Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko221
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

461

Firmy o skutkach wzrostu płacy minimalnej: Przekroczyliśmy już punkt krytyczny

Firmy o skutkach wzrostu płacy minimalnej: Przekroczyliśmy już punkt krytyczny

Zapowiadany wzrost płacy minimalnej spędza sen z powiek przedsiębiorcom z branż, w których koszty osobowe są znaczącym elementem budżetu. Firmy mówią o zamykaniu działalności. Przewidują też, że ceny ich usług mogą pójść w górę.

banzi
banzi
z
300gospodarka.pl
dodany: 16.09.2024, 04:21:31
  • #
    praca
  • #
    pieniadze
  • #
    gospodarka
  • #
    ekonomia
  • #
    finanse
  • #
    biznes
  • 288
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (288)

najlepsze

iron_fox2
iron_fox2
16.09.2024, 08:27:13 via Wykop
  • 225
Napiszę z trochę innej strony (jak to będzie wygladać w przyszłym roku)
4666 brutto to około 3500 na rękę ale dla pracodawcy to już 5600 i to samych kosztów pracownika. Dochodzi do tego jeszcze koszt jego miejsca zatrudnienia (narzędzia, środki ochrony osobistej, różnego rodzaju licencje/pozwolenia/ubezpieczenia/wynajem, raty leasingowe i koszty energii). Jak ktoś ma mała działalność to całą administrację może próbować ogarnąć sam jak już jest trochę większa to bez księgowej, kadrowej, bhp
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

a.....e
a.....e
konto usunięte 16.09.2024, 13:43:26 via Wykop
  • 113
@iron_fox2: skończyło by się tak że karyna z ikarkiem dostawali by przelew i ch.. by wpłacali :)
  • Odpowiedz
tengo_razones
tengo_razones
16.09.2024, 16:59:15 via Wykop
  • 109
@iron_fox2: no i szczebelki w drabinie płac też się zawęziły- zamiast 3k dla swieżaka, 4k dla diswiadczonego i 5k dla lidera mamy 4k, 4,5k i 5k - pytanie po co się wysilać i brać odpowiedzialność za cokolwiek...
  • Odpowiedz
E.....t
konto usunięte 16.09.2024, 09:52:04 via Wykop
  • 144
To, co naprawdę niszczy teraz przedsiębiorczość to skokowy wzrost kosztów energii w ostatnich latach. Podniesienie minimalnej jest tylko kolejnym gwoździem do trumny, który nie stałby się nim gdyby nie właśnie wzrost kosztów energii. Ceny wszystkiego rosną i utrzymywanie minimalnej na poprzednim poziomie nic by nie zmieniło - przedsiębiorca i tak musiałby zapłacić więcej by kogokolwiek znaleźć do pracy. Może na głębokiej prowincji byliby jeszcze ludzie gotowi przetrwać za mniej niż 3k, ale
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Milegodniawszystkim
Milegodniawszystkim
Milegodniawszystkim
16.09.2024, 15:42:21 via Wykop
  • 6
@Ethernit: wykop w szoku, nieruchomości znowu zdrożeją o 10-30% rdr u deweloperów, a miało tanieć...
  • Odpowiedz
s.....y
konto usunięte 16.09.2024, 20:45:46 via Wykop
  • 6
@Ethernit: W Polsce dla przedsiębiorcy prąd jest CZTERY RAZY droższy niż w Chinach.
  • Odpowiedz
miszczumsc
miszczumsc
miszczumsc
16.09.2024, 07:03:51 via Wykop
  • 125
Rumunia, Bułgaria, Indie i Chiny dziękują za firmy, które uciekają z Polski przez wysokie koszty produkcji :)

Inflacja też dziękuje za ten ruch :)
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

miszczumsc
miszczumsc
miszczumsc
16.09.2024, 14:52:18 via Wykop
  • 59
@Rainmaker97:

gadasz jak każdy LEWAK, który nigdy nie pracował, a co dopiero mówić o prowadzeniu firmy XD

podnoszenie płacy minimalnej kiedy powoduje to tylko zamykanie firm i wzrost bezrobocia nie jest wstawaniem z kolan,
tylko jeszcze większym upadlaniem ludzi, bo chcieli pracować i zarabiać, a na bezrobociu dostaną
  • Odpowiedz
editores
editores
16.09.2024, 16:59:40 via Wykop
  • 36
przestańcie powtarzać te kapitalistyczne dyrdymały rodem z mentzena


