Wpis z mikrobloga

#eu4 #europauniversalis
Zmęczony psychicznie porażkami jako Mamelukowie postanowiłem spróbować powalczyć z tym paskudnym imperium od drugiej strony - biorąc pod opiekę szlachetne Bizancjum, jedynego prawdziwego spadkobiercę wspaniałego Rzymu.

Kiedy Osmańscy uderzyli na Albanię sprzymierzoną z Węgrami i Serbią wybór mógł być tylko jeden - budujemy sojusz z krajem Skanderbega i walczymy o przetrwanie. A że potem Genoa wypowiedziała wojnę chwilę przed tym, jak z całego interesu wycofała się Serbia? Tym lepiej.
Pobierz Tanzanit - #eu4 #EuropaUniversalis
Zmęczony psychicznie porażkami jako Mamelukowie p...
źródło: comment_pc6q2rwgKdd5j30AbJnIcbf9RuLKoOGV.jpg
  • 11
@Tanzanit: aż się zacząłem zastanawiać "co by było gdyby" faktycznie Bizancjum nie upadło w 1453 r. Z jednej strony pewnie nie mielibyśmy renesansu we Włoszech, bo impulsem do jego narodzin był m.in. napływ wychowanych w kulturze klasyczne greckich uchodźców uciekających przez Turkami. Z drugiej strony Rosja nie mogłaby "znacjonalizować" sobie prawosławia i nie uznałaby się samozwańczym Trzecim Rzymem.
@Basileus: Masz odpowiedni nick do takich rozważań ( ͡° ͜ʖ ͡°). Szczerze o ile mogę sobie snuć jakie by były skutki gdyby anektowano Prusy, albo gdyby RON sprzymierzył się z Turcją, to kompletnie nie mogę sobie wyobrazić co by się działo w przypadku braku upadku Bizancjum. Zapewne w konfiguracji Austria-Rzym-Wenecja-Konstantynopol działoby się sporo.

Co do Wenecji... dziady wypowiedziały mi wojnę, a Polacy nie ruszyli na nasze wezwanie!
Pobierz Tanzanit - @Basileus: Masz odpowiedni nick do takich rozważań ( ͡° ͜ʖ ͡°). Szczerze o...
źródło: comment_E9sbkSVseKuHwdpLJBu9VOmOofvAXLI5.jpg
@Tylko_nocny: To prawda. Tutaj jednak była to sytuacja tymczasowa.

Bizancjum wpadło w spiralę zadłużenia, miało problemy z tym, co było bolączką przez cały XV wiek - brakiem dyplomatycznych sukcesów. Co prawda udało się skoptować Polskę, ta jednak nie przybyła na pomoc gdy Wenecja po raz kolejny wbiła zdradziecki sztylet w plecy, wypowiadając wojnę.

Teraz Imperium liże rany, jako triumfator militarny i dyplomatyczny, lecz kraj zdewastowany gospodarczo. Aneksja Aten utrudniła manewry polityczne,
Pobierz Tanzanit - @Tylko_nocny: To prawda. Tutaj jednak była to sytuacja tymczasowa.

Biza...
źródło: comment_YwQb85NP2l6WontYAFwGGk5u3pCL0oFu.jpg