@ql00: Jedna z większych politycznych wtop. Przywilej koszycki, sprowadzenie Krzyżaków, hołd zamiast aneksji, wprowadzenie monarchii elekcyjnej, brak choćby czasowego sojuszu z Turkami/Szwedami, złe rozwiązanie kwestii moskiewskiej w 1612 r., niepotrzebna spina ze Szwedami :(
  • Odpowiedz
@ql00: wg mnie należało dążyć do całkowitego wchłonięcia Prus Książęcych (można było wykorzystać fakt, że Hohenzollern przeszedł na luteranizm, tracąc poparcie książąt Rzeszy, i na drodze wojny wchłonąć jego ziemie, nie hołdować i zostawiać sytuację w tak zwanym zawieszeniu), dalsze losy RONu i Prus nie były winą hołdu, lecz głównie późniejszych podejmowanych, błędnych, decyzji.
  • Odpowiedz
@KuterPstragow: pierwsza zasada europki - nie przegrywaj wojen. :D

BTW, jak oni Cię dojechali, przecież z Chin jest kawał drogi? Nie mogłeś im podgryzać stacków?

Co do merchant republic, to jej niedoceniasz. Nie możesz mieć za wiele state'ów, co ogranicza nieco manpower i liczbę woja, ale za to masz masę kasy i 100% trade'u od wasali. Ja w ostatniej grze przeszedłem na administrative republic, bo mnie zaczęło irytować w okolicach
  • Odpowiedz
@twisterro: w 1560 wypowiedzieli mi wojne i wbili 110% disci i 200k armia na ural. Bo tutaj sie mingowy blob przegryzl. Gryzlem jak moglem ale bylem oslabiony po wojnach z persja i indiami.

Merchant republic byl spoko DO estateow (frakcje byly czyms swietnym). Teraz niemozliwosc rekrutowania tanszych doradcow, brak extra punktow, tanszego wojska i kilku innych jest dramatycznie slaby. Frakcje powinny byc mocno zbuffowane.

Ilosc stateow to nie problem -
  • Odpowiedz
Żeby wyskoczył event Pacta Conventa muszę wcześniej zgodzić się na Nieszawa Privileges?
#eu4
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Bądż mną. Graj w EU4 od dnia prermiery. Miej rozegrane pewnie z 1,5k godzin. Kilka pełnych rozgrywek i dwa WC.
Nie wiedz o tym, że kraj katolicki może jednym guzikiem w menu zmienić religię na protestantyzm.()
#eu4
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Tanzanit: sojusz z tymi Karamanami, Candarami itp. na początek (przynajmniej tymi, co się ich nie da szybko podbić), a potem dążenie do sojuszu z PL albo Austrią. Jak dobrze pamiętam, to mi się udało, ale oni wzięli Francję i nie mogłem im nastukać.
  • Odpowiedz
Macie oryginalną #eu4 czy spiraconą ? ( ͡ ͜ʖ ͡)

#eu4 #europauniversalis4

Czy masz oryginalną Europę Universalis 4 ?

  • Tak, ale bez żadnych DLC 9.2% (14)
  • Tak, z paroma DLC 36.8% (56)
  • Tak, ze wszystkimi DLC 30.9% (47)
  • Nie, gram na piracie (ze wszystkimi DLC) 23.0% (35)

Oddanych głosów: 152

  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ktoś coś jakieś porady do gdańska? 2 razy grałem i za każdym razem Dania którą proszę o pomoc przy wyzwoleniu się spod Zakonu Krzyżackiego nagle po wojnie dostaje focha, mimo tego że dałem jej prowincje które chciała. Do tego wszystkie kraje mają modyfikator że nie dałem prowincji xD
Co to się dzieje?
#eu4
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Francja to jest jakieś nieporozumienie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Unia z Kastylią, której bronił tylko Aragon + Naplet, Neapol jakoś im zabrałem i jest pod moim butem, w Irlandii rośnie już mój wasal, a w Anglii Walia czeka na prowincje. Do tego moja dynastia weszła na tron Polski ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
Ciekawa rozgrywka się szykuje
#eu4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mireczki,taki protip/tip - bitwy są zbugowane - czasem jak przegrywasz to morale zatrzymują się na bardzo niskich a twoje regimenty nie biorą udziału w bitwie. Ty nic nie tracisz,ale przeciwnik tak. Niestety, nie da się tak wygrać bitwy bo po jakiś dwóch miechach takiej zwiechy przegrywasz, ale co zadasz strat to twoje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#eu4
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki jak odczucia po nowym patchu i dlc? Udało mi się w końcu zdobyć kod (gram.pl przysłało mi go w momencie jak dostałem na maila fakturę), aktualnie kończę podbój świata Adolfem w #hoi4 no i trzeba znów pograć Rzepą w Europkę :)

1. Trudno się wbija te ery?
2. Są jakieś bonusy dla Polski
3. Edykty się opłacają?

#eu4
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Pituch: w opcjwch pokojowych mozna zmusic (male) panstwa fo zmiany religii. Mozna roeniez zmusisic wasala do przjescia na nasza (liczy sie) Jest tam gdzie war reparation.

1. W zakladce religii po pojawieniu sie protestantyzmu katolicy moga zmienic (strzalka nad/obok) symbolu religii.
  • Odpowiedz
Mirki, wyjaśniłby mi ktoś dokładnie na czym polega ,,piracenie" lekkimi okrętami, bo na wiki coś mało piszą o tym. Np mam 100 okrętów lekkich w genui i pisze ze za 50 % kontroli więzła dostaje bonus za to ale kurna jakoś nie widze tego bonusu, coś jest że czy poprostu czegoś nie czaje.
z gory dzieki za pomoc
#eu4
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@BaronVonRychu: piracenie nie daje Ci bezposrednio zysku (w pou handel) ale zysk jest w polu "spoils of war".

Trade power jest o polowe wyższy niz gdyby ustawic na hande (×1.5) i dodatkowo mnozony przez privateering efficiency i inne mnozniki (jezeli jest tylko 1 handlujacy to jest bonus + ujemny mnoznik za statki oslaniajace). Zysk z tego co "wyrabia" piraci jest dzielony na czesci - 0.6 dla piratow 0.4 dla wysylajacego
  • Odpowiedz
@Saper9 a w telegraficznym skrócie (3) Europa Universalis IV: Common Sense Collection =(2) Europa Universalis IV: Common Sense + (1)Europa Universalis IV: Common Sense Content Pack? Żeby zebrać nową mechanikę wystarczy że kupię (2) ? Na.... tych dodatków, 3 warianty kompletnie nieczytelne
  • Odpowiedz