trwa 5 miesięcy. Czy zachowam prawa prosumenta? Bo zwiększenie mocy umownej
  • Odpowiedz
@nobrainer: jesteś wykopwy młotkiem, więc tego nie rozumiesz. Wg twojego chłopskiego rozumu, trzeba klepać ciągle tak samo, krzyczeć "la la la la la la" to smog zniknie a zapasy węgla nigdy się nie skończą. Te ceny to impuls do rozwoju nowych technologii.
  • Odpowiedz
Czołem Mirki i Mirabelki. Mam pewien kłopot. Rodzice mieszkają w domku jednorodzinnym i ogrzewają dom gazem. Chcą założyć teraz fotowoltaike w związku z rosnącymi cenami gazu i prądu by móc się dogrzewać w razie potrzeby grzejnikami na prąd. Oczywiście między innymi po to chcą tą fotowoltaike. Pytanie brzmi. Czy to wciąż ma sens? Nowe zasady mają podobno wejść jakoś w marcu (?). Jeżeli tak, to przez jaki czas na tych starych zasadach
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@drLekarz: tak mi się zdaję, że wymieniając gaz na pompę ciepła nie dostaniesz dofinansowania. Ale upewnij się. Bardzo dobrze radzii @espu. Grzejniki elektryczne to bez sensu. Klimatyzacja jest dużo lepszą opcją (to jak pompa ciepła).

Moim zdaniem jak się ktoś weźmie w garść to zdąży do końca marca. Ale zamiast biadolić trzeba działać.
  • Odpowiedz
Ile warte są te wszystkie panele i paneliki słoneczne widoczne na Allegro? Dajmy na to panel 100W

Moc maksymalna Pmp: 100 W
Napięcie przy mocy max Ump:  18,36 V
Prąd przy mocy max Imp: 5,44 A
Napięcie jałowe Uoc: 22,03 V
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

INWERTER SOFAR 8,8KTL-X + Panele 19 szt CORAB ENCOR EC370M-6-120FB HALF CUT FULL BLACK + montaż na dachówce. Jaka akceptowalna cena? Czy przy takim zestawie - 7,03 kw jest możliwość w przyszłości dołożyć paneli do 10 kw?

#fotowoltaika
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Szukam dobrej oferty na fotowoltaikę. Garść pytań do mirków specjalistów:

1. Ceny - przeglądam wasze wpisy i widzę że jeszcze niedawno niektórzy dostawali oferty poniżej 4.5kzł/kwp. Ja mam kilka ofert i wszystkie powyżej 5kzł/kwp - aż tak skoczyły ceny?

2. Mikroinwertery - warto się w to pakować? Chciałbym mieć możliwość rozbudowy instalacji w przyszłości. Jeden instalator poleca i zrobił mi ofertę, inni odradzają albo mówią że nie montują, albo mieli i zrezygnowali bo awaryjne.
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@maraswrona: 1) cena do uzyskania 2) nie, jeśli chcesz ten sposób działania to solaredge 3)z paneli które wymieniłeś dobrym producentem jest JASolar , z falownikow wymieniłeś same budżetowe, obczaj sobie Goodwe, lepsze parametry pracy, serwis w Kaliszu 4) jaki region ?
  • Odpowiedz
@maraswrona: Też chciałem montować fotowoltaikę. Duuuużo czytałem w temacie, sporo było wątpliwości i szukania odpowiednich rozwiązań. Ostatecznie padło na 5KW Jasolar i Sofar 8.8 G3 (G3 moze przyjąć trochę większy prąd z paneli, G2 potrafił obcinać prąd z paneli ponad 400w - info od użytkowników) aby można było rozbudować w przyszłości. Sofary od 6 kw do 11kw to te same falowniki - możesz zmienić moc przestawiając zworkę na płytce ale
  • Odpowiedz
Prawdziwe koszty po 2 sezonach z pompą ciepła. Porównanie do kotła na miał. Dotacje i nowe zakazy!
https://www.youtube.com/watch?v=LyQU2D7_hrw

Wszystkim dokuczają wysokie ceny paliw używanych do ogrzewania domów. Jest też duża grupa ludzi których czeka wymiana zużytego kotła i zastanawiają się na co go wymienić. Oliwy do ognia dolewają jeszcze zmiany w przepisach niosące różne ograniczenie czy też zmiany w dotacjach. Ja już pełne dwa sezony ogrzewam dom pompą ciepła. Wcześniej używałem kotła
telchina - Prawdziwe koszty po 2 sezonach z pompą ciepła. Porównanie do kotła na miał...

