Śmiertelne wypadki samochodowe. Oto najbardziej niebezpieczne regiony w UE

Według najnowszych dostępnych danych Eurostatu w 2021 r. na drogach w całej Unii Europejskiej zginęło 19 917 osób. Oto najbardziej niebezpieczne regiony UE.
z- 1
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Według najnowszych dostępnych danych Eurostatu w 2021 r. na drogach w całej Unii Europejskiej zginęło 19 917 osób. Oto najbardziej niebezpieczne regiony UE.
zPolska przechodzi obecnie najszybszy spadek liczby ludności po II wojnie światowej. W pierwszym półroczu 2023 roku populacja naszego kraju zmniejszyła się o 68 tys. osób. Według szacunków GUS, rok 2023 zakończy się ze stratą populacji wynoszącą około 140 tysięcy.
zJeśli weźmiemy prognozy MFW w lokalnych walutach i przemnożymy je przez bieżące, aktualne kursy w relacji do dolara, to wyjdzie nam, że PKB Turcji na koniec roku ma być warte 857,9 mld USD, a PKB Polski ma być warte 864,5 mld USD. Wpadamy więc do top 20 największych gospodarek.
zAby posiadać samochód w Singapurze, kupujący musi ubiegać się o certyfikat, który obecnie kosztuje 106 tys. dolarów. Przez to posiadanie auta wychodzi znacznie drożej, niż zakup mieszkania.
zMłodzi Polacy później opuszczają dom niż większość młodych Europejczyków. Najszybciej usamodzielniają się na Północy. Nam bliżej do Południa, ale jednak dość daleko do lidera, czyli Chorwacji. Chorwaci wyfruwają z gniazda dopiero, gdy skończą 33. rok życia.
zWarszawa kolejny miesiąc z rzędu jest za Krakowem i Gdańskiem pod względem wysokości średniej płacy. Ale jest ważniejsza info: różnica między miastem, gdzie zarabia się najwięcej i tym, gdzie dostaje się najmniej to aż 3 tys. zł. Tak właśnie Polska B zostaje w tyle za dużymi ośrodkami.
zKoszt waloryzacji 500 Plus na 800 Plus wyniesie w przyszłym roku 24 mld zł. Ale potem co rok będzie coraz mniejszy. Pokazują to wyliczenia rządu, które znalazły się w projekcie ustawy. Powód? Dzieci będzie coraz mniej. Podwyżka świadczenia niczego więc nie zmieni, co rząd pośrednio przyznaje.
zChińczycy opracowali nowy typ cyberataku, który nazwano „BrutePrint”. To atak typu brute-force, wykorzystujący technologię czytania linii papilarnych w niektórych smartfonach. W ten sposób cyberprzestępcy mogą obejść proces uwierzytelniania użytkownika i przejąć kontrolę nad urządzeniem.
zTekst z The Economist o tym, że liczba hospitalizacji z powodu samookaleczeń wzrosłą o ponad 140% od 2010 r. Skokowo rośnie odsetek samobójstw wśród dziewcząt. W niektórych krajach jest korelacja z uruchomianiem kolejnych mediów społecznościowych i zwiększaniem zasięgów używania smartfonów.
zNajbardziej wkurzonym narodem w Europie są Turcy. Polska w czołówce. Badanie robione przed wybuchem wojny, dlatego wyniki dla Ukrainy i Rosji wyglądają dość dziwnie. Ale i tak dane mówią mniej więcej, w jakiej kondycji psychicznej jesteśmy.
zGrafika pokazuje najbogatsze kraje na świecie pod względem PKB na głowę mieszkańca. Numer 1 to Luksemburg, numer 2 to Irlandia, oba kraje stosują duże zachęty dla zagranicznego kapitału, który rejestruje u nich działalność ze względów podatkowych, choć tak naprawdę przychody uzyskuje gdzie indziej.
zW najbogatszych krajach Europy - Niemcy, Szwajcaria - większość gospodarstw domowych mieszka w wynajętych mieszkaniach. Pytanie tylko, czy dzieje się tak, bo ludzie wolą wynajmować, czy raczej mieszkania są tak drogie, że ich nie stać na zakup. A może jedno i drugie.
zGrafika pokazuje, jak rosło wydobycie litu - niezbędnego do produkcji baterii, w tym samochodowych - i kto gra pierwsze skrzypce na tym rynku. Europa, która chce zakazać rejestrowania samochodów spalinowych i iść w elektromobilność, ewidentnie jest (będzie) uzależniona od importu litu.
zCały import zboża do Polski w 2022 roku był ponad dwa razy większy niż rok wcześniej. Otwarcie granic dla ukraińskiego towaru w maju 2022 spowodowało, że zboża spoza UE zaczęło wjeżdżać do Polski 8 razy więcej niż zwykle. To musiało zaburzyć krajowy rynek.
zDane Urzędu Transportu Kolejowego są bezlitosne: w 2022 r. poziom punktualności polskich pociągów wyniósł 88,6 proc. To gorzej niż w roku 2021 o 1,49 punktu procentowego. Z pociągów PKP Intercity 66% dojechało na czas.
zJeśli ktoś wchodzi w wiek emerytalny dopiero w kwietniu tego roku, a nie np. w marcu, to ma pecha. Bo od kwietnia ZUS policzy mu emeryturę na podstawie nowych tablic oczekiwanego trwania życia. A według tych tablic mamy żyć więcej lat, niż to szacowano rok temu.
zGrafika, która pokazuje, jaki wpływ ma tzw. poprawka Suskiego na komfort życia sąsiadów wiatraków. Zwiększenie minimalnej odległości wiatraka od budynku do 700 m ma taki skutek, że zmniejsza uciążliwość hałasu wiatraka o całe 5 decybeli. Głośniejszy jest wiatr wiejący na pustyni.
zGrafiki pokazujące ilość promieniowania emitowanego przez najbardziej popularne modele smartfonów.
zNatychmiastowe włączenie do budżetu funduszy pozabudżetowych spowodowałoby nagły wzrost państwowego długu publicznego do 50-55% PKB. A więc zbyt blisko progu ostrożnościowego z ustawy o finansach publicznych. – Byłaby to bardzo niekomfortowa sytuacja – mówi główny ekonomista MF Łukasz Czernicki.
zLiczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach w ciągu trzech lat zmniejszyła się o 1/3. To świetny wynik, ale mamy dużo do nadrobienia. Nadal należymy do krajów UE, gdzie liczba ofiar na milion mieszkańców jest duża.
zGadżeciarz
od 25.06.2022
Król Wykopaliska
od 07.03.2023
Rocznica
od 23.06.2023
Wykop.pl
Podróże
Gospodarka
Ukraina
Technologia
Motoryzacja
Sport
Rozrywka
Informacje
Ciekawostki