Jeszcze w roku 1904 Piłsudski jak i Dmowski odwiedzili Japonię, a dokładnie Tokio aby rozmawiać o Rosji. Polacy oraz Japończycy były naturalnymi sojusznikami ze względu na wrogie nastawienie tych nacji wobec Rosji. Piłsudski ze względów strategicznych (wrogość Japończyków wobec Rosjan oraz ich spektakularna i miażdżąca wygrana w wojnie japońsko-rosyjskiej), Dmowski natomiast był zafascynowany zbiorową pracą Japończyków, patriotyzmem i organizacją ich pracy. Wspominał o tym w swoich publikacjach. Piłsudski przez długi okres utrzymywał kontakty z japońskim wywiadem, który zresztą wspierał go finansowo co pozwoliło tworzyć bojówki, które później stały się podwaliną polskich legionów. W niepodległej już Polsce, polscy kryptolodzy szkolili japońskich, oba wywiady bardzo intensywnie ze sobą współpracowały, podpisano wiele dwustronnych umów handlowych, nieoficjalnie Polskę odwiedzili nawet przedstawiciele rodziny cesarskiej. Polska niestety w następnych latach straciła niepodległość a rząd musiał uciekać do Wielkiej Brytanii.
7 grudnia 1941 roku Japonia zbombardowała Pearl Harbor. W ten sposób Stany Zjednoczone włączyły się do konfliktu a Wielka Brytania wypowiedziała Japonii wojnę. Uczyniły to również wszystkie sojusznicze rządy emigracyjne: Polski, Belgii, Holandii oraz Francuski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Jednak Japonia nie przyjęła wypowiedzenia wojny od polaków. Premier Japonii − Hideki Tōjō − tak skomentował całe zajście:
"Wyzwania Polaków nie przyjmujemy. Polacy, bijąc się o swoją wolność, wypowiedzieli nam wojnę pod presją Wielkiej Brytanii.".
#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #polska #japonia #ciekawostkidavida
Do tej pory moja nauka programowania opierała się na twierdzeniu "jak najprościej" i "im mniej tym lepiej". Mam za zadanie wypisać postać słowną liczby, zatrzymajmy się przy tysiącach.
Mój nauczyciel akademicki twierdzi, że nie programuje się strukturą if ... else if... tylko wszystko powinno być na if'ach uwzględniając wszystkie przypadki bo "tak się programuje". Pytam was, czy serio są taki wytyczne na rynku pracy czy to jego wymysł? W czym kod pierwszy (jego, zakres do 99 tys., opcja dla "nastek" jest w innym bloku) jest lepszy od mojego (zakres do 999 tys., ale to wynika z treści zadania)? c6, c5 i c4 to odpowiednio rząd setek, dziesiątek i jedności tysięcy.
Kod