źródło: comment_1639756961pnn63NGng7ZvRZ6eZmQKKe.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#fotowoltaika #growatt #pv

Mam instalacje 50kwp z falownikiem growatt uruchomioną niedawno i mam pytanie.

* Aplikacja ShinePhone pokazuje bieżącą moc: 2500 W, licznik F&F zamontowany przy instalacji: 17 kW, prawie po 6 kW na fazę.

*
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

hmm, ale produkcja byłaby tylko 9,1 kWh przez cały dzień


@hrabia_od_gnoja: wczoraj z instalacji 6kwp mialem troche ponad 1kwh wiec te 9 jest bardziej realne niz 45. Czego tu sie spodziewac po pochmurnym, zimowym dniu?
  • Odpowiedz
Proszę o merytoryczne odpowiedzi.

Zakładać będę o ile zdążę panele na dachu (10kV)

W temacie często przewijają się dwie marki falowników Fronius i Huawei.

  • 33
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirekwirek: Pewnie masz jakieś zacienia albo dużo kierunków - wtedy to się kupy trzyma. Natomiast polecanie tego systemu w przypadku prostej jedno/dwukierunkowej ekspozycji? To nie ma podstaw ekonomicznych...
  • Odpowiedz
@mirekwirek: Potem krążą opinie, że PV się nie opłaca bo zwrot po xx latach... tak być nie musi. Ja bym cie pewnie przekonał do swoich racji ale co jeśli będziesz tym pechowcem 1/1000000 któremu się moduł popsuje?( ͡° ͜ʖ ͡°) kupujemy ten moduł za 800 zł i jedziemy dalej.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mircy spod tagow #pv #fotowoltaika #elektryka remontuje chalupe i chcialbym wypuscic okablowanie na dach podczas prac. Docelowo 8kwh z naddatkiem - jakie przewody, przekroje? chcialbym to puscic w jakims stalowym peszlu w stropie i pociagnac po kominie. Bedzie jakies 15m od pierwszego panelu do rozdzielni.
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@sxty: na dach idzie czasem wiecej kabli
przy 1 ciagu paneli ida 2 solarne (+ i -) plus uziemienie (16mm2)
przy 2 ciagach paneli ida 4 solarne (2*+ i 2*-) plus uziemienie (16mm2)
plus kabel do rozlacznika pozarowego
kabel uziemiajacy idzie do szyny wyrownawczej, plusy i minusy i reszta ida w okolice falownika
  • Odpowiedz
#fotowoltaika #prad #energetyka https://businessinsider.com.pl/technologie/to-moze-byc-koniec-rozwoju-fotowoltaiki-prezydent-podpisal-ustawe/w7ldv9l
czy ktos moze wyjaśnić fragment

W ustawie wskazano, że dotychczasowi prosumenci, jak również podmioty, którzy wejdą do systemu do dnia 31 marca 2022 r., mają zagwarantowane prawa nabyte, co oznacza, że będą mogli korzystać z systemu opustów przez 15 lat od chwili wytworzenia w instalacji PV (fotowoltaicznej) i wprowadzenia do sieci elektroenergetycznej pierwszej kWh.

czyli jak ktoś założył panele 15 lat temu
  • 28
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@siodemkaxx: Tak, od początku w ustawie było 15 lat, ale nie dłużej niż do 2035. Ba. Ci co wejdą styczniu 2022 nie będą mieli równych 15 lat. ;)

Generalnie zainteresowani o tym wiedzieli i nie jest to żadnym zaskoczeniem.
  • Odpowiedz