@Rainmaker97: Te dyrdymały to matematyka. Wiem, jest libkowa, bo nie da się nią manipulować i kłamać.
Efekt tych zmian nie jest natychmiastowy. Ludzie próbują ratować to co budowali latami, ale prędzej czy później matematyka zwycięży. Zaczną się zwolnie, i kryzys. Będziesz wtedy narzekał na kapitalizm.
  • Odpowiedz
LaurenceFass
LaurenceFass
LaurenceFass
16.09.2024, 06:09:31 via Wykop
  • 100
Nie jestem zwolennikiem ustawowej płacy minimalnej, ale w takich kwestiach przedsiębiorców nie ma nawet co słuchać.
Tak samo jak w kwestii imigracji do pracy z krajów III świata.
Czy to ma być 100 czy 500 tys. ludzi rocznie. Tak jak różne związki montowni w Polsce wypowiadają się, że potrzeba 300-400 tys. ludzi rocznie bo coś tam.
Przykład Wlk. Brytanii pokazuje, że tu nie ma momentu kiedy powiedzą dość. Z oczywistych względów: tak
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

E.....t
konto usunięte 16.09.2024, 09:55:43 via Wykop
  • 70
@LaurenceFass: Bo obecny kapitalizm jest nastawiony na walenie konia pod mające wiecznie rosnąć słupki w excelu, a nie osiągnięcie jakiegoś poziomu i utrzymanie go. Jeśli przedsiębiorca wyczuje krew że może ściągnąć sobie do rozwoju firmy dowolną liczbę opalonych niewolników, to będzie ściągać ich w nieskończoność.
  • Odpowiedz
ShadyTalezz
ShadyTalezz
16.09.2024, 14:44:20 via Wykop
  • 23
@Ethernit:

Firmy zazwyczaj odpowiadają przed akcjonariuszami, którym zawsze mało, kapitalizm promuje i wynagradza chciwość, dążenie do celów po trupach i socjopatie więc na szczycie większość ludzi to socjopaci po prostu, którzy mają gdzieś co się stanie z plebsem, dlatego jest to system barbażyński
  • Odpowiedz
malkontent
malkontent
16.09.2024, 13:00:32 via Android
  • 70
Z jednej strony janusze biznesu nie mają zbyt lekko jeśli chodzi o prowadzenie firmy w kartonie, z drugiej jak na nich patrzę i obserwuję jak traktują pracowników to w ogóle mi ich nie szkoda. Mogą zamknąć swoje kołchozy zarządzane chaosem, dezorganizacją, bylejakością i iść na etat ¯_(ツ)_/¯
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

malkontent
malkontent
17.09.2024, 06:58:58 via Android
  • 1
@T600 z mojego doświadczenia wynika, że właściciel czuje się właścicielem pracownika bo płaci. Jakby to była jakaś łaska ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
wykopek2000
wykopek2000
17.09.2024, 07:00:02 via Android
  • 3
@malkontent ale to oni dają etaty! A po drugie, jak podniasą pensje to wzrosną koszty a ludziska to za 30 gr oszczędności będą ciągnąć towar z Chin i zatrudniać Kazachów do remontu łazienek. A po trzecie - tak bardzo im zazdrościcie samochodów za 2000 zł/miesiac?
  • Odpowiedz
E.....t
E.....t
konto usunięte 16.09.2024, 16:57:42 via Wykop
  • 57
Punkt krytyczny polskiego pracodawcy 750 euro dla niewolnika, gdzie koszty życia są już na poziomie zachodu a czasem nawet i większe xD
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

tylkosieturozgladam
tylkosieturozgladam
tylkosieturozgladam
16.09.2024, 17:40:08 via iOS
  • 15
@EpicElliot 1300 euro. Netto + PIT + ZUS/NFZ + ZUS pracodawcy
  • Odpowiedz
s.....y
konto usunięte 16.09.2024, 20:47:12 via Wykop
  • 5
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
severnight
severnight
16.09.2024, 10:15:48 via Wykop
  • 53
Ja z nowym rokiem, jako przedsiębiorca, podwyższam znowu ceny, i jest to wynik podwyżek ZUS i ogólnie inflacji.
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

P.....0
P.....0
konto usunięte 16.09.2024, 17:00:28 via Wykop
  • 24
@severnight: o ty podły prywaciarzu. szefem się zachciało być, pieniędzmi sra, bilonem się podciera. ale żeby dać rabat karynie z chorom curkom to nie ma.

( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
jfrost
jfrost
16.09.2024, 18:02:39 via Wykop
  • 5
@severnight: podnoszenie jest spoczko, do momentu jak popyt nie siądzie.
  • Odpowiedz
Rasteris
Rasteris
16.09.2024, 05:29:50 via Wykop
  • 38
Ciekawe ile by chcieli płacić? Tyle, żeby starczyło na ziemniaki, mortadelę z biedronki i 2 kajzerki?
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

jakucam
jakucam
16.09.2024, 15:45:52 via Wykop
  • 7
niemieckim pracownikiem 4k€ brutto


@kamil-tumuletz:
odpowiedź zachodniego przedsiębiorcy na wyższe koszty: Innowacje, automatyzacje, nowe rynki.
odpowiedź polskiego przedsiębiorcy: olaboga giniemy, nic się nie do zrobić, zamykam biznes, zwalniam ludzi, ina jeszcze kupie dwa mercedesy i 3 mieszkania.
  • Odpowiedz
kamil-tumuletz
kamil-tumuletz
16.09.2024, 15:52:17 via iOS
  • 5
@jakucam PANIE GDYBY NIE LEWACTWO TO BY CZTERY KUPIŁ
  • Odpowiedz
fraciu
fraciu
16.09.2024, 16:36:12 via Android
  • 30
Zesrało się xD kur... Co roku to samo. To niech żyją za minimalną w tym kraju, za 3.5k to w lesie chyba
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Darko69
Darko69
17.09.2024, 12:07:44 via Wykop
  • -1
@fraciu: Mało kto interesuje się tym w jak szybko zwiększa się banda urzędników, przykładowo w gdańsku za komuny była jeden a teraz mamy tu około lub ponad 20. My płacimy im pensje i my utrzymujemy kolejne urzędy bo to jest twardy elektorat małej Sycylii.
  • Odpowiedz
Qba_123
Qba_123
Qba_123
16.09.2024, 04:44:37 via Android
  • 23
850 Euro netto minimalnej w podobno rozwinietym kraju to problem... nie mam pytan.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

cyprianos
cyprianos
cyprianos
17.09.2024, 03:11:47 via Wykop
  • 2
@Qba_123: płać więcej :)
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 6
  • Strona 1 z 6
  • >

Hity

tygodnia

Dorota zginęła. Prokurator, która ją potrąciła, chroni immunitet
Dorota zginęła. Prokurator, która ją potrąciła, chroni immunitet
3479
Meta/Facebook zapłacił 0,5% podatku od przychodu. InPost 4,5%. A ty ile?
Meta/Facebook zapłacił 0,5% podatku od przychodu. InPost 4,5%. A ty ile?
2972
Naprawa za 500 zł zamiast 12 000 zł, a w pakiecie szantaż i niszczenie opinii
Naprawa za 500 zł zamiast 12 000 zł, a w pakiecie szantaż i niszczenie opinii
2607
Lek na raka kosztował 13 tys. dolarów, bez pośredników udało się go kupić za 40$
Lek na raka kosztował 13 tys. dolarów, bez pośredników udało się go kupić za 40$
2248
Urzędy i wodociągi przechodzą na 4 dni pracy. Rząd zapłaci z podatków
Urzędy i wodociągi przechodzą na 4 dni pracy. Rząd zapłaci z podatków
1837
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #pracbaza
  • #korposwiat
  • #pracait
  • #pieniadze
  • #pytanie
  • #polska
  • #kolchoz
  • #gospodarka
  • #studia
  • #prawo
  • #zarobki
  • #heheszki
  • #bezrobocie
  • #programowanie
  • #ekonomia

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking